Čech utrpěl vážné poranění při testu na covid-19. Několik měsíců mu vytékal mozkomíšní mok, aniž by o tom věděl

Mužův přetrvávající výtok z nosu po testu na covid-19 nezpůsobila alergie, jak se nějakou dobu domníval. Z mozku mu totiž unikal mozkomíšní mok. Tato komplikace se obvykle vyskytuje u lidí, kteří mají defekt lebky. Ovšem tento muž žádné problémy před testováním neměl.

Identita pacienta nebyla zveřejněna. Známo je jen to, že absolvoval test na covid-19 v březnu 2020 poté, co se dostal do kontaktu s infikovanou osobou. Článek o případu teď zveřejnil renomovaný časopis JAMA Otolaryngology – Head and Neck surgery. Jeho autory jsou tři čeští lékaři Zdeněk Knížek, Roman Michálek a Jan Vodička.

Únik mozkomíšního moku

Test muži vyšel negativní, ale z pravé nosní dírky mu začala vytékat tekutina. Tento příznak, o kterém se pacient mylně domníval, že jde o alergii, trval několik měsíců. Vloni v prosinci konečně vyhledal lékaře.

Muž podstoupil vyšetření počítačovou tomografií (CT), které prokázalo, že utrpěl poranění cribriformní destičky, což je houbovitá kost, která odděluje nos a mozek. Lékaři mu diagnostikovali únik mozkomíšního moku, což je zřídka vídaný ale velmi závažný stav, při kterém čirá tekutina obklopující mozek a míchu uniká defektem lebky a ven nosem. K úniku obvykle dochází pouze z jedné nosní dírky. Tento stav je nebezpečný, protože může zvýšit riziko meningitidy, tedy infekce membrán, které obklopují mozek a míchu, jak uvádí server Live Science.

Velmi vzácný případ

Úniky mohou mít několik příčin včetně poranění hlavy nebo operace mozku či dutin. V tomto případě byl pravděpodobně důsledkem špatně provedeného testu. “Muž podstoupil test na covid-19, při kterém zdravotník odebere vzorek z hloubky nosu, kde se nosní dutina setkává s horní částí hrdla,” uvádí článek. Tyto testy mnozí považují za nepříjemné a někteří jim nelichotivě přezdívají “výškrab z mozku”. Tento způsob odběru je dominantním na celém světě a v naprosté většině případů nevedl k žádným komplikacím. Bylo však zaznamenáno několik případů, jako je tento, kdy test způsobil poranění a vedl k odtoku mozkomíšního moku.

Postižený Čech nakonec musel podstoupit operaci a také užívat antibiotika, která měla zabránit infekci. Po operaci se zotavil bez komplikací, ale při následné kontrole o tři týdny později lékařům oznámil, že na pravou nosní dírku nic necítí.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 0SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 15SdíleníSdíletTweet [...]
Ani v dnešní době, kdy se pocitově zdá, že jsou Češi ochotní utrácet velmi vysoké částky za běžné služby, nemají obchodníci na růžích ustláno. Například v případě restaurací zavírá jedna za druhou, a to i věhlasné podniky, jako nedávno ten, který patřil šéfkuchaři Emanuelovi Ridimu. Jde však i o velmi tradiční podniky, které tu fungovaly desítky let, ale teď to najednou přestaly zvládat. Těžké časy Řeč je o lahůdkářství Zlatý kříž, které centrum Prahy zdobilo přinejmenším sto let. Jeho vznik se datuje do tak dávných dob, že přesné datum dnes již není známo. Ale už je to také tak trochu jedno, jelikož podnik před několika týdny definitivně zavřel. Nejprve se dle nápisu na dveřích zdálo, že řeší nějaké technické problémy, avšak teď už je jasno. Firma je rovnou v likvidaci, takže provoz neobnoví. Tyto lahůdky pravděpodobně budete znát také. Sídlily v Jungmannově ulici a dosud si je lidé, přinejmenším dle hodnocení na Googlu, pochvalovali, a to navzdory tomu, že sem v posledních letech začali ve velkém chodit také turisté. Těm o slavných českých chlebíčcích básní různí průvodci, takže je pochopitelně musí vyzkoušet. Drahé chlebíčky Rychle však ubývá míst, kde tak mohou učinit. Ostatně, hodně rychle rostou také jejich ceny. Kdo by ještě před pár lety řekl, že takový chlebíček může stát 45 Kč, jako tomu bylo právě ve Zlatém kříži, ještě než zavřel. Mnohým to připadá hodně, ovšem sami si odpovězte na otázku, za jakou cenu byste je dnes byli ochotni prodávat. Čtěte také: Tak to je rána. V Česku končí 160 let stará firma. Přežila všechno, ale tohle už ne Jak se totiž ukázalo, Zlatý kříž nedokázal přežít ani s těmito cenami a velkou tradicí. Důvodů může být hned několik. Mluví se o tom, že měl podnik příliš vysoký nájem, ale také o tom, že se Praha 1 vylidňuje, takže se tu nedá opřít o pravidelnou klientelu, kterou by podnik tohoto typu potřeboval jako sůl. Podle jiných už se také zřejmě vyčerpal model tradičního lahůdkářství. Lidé sem sice stále tu a tam zašli, ale na nějaké velké vyskakování to zkrátka už nebylo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

10 názorů k článku “Čech utrpěl vážné poranění při testu na covid-19. Několik měsíců mu vytékal mozkomíšní mok, aniž by o tom věděl

  1. To není první případ. Narazil na neopatrné pako. O zdraví tu víceméně již dávno nejde. Nejvíc mi je líto malých dětí.

  2. No úžasný, proč to dělat jednoduše, když to jde složitě… Z výškrabu mozku má osypky celá rodina, ještě jsem nebyla ani nikdo jiný od nás,,,, když jsem měla příznaky, udělala jsem si výtěr z krku a test a byla pozitivní…. Jak jednoduché a kolik lidí navíc by šlo, kdyby výtěry neprobíhaly takto…

  3. Zdravotnický personál, který je lajdácký, tupý, nevzdělaný a neschopný současně, přičemž své nedostatky v odbornosti nahrazuje arogancí na steroidech – to u nás není nic neobvyklého.

    Pán měl velké štěstí, že svoji chybu nakonec objevili a více-méně úspěšně i napravili. To se stává jen málo kdy. Vyhráno samozřejmě nemá, další komplikace jsou stále možné.

  4. Inu, když se v nose šťárá kdejaká uklizečka (nemám nic proti uklizečkám, ale měly by si hledět svého!) co se dalo čekat!

  5. Chudák muž bez identity. To musí být zlý život, žít s tak měkkými kostmi, které dokáže prorazit gumově ohebná tyčinka s trochou vaty na konci…

  6. Nedovedu si dost dobře představit, jak štětičkou prorazit lebeční KOST? Ale asi je všechno možné. V každém případě by si takového zásahu musel dotyčný povšimnout, nehledě na průvodné krvácení.

    1. O tom nikdo nepochybuje, že si toho povšiml. Jenže mu to asi nebylo nic platné. Dostat se na CT kvůli výtoku z nosu, to je dnes malý zázrak.

      Já si například povšiml, že mi absolventi lékařské fakulty (zdráhám se ty idioty označit za lékaře) zanedbali Lymskou boreliózu, nepovšimnout si těch potíží jaksi není možné. Ale je mi to prd platné, protože ve chronické formě ji už vyléčit nedokážou. Celý server borelióza.cz je plný takových případů.

      Tzv. dlouhý Covid a vedlejší následky vakcín, to bude to samé. Upřímně ty lidi lituji, nikdo je nevyslechne a pomoci se nedovolají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *