Komentář: Další rouškovné pro důchodce je výsměchem všem ostatním. Proč už by neměli dostat nic

Slova ministryně práce a sociálních věcí o tom, že zvažuje navržení dalšího rouškovného pro důchodce i na tento rok nejsou jen typickým testovacím balónkem vystřeleným do veřejného prostoru, ale zároveň i zahájením předvolební kampaně ze strany sociální demokracie. Ostatně, prezident Miloš Zeman už vyhlásil termín voleb a ČSSD si v průzkumech vede stále zoufaleji.

Podle návrhu Maláčové se nezdá, že by sociální demokracie vymyslela nějaký zázračný postup. Naopak volí svou typickou strategii a hodlá rozdávat. Nikoliv ale na všechny strany, nýbrž jen těm skupinám, které ji ještě mohou zachránit alespoň pár poslaneckých křesel. Mladší a střední generaci jí už vyfoukli Piráti, a tak nezbývá než cílit na důchodce. Strategie je to pochopitelně podivná, protože ve vládě s hnutím ANO se už několikrát ukázalo, že to maximálně vyústí v přetahovanou, tedy vyšší náklady pro stát, a smetanu stejně slízne Andrej Babiš.

Už loňské rouškovné bylo jen špatně maskovaným předvolebním dárkem důchodcům, kterých je v České republice ke třem milionům a jde tak o nejvýznamnější sociálně-ekonomickou skupinu voličů. Vláda se nedokázala shodnout ani v tom, proč vlastně pětitisícikorunový příspěvek důchodcům vyplácí. Jednou to bylo kvůli stresu, pak proto, že jako jediní nic nedostali a nakonec snad proto, že měli mít vyšší náklady na život než ostatní. To pochopitelně nebyla pravda a navíc důchodci jako jediní neměli ohrožen svůj pravidelný příjem. Například na samoživitele se zapomnělo, nebylo jich zkrátka tolik.

Navzdory tomu všemu bylo jasně deklarováno, že jde o výjimečný a především jednorázový příspěvek, který se nebude opakovat. Maláčová to chce nyní porušit se slovy, že když budou opět růst ceny, tak rouškovné znovu navrhne. Ano, ceny růst budou, ale všem. A důchodci budou opět jediní, kdo se na svůj příjem bude moci spolehnout. Navíc od ledna navýšený v průměru o nemalých 840 Kč. Loni přitom dostali přidáno více než tisíc korun. Důchody ještě nikdy v historii nerostly takovým tempem jako v posledních letech.

Koronavirová krize už zasáhla hluboké ekonomické struktury státu. Začínají natvrdo krachovat první střední i větší firmy a lidé přicházejí o práci. Stát už přitom příliš nepočítá s tím, že by jim nějak pomáhal. Z koronaviru se stává nový normál a budeme se muset naučit s ním žít. Jen doufejme, že nám to vakcína maximálně zpříjemní a zjednoduší.

Pokud by ale v této chvíli někdo chtěl dávat nepromyšlené dárky důchodcům, udělá jim jen medvědí službu. Obecně teď peníze nepotřebují. Naopak potřebují podporu ostatních skupin obyvatelstva. Stát přitom nezdůvodněným zvýhodňováním seniorů podkopává mezigenerační solidaritu a vytváří příkopy ve společnosti. Důchodci by tak už žádné rouškovné dostat neměli, což bude ve výsledku pozitivní i pro ně.

Foto: Shutterstock

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments