Další rouškovné se přiblížilo, mohlo by být vyšší než to první. Mohou za to povinné respirátory i volby

Zatímco ještě před pár dny šlo pouze o výstřel ministryně Jany Maláčové, který se dal považovat za zatroubení do předvolebního boje, dnes už je druhé rouškovné mnohem pravděpodobnější. Celá věc jen dokresluje, jak rychle se v České republice mění situace.

Vláda totiž začala nahlas zvažovat to, co zavedly už některé okolní země, a sice nařízení povinného nošení respirátorů třídy FFP2 namísto dosavadních roušek. Tento krok ale nelze provést bez dalšího. Kromě toho, že musí stát zajistit dostatečné zásoby, aby si je lidé mohli nakoupit, tak by měl zároveň říci, z čeho mají občané tyto zdravotnické pomůcky nakupovat.

Na rozdíl od roušek jsou totiž respirátory FFP2 poměrně nákladné. Jeden kus stojí přibližně 40 Kč a je jednorázový. Zatímco pracující lidé si je zřejmě budou moci dovolit, existují skupiny občanů, které mají hlouběji do kapsy. Například důchodci.

Uvědomujeme si, že pořízení těchto respirátorů je něco, co je i finančně nákladné. Není tedy potřeba nyní chodit do obchodu a vykupovat FFP2 respirátory,” uvedl k věci ministr zdravotnictví Jan Blatný. Vláda tak zatím nošení respirátorů pouze doporučuje. S šířením britské mutace koronaviru se to ale může rychle změnit.

Jana Maláčová před několika dny další rouškovné podmínila tím, že důchodci budou mít v tomto roce opět zvýšené náklady. Pokud by si museli kupovat respirátory, byla by tato podmínka splněna. V takovém případě je navíc na místě se ptát, zda by stačil jednorázový příspěvek ve výši 5000 Kč, jako tomu bylo loni.

Čtěte také: Komentář: Další rouškovné pro důchodce je výsměchem všem ostatním. Proč už by neměli dostat nic

Podle některých odborníků by náklady na respirátory mohly dosahovat tisícových částek za jednotlivce na měsíc. Potom by zřejmě připadalo v úvahu vyšší rouškovné.

Je třeba si také uvědomit, že v říjnu jsou v plánu volby do Poslanecké sněmovny a strany se budou předhánět v tom, aby voličům nějakým způsobem přilepšili. Osvědčené rouškovné se v tomto případě nabízí, obzvlášť když bude možné jasně říct, za co je vypláceno. Opozice potom jen těžko bude moci namítat, že jde o předvolební úplatek.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments