Britská mutace koronaviru je nejen nakažlivější, ale i smrtelnější, oznámil premiér Boris Johnson. Znamená to obrovský problém

Britský premiér Boris Johnson dostal informace o tom, že nová varianta koronaviru, která dostala přídomek britská, je nejen výrazně nakažlivější, ale pravděpodobně i smrtelnější než dosud známé mutace.

Informovali nás, že kromě toho, že se šíří rychleji, tak to vypadá, že nová varianta koronavirus je spojena i s vyšší mírou smrtnosti,” uvedl Boris Johnson na tiskové konferenci.

Podle britského premiéra zatím neexistují důkazy o tom, že by na nový kmen koronaviru neměly platit vakcíny od společností Pfizer a AstraZeneca, které se v zemi používají. Zatím to však nelze zcela vyloučit, protože klinické testy na tuto mutaci neproběhly.

Tato mutace byla poprvé objevena v Londýně a na jihovýchodě Anglie, dnes už je ale rozšířená po celé Evropě včetně České republiky. Odborníci očekávají, že brzy začne dominovat, protože k tomu má všechny předpoklady.

Varianta nese oficiální název B.1.1.7 a sama se vyznačuje nečekaně vysokým množstvím mutacím. Už dříve vědci upozornili na skutečnost, že se šíří výrazně rychleji.

Když si vezmete šedesátileté muže, tak z jednoho tisíce jich dosud na virus zemřelo deset. S novou mutací by to mohlo být 13 až 14,” vysvětlil hlavní vědecký poradce premiéra Patrick Vallance. To by znamenalo, že britská mutace je o 30 až 40 % více smrtící.

Podle Vallace bude nutné věc podrobit dalšímu zkoumání. Skepticky však hledí také na další mutace koronaviru, které se v poslední době objevily. Jde zejména o brazilskou a jihoafrickou. Také v jejich případě se kromě agresivnějšího šíření mluví o závažnějším průběhu onemocnění.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments