Vědci uvedli faktory, které mohou způsobit vážný průběh covidu, i když jste očkovaní

Očkování představuje nejlepší způsob, jak se ochránit před onemocněním covid-19, ale faktem je, že žádná očkovací látka není stoprocentní. U aktuálních vakcín proti koronaviru se navíc ukázalo, že přeci jen nejsou tak účinné, jak se od nich očekávalo a jejich efekt postupem času, ale také vlivem nových mutací, klesá. Odborníci teď upozorňují na skutečnosti, které zvyšují riziko nákazy v případě, že jste očkováni.

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci chorob uvedlo, že z více než 150 očkovaných Američanů potkala 4000 lidí postvakcinační infekce, která způsobila nutnost hospitalizace nebo rovnou smrt. Experti dodávají, že tyto infekce jsou očekávané a procento lidí infikovaných po vakcinaci je v porovnání s infekcemi neočkovaných velmi nízké. Podle serveru WebMD, který odkazuje na odborníky, mohou riziko infekce po očkování zvýšit čtyři faktory:

  • zdravotník, který špatně skladuje vakcínu,
  • zdravotník, který špatně aplikuje vakcínu,
  • oslabený imunitní systém,
  • nákaza koronavirem.

Americký Institut pro bezpečné léčení (ISMP) analyzoval celkem 160 různých chyb, ke kterým v rámci podání vakcíny došlo. Mezi nejčastější patřilo podání příliš nízké nebo naopak vysoké dávky, podání nesprávné vakcíny při druhé dávce, nesprávná injekční technika, nesprávná velikost jehly či nesprávné skladování a zacházení s vakcínou.

Hned několik studií upozornilo na skutečnost, že oslabený imunitní systém vede k menší produkci protilátek po podání vakcíny. Květnový výzkum Lékařské fakulty Univerzity Johnse Hopkinse ukázal, že pouze 17 % příjemců transplantovaných orgánů mělo protilátky po první dávce vakcíny a tento počet se po dvou dávkách zvýšil na pouhých 35 %.

Dalším často zmiňovaným rizikem jsou mutace koronaviru, naposledy potom vysoce infekční varianta delta. Vědci například konstatovali, že účinnost vakcíny Pfizer proti symptomatickému covidu této varianty klesla na 33 % po první a 88 % měsíc po druhé dávce vakcíny.

Foto: Shutterstock

Články
Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments