Spojenectví se bortí. Tvrdá slova Starostů o Pirátech. “Jedno ministerstvo je pro ně až dost”

Povolební idyla koalice Pirátů a Starostů netrvala zrovna dlouho. Ačkoliv stále oficiálně platí, že toto uskupení postupuje podle koaliční smlouvy a vyjednává o účasti na vládě společně, na obou stranách už se začínají ozývat nespokojené hlasy.

Starostové měli být jasně slabší

Piráti teď například zkoumají, zda proti nim náhodou Starostové nevedli skrytou koaliční kampaň, kdy vyzývali voliče ke kroužkování svých kandidátů. Jak jinak si totiž vysvětlit, že původně silnější Pirátská strana dostala pouhé čtyři mandáty a STAN hned 33?

Tento nepoměr sil v koalici vnáší pnutí nejen mezi tyto partnery, ale rovnou i do skládání vládní pětikoalice. Původně se totiž mělo za to, že silnějším partnerem budou Piráti a že také získají více ministerských křesel. V koaliční smlouvě to bylo dokonce definováno tak, že Piráti mají mít více ministerstev než Starostové v poměru 2,25:1.

Teď se ale Piráti musí jakoby doprošovat. Dle výsledku voleb by jim nemělo příslušet více než jedno ministerstvo. Předseda strany Ivan Bartoš však už veřejně deklaroval, že budou chtít ministerstva hned tři. Stejně jako Starostové.

Foto: STAN

Smlouva už neplatí

To se ale politikům ze STAN příliš nepozdává. Přestože předseda strany Vít Rakušan vyzval k velkorysosti s Piráty, jednotlivé členové Starostů příliš netuší, proč by měli jít proti vůli voličů. Jako první to naplno vyjádřil senátor za STAN Zdeněk Hraba. “I jedno je dost,” vypálil Hraba tvrdě v debatě na CNN Prima News.

Později na Twitteru to vysvětlil. “Smlouva je smlouva, ale karty rozdali voliči. Mimochodem stovky let platí Clausula rebus sic stantibus, tedy že smlouvy platí za předpokladu, že věci zůstanou, jak jsou. A já myslím, že volič výsledkem voleb podmínky dost změnil,” uvedl Hraba.

Čtěte také: Richterová a Pekarová Adamová se zalekly, ministryněmi být nechtějí. Nové koalici chybí lidský materiál

Dá se očekávat, že tato slova v pirátské základně vzbudí bouři. Významným představitelem STAN totiž bylo naplno vyřčeno to, čeho se obávali. V budoucí koalici budou dost možná jen do počtu.

Foto: Pirátská strana

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
73 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments