Babiš shání další vakcíny po celém světě. Stačilo by, kdyby se podíval do skladu, má jich tam 250 tisíc a přibývají

Ministr zdravotnictví Jan Blatný spolu s premiérem Andrejem Babišem neustále opakují, že očkování jde v České republice skvěle a stíháme vyočkovat vše, co se k nám dostane. Jde ale jen o starou známou taktiku, kdy omílání nepravdy může v lidech navodit pocit, že tomu tak skutečně je. Když to říkají v televizi, proč tomu nevěřit, že?

Málokdo se přitom podívá do oficiálních statistik ministerstva zdravotnictví, které hovoří zcela opačnou řečí. Ta naopak zavánějí velkým diletantstvím. Vypadá to totiž, že se Česku nepodařilo naočkovat celých čtvrt milionu dávek a toto číslo se dále zvyšuje. Znamená to tedy jediné: stát nedokáže očkovat dostatečně rychle a nestíhá vyočkovávat ani skrovné dodávky, na které přitom premiér Babiš neustále nadává. Zřejmě aby působil akčně, telefonuje se státníky z celého světa, které žádá o pomoc: pošlete nám prosím nějaké vakcíny, my vám je vrátíme. Takové chování je svým způsobem nebezpečné. Někdo skutečně vakcíny z dobré vůle přislíbí, protože neví, jak s nimi je v Česku nakládáno. Nakonec mu ale mohou chybět, protože zvládá očkovat rychle.

Do České republiky bylo k 6. březnu dovezeno 1 071 148 dávek vakcín od výrobců Pfizer, Moderna a AstraZeneca. Vyočkovat se podařilo 818 450 dávek. Více než 250 tisíc dávek tedy zatím nebylo použito. To je obrovské číslo. Pokud bychom vzali současné tempo očkování, v lepším případě by se jen tyto skladové vakcíny podařilo vyočkovat za dva týdny. Jenže mezitím už budou proudit další dávky. Každý týden teď budou přicházet stovky tisíc nových vakcín a k tomu ještě ty, které si Babiš domluvil mimo oficiální dodávky.

Už v dubnu přitom mají do České republiky přijít dva miliony dávek. Podle expertů na to nejsou očkovací centra ani prakticky připraveni. Vážně hrozí, že brzy budeme mít skladem miliony dávek vakcíny, pokud ministerstvo zdravotnictví nezačne něco dělat.

Tato data ostatně kopírují daty potvrzenou skutečnost, že jsme v celé Evropě v očkování jedni z nejpomalejších. Pozornější země už si tak musí klepat na hlavu, proč předseda vlády shání další dávky, když si neporadí ani s těmi, co má k dispozici.

Foto: Úřad vlády ČR