Čech Pavel Hlava jako jediný na světě natočil oba útoky na Dvojčata. Podívejte se na jeho unikátní záběry, díky kterým se stal slavným

Jediným člověkem na světě, který nafilmoval před 20 lety oba dva útoky na věže Dvojčat, byl Čech Pavel Hlava. Ten byl v tu dobu v New Yorku za prací a zrovna zkoušel svou zbrusu novou kameru, jak řekl v rozhovoru pro server idnes.cz.

Hlava se před dvaceti lety za oceánem živil řemeslnou činností, kterou si chtěl vydělat na domek v České republice. To se nakonec povedlo i s velkým přispěním jedinečného záznamu, který mimoděk natočil na kameru, již si koupil pouhý den před útokem. Ve skutečnosti ji při cestě do práce jen zkoušel a učil se s ní pracovat.

Pavel Hlava si dokonce ani nevšiml momentu, kdy do Dvojčat narazilo první letadlo. “Než jsme vjeli do Battery tunelu, udělal jsem poslední záběr. Byl tam billboard se Schwarzeneggerem, v říjnu měl jít totiž do kin film zrovna o teroristech, který po útoku na Dvojičky pozastavili. Udělal jsem ještě poslední záběr na Dvojičky a zrovna letělo první letadlo, což jsem na kameře fakt neviděl,” uvedl Hlava pro idnes.cz. “Vjeli jsme do tunelu, čekali v koloně a v tu chvíli v rádiu už hlásili, že letadlo narazilo do jedné z věží. Když jsme vyjeli z tunelu, viděli jsme, jak budova hoří. Zakřičel jsem na Mika, ať zastaví. Vylezli jsme z auta a točil jsem dál. Najednou se začal přibližovat divný zvuk. A nad námi letělo druhé letadlo. Ve WTC se chodilo na devátou do práce a první letadlo udeřilo v 8.46, zaplaťpánbůh, kdyby udeřilo kolem desáté, byly by ztráty na životech mnohem větší.”

Je přitom zajímavé, že zprvu Pavel Hlava své záznamy nepoužil jinak než při prezentaci přátelům. Pokoušel se je sice nabídnout českým televizím, ale ty v té době měli útržkovité agenturní záběry a téma nakonec přestalo být aktuální. Na veřejnosti se tak záběry objevily až po dvou letech od útoku. “Mezi komunitou Čechů v New Yorku se záběr rozšířil, když třeba měl někdo narozeniny, nahrál jsem mu to na VHSku. Až se přes učitelku angličtiny dostal k fotografovi Walteru Karlingovi a pak už se to rozjelo. Začal hledat, kdo má originálku, a před druhým výročím se mnou vyšel rozhovor v The New York Times,” řekl Hlava, který nikdy neprozradil, kolik za své video dostal. Nejen česká, ale i zahraniční média ho však stále oslovují při výročích těchto strašidelných útoků.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments