Miloš Zeman se oklepal a daří se mu lépe. Dobré pro něj, děsivé pro Českou republiku

Zdá se, že Miloš Zeman ještě neřekl poslední slovo. Ústřední vojenská nemocnice ve svém strohém prohlášení uvedla, že ji prezident vybídl k tomu, aby veřejnost informovala o jeho lepšícím se zdravotním stavu. Je očividné, že Zeman se chystá hodit vidle do připravované aktivace článku 66 ústavy, která by ho dočasně zbavila pravomocí. Senát už tímto směrem zahájil kroky poté, co od ÚVN dostal zprávu, že Zeman aktuálně není schopen výkonu svých pracovních povinností.

Je otázkou, zda ošetřující lékaři svůj pohled, možná i pod tlakem prezidenta či jeho okolí, přehodnotili. V aktuální zprávě o mírném zlepšení prezidentova stavu se o výkonu jeho pravomocí nic nepíše. Dá se tedy předpokládat, že nic tak zásadního se nezměnilo. Ostatně, právě Zemanův pobyt v nemocnici má vést ke zlepšení zdravotního stavu a je tedy logické, že k němu postupně dochází. To ale ještě dlouho nemusí znamenat, že bude prezident práceschopný.

Pro prezidenta je pochopitelně skvělou zprávou, že se mu daří lépe. Všichni mu to jistě přejí. Druhá věc už je ale to, co z toho plyne pro Českou republiku. A zde se obávám, že to nebude nic moc dobrého.

Je poměrně jasné, že Miloš Zeman se bude snažit, aby nebyl zbaven svých pravomocí. Bohužel příliš nevíme, nakolik je to jeho skutečná motivace a nakolik ho k tomu tlačí jeho okolí, které hraje skutečně o všechno. Kancléř Vratislav Mynář už je ostatně předmětem policejního vyšetřování.

Představa, že Zeman vstane z nemocničního lůžka a plně se opře do práce těsně předtím, než ho Senát s Poslaneckou sněmovnou stihnou zbavit pravomocí, nezní pro budoucnost této země vůbec povzbudivě.

Jak známo, Miloš Zeman je člověk velmi mstivý a křivdy na něm páchané nezapomíná. A co může považovat za horší, než že se ho velká část politiků pokusí zbavit pravomocí? Mezi nepřátele přitom může zahrnout i dosavadního spojence Andreje Babiše, který už se proti Zemanovi a jeho okolí jednoznačně vymezil.

V podstatě celá politická scéna očekává vznik nové vlády pod vedením Petra Fialy. Pokud se ale prezident oklepe a bude schopen pracovat, dá se očekávat, že skutečně ještě vymyslí nějaké “originální řešení”, jak už ostatně prostřednictvím bývalého předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka avizoval.

Zeman rád využívá aktuální situace a je znám tím, že především rétoricky bere vážně hrozbu covidu. S trochou fantazie si tak lze představit, že v době další vlny epidemie ustaví úřednickou vládu v čele se svým oblíbencem Romanem Prymulou. Že nezíská podporu v Poslanecké sněmovně? To mu může být po dobu jednoho roku klidně jedno. A pak v úřadu stejně končí.

Foto: Pražský hrad

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
204 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments