Zvrat v případu zastřelené kameramanky. Na vině je Alec Baldwin, tvrdí experti

Dosud byl případ nešťastného zastřelení při natáčení westernu Rust vnímán jako čistě nešťastná událost, na které nikdo nenese přímou vinu. A když, tak šlendrián zbrojířů, kteří špatně odvedli svou práci a stala se tragédie. Alec Baldwin, který zastřelil kameramanku Halynu Hutchinsovou, byl v tomto případu od samého začátku brán spíše jako další oběť než pachatel. Mnoho lidí se pak na sociálních sítích podivovalo nad tím, jaká lítost je vyjadřována Baldwinovi, zatímco na samotnou oběť se spíše pozapomínalo.

Zbraní se nikdy nemíří na lidi

Dle bezpečnostního experta Bryana Carpentera ale sám Alec Baldwin není vůbec bez viny, protože se při natáčení choval nezodpovědně. “Nabitá nebo nenabitá, zbraní nikdy nesmíte zamířit na jiného člověka,” uvedl pro server New York Post Bryan Carpenter, který se v Hollywoodu se svou firmou Dark Thirty Services živí jako zbrojíř. Nejenže Baldwin zbraní na lidi mířil, ale dokonce i vystřelil.

Podle něj je při hollywoodských i dalších filmových projekcích mířit nenabitou zbraní či atrapou zbraně na člověka. Obvykle se při tvorbě záběru míří na nějakou atrapu. To, že Alec Baldwin mířil na kameramanku a při tom postřelil i režiséra, značí, že se zachoval zcela nepřístojně. Základní pravidlo podle Carpentera zní: “Přestože víte, že zbraň není nabitá, chovejte se k ní, jako by nabitá byla.”

Foto: Shutterstock

Herec nese odpovědnost za svůj čin

Podobně to vidí také bývalý filmový tvůrce a zároveň člen amerického národního střeleckého týmu Peter Lake. “Odpovědnost Aleca Baldwina je na všech úrovních. Vypadá to s ním velmi špatně. Kapitán Titaniku měl alespoň tolik rozumu, že šel ke dnu i s lodí,” uvedl poněkud nečitelně Lake.

Přestože Alec Baldwin nebude s největší pravděpodobností čelit obvinění z vraždy, může se to pro něj podle expertů vyvinout velmi nepříznivým směrem. Většina odborníků se shoduje, že trestněprávní odpovědnost nese. Podle některých výkladů měl zbraň nejdříve zkontrolovat, když už s ní mířil na jiného člověka. Z tohoto titulu může jít o vážné obvinění z neúmyslného zabití.

Herec je také výkonným producentem snímku Rust. Padá na něj tedy i odpovědnost za produkci, která zjevně selhala. Mimochodem, podle svých slov se na filmu v roli koproducenta podílí také Čech Petr Jákl.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
27 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments