Očkovaní lidé v nemocnicích mají lehčí průběh covidu, říká ředitel brněnské nemocnice. K omezení péče už chybí jen krůček

Koronavirová epidemie opět udeřila na Českou republiku. Bohužel se zdá, že v zemi opět dochází k exponenciálnímu šíření viru, kdy se čísla nově nakažených v posledních dvou týdnech zdvojnásobují. Již poměrně brzy tak můžeme vidět takové počty nakažených, jaké pamatujeme z vrcholu jarní vlny.

Tentokrát však do nové fáze epidemie vstupujeme přeci jen lépe vyzbrojení. Vakcíny sice nebrání samotné nákaze, ale dokáží do značné míry uchránit před těžkým průběhem nemoci. To potvrzuje také ředitel brněnské nemocnice u svaté Anny Vlastimil Vajdák. “K pondělku to bylo celkem 21 pacientů s koronavirem, z nich čtrnáct bylo neočkovaných, několik dalších není plně vakcinovaných. Ti naočkovaní mají střední či lehčí průběh nemoci,” uvedl Vajdák pro Lidovky.cz k poměru očkovaných a neočkovaných pacientů a jejich stavu. Dodává také, že v těžkém stavu se nachází osm pacientů, z nichž pouze jeden je očkován, a to ještě jen částečně, tedy první dávkou.

Bohužel dochází i k situacím, kdy se do nemocnice dostane mladší člověk, v drtivé většině případů nenaočkovaný. “Na anesteziologicko-resuscitační klinice nyní máme hospitalizovaného nenaočkovaného mladšího člověka, který kvůli koronaviru skončil nejen na umělé plicní ventilaci, ale také na přístroji ECMO. Moc bych si přál, aby to zvládl. Jsem přesvědčený o tom, že kdyby byl naočkovaný, v tak těžkém stavu by se neocitl,” uvedl Vajdák.

Podle šéfa nemocnice zatím nebylo zapotřebí sáhnout k omezení plánované péče, tedy zejména plánovaných operačních zákroků. Pokud však dojde k dalšímu zhoršení epidemie, což se v tento moment zdá být již nevyhnutelné, nic jiného nemocnici nezbyde. Vajdák totiž upozorňuje, že úzkým hrdlem jsou právě jednotky intenzivní péče, které pacienti s koronavirem postupně obsazují. “Zatím jsme tak neučinili, obávám se však, že tohle rozhodnutí je téměř na spadnutí,” řekl Vajdák.

Jenže JIP jsou zapotřebí také pro pooperační péči, která se odehrává výhradně na nich. Pakliže ale tyto jednotky zaplní pacienti s covidem, není možné provádět tolik operací, protože pak není o pacienty kde pečovat.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
23 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments