Bude se umírat na ulici? Blatný zřejmě konečně pochopil vážnost situace, jenže už je pozdě. Není to ničí vina, zní z ministerstva

Ministerstvo zdravotnictví začalo doslova zničehonic bít na poplach. Jakoby si konečně uvědomilo, jaká katastrofa se na nás valí. O tom, že bychom do obětí covidu započítávali oběti autonehod, už nemůže být ani řeč. Dokonce i ta tolik odmítaná pomoc Německa je na spadnutí. To vše ukazuje, že česká vláda je zřejmě opravdu v koncích. Dopředu si připravila omluvu. “Není to ničí vina. Je to katastrofa, jako kterákoliv jiná,” uvedl náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Experti to ale vidí trochu jinak a poukazují na to, že přesně před tímto už varovali před měsícem.

Kapacita intenzivní péče se blíží absolutnímu vyčerpání. Nelze udržet standardy. Systém jako celek se blíží svým limitům,” připustil dnes na tiskové konferenci Vladimír Černý situaci, kterou on i jeho ministr Blatný dosud v podstatě odmítali. Podle aktuálních údajů bylo v pondělí obsazeno 1329 lůžek intenzivní péče pacienty s covidem.

Ve skutečnosti jich je ale podstatně více, protože na nich zůstávají i pacienti, kteří jsou po dvaceti dnech označeni jako necovidoví, přestože tu stále doléčují původní nemoc. Jako například rektor Tomáš Zima, který byl s koronavirem hospitalizován déle než měsíc. Celých 660 pacientů přitom vyžaduje plicní ventilaci, což je skutečně vysoké číslo.

Situace se zdá být skutečně kritická. Nemluví už se totiž ani o tom, že pacienti budou ležet na chodbách nemocnic, ale že by snad dokonce mohli umírat v ulicích, tak jako to bylo vidět v počátcích pandemie v čínském Wu-chanu. “Cílem je za všech okolností zajistit základní pomoc pacientům v akutním stavu a nedopustit, aby pacienti zemřeli bez pomoci na ulici,” uvedl k tomu Vladimír Černý.

Nutno dodat, že to už je velmi nízký cíl. Náměstek ministra zjednodušeně řečeno říká, že bude snaha poskytnout alespoň základní pomoc, ale o tom, že by se všem dostalo adekvátní péče, zřejmě už nemůže být ani řeč.

Pro ilustraci: nechť si ctěný čtenář najde vyjádření pánů Jana Blatného a Vladimíra Černého, kterými se oháněli ještě v lednu a na začátku února.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments