Čech utrpěl vážné poranění při testu na covid-19. Několik měsíců mu vytékal mozkomíšní mok, aniž by o tom věděl

Mužův přetrvávající výtok z nosu po testu na covid-19 nezpůsobila alergie, jak se nějakou dobu domníval. Z mozku mu totiž unikal mozkomíšní mok. Tato komplikace se obvykle vyskytuje u lidí, kteří mají defekt lebky. Ovšem tento muž žádné problémy před testováním neměl.

Identita pacienta nebyla zveřejněna. Známo je jen to, že absolvoval test na covid-19 v březnu 2020 poté, co se dostal do kontaktu s infikovanou osobou. Článek o případu teď zveřejnil renomovaný časopis JAMA Otolaryngology – Head and Neck surgery. Jeho autory jsou tři čeští lékaři Zdeněk Knížek, Roman Michálek a Jan Vodička.

Únik mozkomíšního moku

Test muži vyšel negativní, ale z pravé nosní dírky mu začala vytékat tekutina. Tento příznak, o kterém se pacient mylně domníval, že jde o alergii, trval několik měsíců. Vloni v prosinci konečně vyhledal lékaře.

Muž podstoupil vyšetření počítačovou tomografií (CT), které prokázalo, že utrpěl poranění cribriformní destičky, což je houbovitá kost, která odděluje nos a mozek. Lékaři mu diagnostikovali únik mozkomíšního moku, což je zřídka vídaný ale velmi závažný stav, při kterém čirá tekutina obklopující mozek a míchu uniká defektem lebky a ven nosem. K úniku obvykle dochází pouze z jedné nosní dírky. Tento stav je nebezpečný, protože může zvýšit riziko meningitidy, tedy infekce membrán, které obklopují mozek a míchu, jak uvádí server Live Science.

Velmi vzácný případ

Úniky mohou mít několik příčin včetně poranění hlavy nebo operace mozku či dutin. V tomto případě byl pravděpodobně důsledkem špatně provedeného testu. “Muž podstoupil test na covid-19, při kterém zdravotník odebere vzorek z hloubky nosu, kde se nosní dutina setkává s horní částí hrdla,” uvádí článek. Tyto testy mnozí považují za nepříjemné a někteří jim nelichotivě přezdívají “výškrab z mozku”. Tento způsob odběru je dominantním na celém světě a v naprosté většině případů nevedl k žádným komplikacím. Bylo však zaznamenáno několik případů, jako je tento, kdy test způsobil poranění a vedl k odtoku mozkomíšního moku.

Postižený Čech nakonec musel podstoupit operaci a také užívat antibiotika, která měla zabránit infekci. Po operaci se zotavil bez komplikací, ale při následné kontrole o tři týdny později lékařům oznámil, že na pravou nosní dírku nic necítí.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments