Byt v Česku už si koupí jen blázen. Mnohem více peněz vyděláte jiným způsobem, navíc snadno

Ukazuje se, jak moc velkým průšvihem pro mnohé investory byla orientace na nemovitostní trh. Nízké úrokové sazby z minulých let mnohé přiměly k tomu, aby vsadili všechno na jednu kartu a začali skupovat nejrůznější byty nebo rodinné domy určené k bydlení. Tehdy šlo o jednoznačnou sázku, jelikož ceny nemovitostí neustále rostly a nájem nabízel alespoň nějaký kontinuální příjem, který mohl zajistit i kompletní měsíční splátku hypotečního úvěru.

Už to nevychází

Dnes už je tomu ale úplně jinak. Kupovat byty na investice se obecně vůbec nevyplatí, jelikož dle průzkumu společnosti Silverline Real Estate nesou výnos pouhých 3,7 % ročně. To je zkrátka průměrný výnos z nájmu, který vůči pořizovací ceně v České republice můžete docílit. Jistě, v některých lokalitách bude o něco vyšší, jinde zase ještě trochu nižší, ale toto číslo vlastně vypovídá o trhu velmi dobře.

Je však nutné si uvědomit, že jde o hrubý výnos. Poplatit z něj musíte ještě nejrůznější náklady, jako je například fond oprav, případně renovační zásahy na samotné vaší nemovitosti. Je potřeba počítat s tím, že jednou za čas se něco pokazí a bude potřeba to opravit. To vše musíte platit ze svého výnosu, který je však velmi nízký. Odhaduje se přitom, že čistý příjem z takového investičního bytu může být aktuálně někde kolem 2 %.

Jenže je třeba dodat další věc. Dnes už zdaleka neplatí, že bychom měli nulové úrokové sazby, při kterých by i tato čísla dávala určitý smysl. Nikoliv, dnes je reálná úroková sazba 7 %, a právě tou je nutné vše poměřovat. Alternativně můžete měřit vůči inflaci, která však v minulém roce dosahovala 20 % a letos bude stále jen lehce pod deset. A vy jste v této době dostávali z nájmů nějaká dvě procenta v čistém.

Foto: Shutterstock

Vyplatí se bydlet v nájmu

Přitom tu jsou alternativy. Není třeba složitě nakupovat a obhospodařovat nemovitosti. Pokud máte nějaké peníze, stačí je v dnešní době umístit na spořicí účet nebo termínovaný vklad, a ony vám ponesou zhodnocení kolem 6 % ročně, po zdanění potom nějakých pět procent. To je dvaapůlkrát více, než kolik vám vynese byt.

Čtěte také: Češi si kupovali byty ve velkém. Teď zjišťují, že na splátky nemají. Bude to divoké, bydlení jim seberou

Je také otázkou, zda se vyplatí v dnešní době kupovat vlastní bydlení. Zde se totiž na celou věc můžete podívat z druhé strany. Nájemní bydlení je vůči prodejním cenám nemovitostí enormně levné, tak proč toho nevyužít? Budete někomu platit v průměru 3,7 % hodnoty jeho nemovitosti ročně, nemusíte se vázat, platit úroky bance a ušetřené peníze můžete šetřit na spořicím účtu nebo investovat jiným způsobem.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice brzy zmizí velmi důležité platidlo, které zároveň představuje významnou součást naší historie. Lidé by se na to měli připravit, a pokud ho mají ještě doma, jelikož ho z různých důvodů potřebovali, měli by se ho co nejrychleji zbavit. Zanedlouho s ním totiž nikde nezaplatí. Konečně se to vyřeší Nejde o nic menšího než kolkové známky, takzvané “kolky”. Kolikrát se vám na nějakém úřadu stalo, že po vás chtěli vaši žádost okolkovat. Právě k tomu tyto kolkové známky sloužily. Jejich odpůrci nicméně dlouhodobě namítají, že tento pozůstatek ještě z Rakouska-Uherska by měl z českého systému platidel vymizet. Pravdou je, že Česká republika byla v tomto ohledu anomálií. Všude jinde, kde kolky dříve platily, už se totiž dosti dlouho nepoužívají. Například Slovensko tento způsob platby zrušilo již před deseti lety. A teď je tedy na řadě i Česko, jakkoliv se to mnoha lidem nelíbí. Kolkové známky by pravděpodobně platily dále, jen kdyby nevznikl takzvaný konsolidační balíček, v rámci kterého se stát snaží o nejrůznější úspory. Jde o soubor stovek nejrůznějších opatření, jejichž dopady odhalujeme postupně. Zrušení kolků je jedním z nich, jelikož podle státu s jejich vydáváním, prodejem a používáním vznikají pouze dodatečné administrativní náklady. Ještě máte možnosti V době, kdy je možné platit elektronicky kartou nebo bezhotovostně převodem na účet už něco takového zkrátka není potřeba. Dalším důvodem je také skutečnost, že právě na kolky se v poslední době zaměřili podvodníci. Snažili se je falšovat a potom různě směňovat, jelikož předpokládali, že na tomto poli je menší znalost a tedy i kontrola. Čtěte také: Češi musí fofrem do své banky. Kdo si tam tohle nevyřídí, přijde v roce 2024 o velké peníze V tomto roce ještě platí určité přechodné období, v rámci kterého se budete moci bezproblémově zbavit starých kolků. Můžete je využít, odprodat, případně vyměnit na některých pobočkách České pošty. Od příštího roku už se ovšem budou správní poplatky hradit pouze peněžní formou, ať už hotovostní či bezhotovostní. Foto: Shutterstock 7SdíleníSdíletTweet [...]
Velkými změnami prochází aktuálně společnost Zásilkovna, která spadá do skupiny Packeta Group. Po dlouhých letech totiž přichází o svou výkonnou ředitelku a zakladatelku, která ji vybudovala do současné podoby. Simona Kijonková ze společnosti po 13 letech odchází a bude nahrazena někým jiným. Musela odejít Jde o velký předěl, který souvisí s tím, že Packeta Group v nedávné době změnila majitele. Tím se stala investiční firma CVC Capital Partners a také společnost Emma, která patří českému miliardáři Jiřímu Šmejcovi. Ti měli za Zásilkovnu a další přidružené firmy spojené ve skupině zaplatit skutečně horentní cenu, jež mnohým zájemcům připadala až příliš vysoká. Prodej se přitom podle dostupných informací odehrál proto, že mezi spolumajiteli Zásilkovny začaly narůstat rozpory a takzvaný exit byl zřejmě jedinou možností, jak je vyřešit. Někdo nicméně mohl předpokládat, že tu nejdůležitější figuru celé společnosti si noví majitelé ponechají. Obvykle je tomu tak, že zakladatel firmy musí při takovémto prodeji ještě alespoň několik let zůstat a předávat své know-how. Jenže v tomto případě se tak nestalo a Kijonkovou si noví majitelé pravděpodobně nechat nechtěli. Novým ředitelem se stane zkušený manažer Erich Čomor, který pomáhal rozjíždět například úspěšnou Air Banku, jak firma informuje v tiskové zprávě. Přišly velké problémy Zásilkovna vznikla již v roce 2010 a po nesmělých začátcích se z ní stala společnost, bez které se český trh ecommerce v podstatě neobejde. Byznys vzala především České poště, jejíž služby byly postupem času horší a horší, zatímco Zásilkovně se dařilo budovat zákaznickou spokojenost, byť v posledních letech ve špičkách také nestíhala a docházelo k určitým problémům. V loňském roce přitom řešila velkou reputační komplikaci, kdy jeden z jejích logistických partnerů zadržel tisíce zásilek, které odmítal vydat. Ty se tak k lidem nakonec nedostaly a Zásilkovna je musela finančně kompenzovat. Čtěte také: Zásilkovna v obrovských problémech. Balíky lidem nedodala už 3 měsíce. Co se to děje? Ikonické se každopádně staly výdejní místa a v poslední době také výdejní boxy, které Zásilkovna provozuje. V loňském roce přitom firma dosáhla obratu 7,25 miliardy korun a v poslední době jí hodně pomáhá doručování pro velké čínské eshopy, jako je Temu. Foto: Shutterstock 1SdíleníSdíletTweet [...]
O čem už se nějakou dobu mluví, je teď definitivně vidět i na číslech. Důchodový systém v České republice je naprosto vyčerpaný a reálně se příliš neví, co s tím dělat. Chystá se sice určitá podoba důchodové reformy, ovšem odborníci už teď tvrdí, že je to nedostatečné, a to její hlavní náběh přijde teprve za celou řadu let. Rychle to roste Těžko ale říct, co se bude dít v nejbližší budoucnosti. Dá se totiž usuzovat na to, že na důchodce v Česku jednoduše docházejí peníze. V loňském roce totiž celý systém skončil v rekordním schodku ve výši 72,8 miliard korun. To jsou peníze, které z důchodového systému odplynuly navíc oproti tomu, kolik do něj přiteklo. Dalo by se nad tím mávnout rukou s tím, že v dalších letech se to určitě zlepší. Jenže ono se to samo od sebe nezlepší. Naopak, bude se to zhoršovat. To už je daná věc na základě demografické křivky, která je na příštích pár desítek let rozjetá opravdu hodně špatně. S každým dalším rokem budeme ve větší a větší krizi, až nakonec můžeme dojít do stavu, kdy na důchody skutečně peníze nebudou, jelikož by to ohrožovalo hospodářskou stabilitu státu. Ostatně, tímto už se argumentovalo loni, když stát nečekaně zarazil mimořádnou valorizaci penzí, a to podle mnohých protizákonně. Jednoduše oznámil, že na takové navýšení důchodů na základě zvýšené inflace jednoduše nejsou peníze. Je třeba tvrdý zásah Opravdu hodně si Česká republika zavařila tím, že v posledních deseti letech se na důchodech přidávalo příliš mnoho. Vždyť loni oproti roku 2022 vzrostly výdaje na penze o neuvěřitelných 97,2 miliardy korun. Celková částka na penze dosáhla téměř 700 miliard korun. Jen ono navýšení tak tvořilo přibližně sedminu celkové částky. Za jeden jediný rok. Letos už to bohužel zase začíná a je pravděpodobné, že deficit celého systému bude ještě vyšší. Jen za leden totiž skončil ve schodku ve výši 8,1 miliardy korun. A takto to bude pokračovat po celý rok, jelikož tu není žádný faktor, který by to zvrátil. Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré Řešení je spíše dlouhodobé. Lidé budou muset chodit do důchodu výrazně později než dnes, a to proto, aby déle pracovali a kratší dobu pobírali penzi. Zároveň je nutné výrazně přibrzdit růst důchodů, případně ho dokonce zcela zmrazit. Jinak by se také jednou mohlo stát, že bude nutné přistoupit dokonce ke snížení důchodů, a to už by byla skutečně citelná rána, kterou si nikdo nepřeje. Foto: Shutterstock 6SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

2 Replies to “Byt v Česku už si koupí jen blázen. Mnohem více peněz vyděláte jiným způsobem, navíc snadno

  1. Tak je videt že autor tomu nerozumí. Srovnavat výnos z nemovitosti s vynosem sporiciho účtu je fakt mimo. Jaksi zapomina, ze nemovitost se v case zhodnocuje sama o sobe kdezto penize v bance svou hodnotu ztraceji.

  2. Pěkný nesmysl, naopak kdo má peníze tak za mě je pořád nejlepší investice koupit nemovitost.
    Chci vidět banku která dá 6% z několika milionů, zrovna minulý týden jsem četl že úrok v bance klesá 😁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *