Richterová a Pekarová Adamová se zalekly, ministryněmi být nechtějí. Nové koalici chybí lidský materiál

Mezi těmito ambiciózními političkami, které se stávají součástí jedné vládní koalice, se očekával lítý souboj o to, kdo po Janě Maláčové převezme klíčové ministerstvo práce a sociálních věcí. Obzvlášť, když Olga Richterová i Markéta Pekarová Adamová měly k práci své předchůdkyně velké množství výhrad a shodly se s ní jen v máločem.

Po volbách se zdálo, že za silnější konec provazu bude tahat Pekarová Adamová, která v Praze svou kandidátku dovedla na fantastických čtyřicet procent. Oproti tomu Richterová se ocitla ve zdecimovaném táboře Pirátské strany. Do Poslanecké sněmovny sice jako jedna z mála členek své partaje pronikla, ale na velké vyskakování to nebylo.

Pak se ale začalo mluvit o tom, že koalice vyšle Pekarovou Adamovou do čela Poslanecké sněmovny. Pro ambiciózní šéfku TOP 09 je to zvláštní volba. Vždy se viděla v exekutivě a její nová funkce, kterou pravděpodobně získá, je spíše procesní a reprezentativní. Ne snad, že by ji nezvládla, ale vítězné strany většinou na tento post nominovaly “béčkové” politiky, jako to udělalo například Hnutí ANO v minulém období s Radkem Vondráčkem. To skutečně není vládní materiál, ale Poslanecké sněmovně předsedat dokázal, byť se to neobešlo bez excesů, jako byly nedůstojné tanečky s kytarou po pracovní době na předsednickém stole.

Když ustoupila Markéta Pekarová Adamová, zdálo se být jasné, že ministerstvo práce připadne Olze Richterové a Pirátům. Jenže odehrálo se další překvapení. Koalice oznámila, že Richterová se stane místopředsedkyní Poslanecké sněmovny. Sama poslankyně pak oznámila, že o ministerstvo, které jí bylo přisuzováno, nebude usilovat z osobních důvodů, které však neupřesnila.

Tento krok je skutečně nepochopitelný. Piráti po volebním debaklu mohli odejít do opozice, ovšem oni chtějí zasednout ve vládě. Proč se ale v takovém případě zbavují své možná nejviditelnější a nejaktivnější tváře a navíc ještě expertky na sociální oblast?

Ukazuje se, že výsledná vláda bude zřejmě o poznání jiná, než si představovali voliči. Je totiž pravdou, že být v opozici a kritizovat je jedna věc a převzít zodpovědnost za ministerstvo věc úplně jiná. A navzdory tomu, že by se to v pěti stranách tvořících novou koalici mělo kandidáty bažícími po postech jen hemžit, pravý opak se zdá být pravdou. Fialova vznikající vláda má zřejmě problém sehnat dostatečně kvalitní kádry, takzvaný “lidský materiál”, kteří by zvládli obtížnou roli ve vládě, která to rozhodně nebude mít jednoduché.

Foto: Pirátská strana

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
76 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments