Budou se Češi očkovat neschválenými ruskými a čínskými vakcínami? Poslední překážkou je ministr Blatný

V České republice existují obrovské tlaky na to, aby se lidé začali očkovat vakcínami z Ruska a Číny, které přitom nebyly schváleny Evropskou lékovou agenturou. Očkovací látky je sice možné schválit i na národní úrovni, v českém případě by to mohl provést Státní úřad pro kontrolu léčiv na pokyn ministerstva zdravotnictví, odborníci, stejně jako Evropská unie před tím ale varují.

Za použití přinejmenším ruské, ale nyní už i čínské vakcíny, se zasazují jak premiér Andrej Babiš, tak prezident Miloš Zeman. Zatímco v případě prvního je motivace dána zjevnou snahou předvést nějaký husarský kousek a sólově dojednat vakcíny tak, jako to předvedl slovenský premiér Matovič, u prezidenta Zemana hrají velkou roli ideologické důvody a pak i obchodní zájmy jeho okolí, které by pomoc z Ruska a Číny mohla posílit.

Všichni proponenti neschválených vakcín hlásají, že je třeba se oprostit od politiky. Snaží se lidem namluvit, že jindy vůči nám nepřátelské režimy najednou chtějí pomoci vybraným západním zemím, přestože samy vakcín nemají dostatek pro své vlastní občany. Je to pochopitelně bláhové a vývoz Sputniku V či Sinopharmu je dokonalou ukázkou politiky dělané prostřednictvím vědy. Zajímavé přitom je, že ani Rusko ani Čína zatím nepožádaly o posouzení svých vakcín Evropskou lékovou komisi. To nemusí být dáno jejich nízkou kvalitou, jako spíše snahou těchto režimů nabízet své léčivo jako “podpultovku” těm, kteří za ni budou skutečně vděční a nebudou se bát poskytnout něco na oplátku. V případě České republiky třeba dostavbu Dukovan.

Poslední hrází, která dovozu ruských a čínských vakcín do Česka brání, je přitom odmítavý postoj ministra zdravotnictví Jana Blatného. Ten udělal spoustu chyb, v tomto případě ale postupuje správně. Vakcíny nezamítá, ale jednoznačně žádá, aby jejich výrobci šli jasnou cestou jako ostatní, tedy schválením u příslušného evropského orgánu.

V současné situaci je přitom nesmyslné dovážet neschválené vakcíny z Číny a Ruska. Aktuálně sotva stačíme vyočkovat to, co nám poskytují certifikovaní výrobci a v březnu i dubnu už se počítá s výrazným navýšením dávek. Podle některých hlasů může už v květnu či červnu dojít k tomu, že nabídka vakcín převýší poptávku. Zdaleka ne všichni lidé se v současné době chtějí nechat naočkovat.

Je také otázkou, jak by se tvářili na to, že jim má být aplikována vakcína z Ruska nebo Číny, která neprošla řádným řízením, ale jejíž schválení prosadil Babiš se Zemanem na národní úrovni. Stačí se podívat na nešťastný osud vakcíny AstraZeneca, kde stačilo lehké zpochybnění a lidé už ji odmítají i v době velkého nedostatku. Sputnik V by s obrovskou pravděpodobností skončil někde na skladě, kde by postupně expiroval. Česká republika by ale už byla zavázána.

Foto: Úřad vlády ČR

Články
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments