Ministr Vojtěch si objednával nelegální opatření, ukázala uniklá nahrávka z ministerstva zdravotnictví. Úřad věděl, že takto postupovat nemůže, přesto tak činil

Ministerstvo zdravotnictví podle všeho vědělo, že vydává protiepidemická opatření, jež nejsou v souladu se zákonem. Na veřejnost se dostala nahrávka, která dokazuje, že opatření vznikala na politickou objednávku. Nahrávku zveřejnil server Reflex.cz.

Nahrávka pochází z období před prázdninami a jedná na ní šéf legislativního oddělení ministerstva zdravotnictví Jan Knytl s několika právníky, kteří jsou členy legislativní rady vlády. Jde o návrh ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, který požaduje, aby se všichni zaměstnanci státních podniků a firem testovali po návratu ze zahraničí. Oficiálně tak mají činit proto, aby se zamezilo šíření mutace delta na území České republiky. Jak zaznívá na nahrávce, neoficiálním důvodem byla potřeba nahradit plošné testování zaměstnanců, které Nejvyšší správní soud označil za nezákonné a diskriminační a ministerstvo ho muselo zrušit. Na záznamu také zaznívá, že jde o politickou objednávku ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.

Zkrátka v okamžiku, kdy končí plošné testování zaměstnanců, má tohle být do jisté míry méně plošná náhrada,” říká na nahrávce šéf zdravotnických legislativců Jan Knytl. Tuto představu však cupují ostatní právníci, kteří konstatují, že testování zaměstnanců po návratu z dovolených není epidemicky a právně podloženo, je nelogické, diskriminační a omezovalo by lidská práva.

Jan Knytl na nahrávce s názory kolegů právníků souhlasí. Jenže má jiné zadání. “Musím souhlasit s řadou připomínek, které padaly. Ale bohužel, my píšeme něco na základě politického zadání, které není v tuhle chvíli pro nás měnitelné,” přiznal Knytl, který navíc přiznává, že s kolegy dostali na přípravu tohoto návrhu pouhých několik hodin.

Překvapivá je reakce místopředsedy legislativní rady vlády a náměstkyně ministryně spravedlnosti Jana Kněžínka. Toho skutečnost, že jde o politickou objednávku nijak neznepokojuje, s kolegy naopak soucítí. Z jeho slov vyplývá, že dobře ví, jak to na ministerstvu chodí. “Já tomu plně rozumím. To není kritika na vás. Já s vámi soucítím a ve vaší kůži bych být nechtěl. A asi nikdo z nás tady. Ono se vždycky dobře kritizuje zpovzdálí,” uvedl Kněžínek.

Experti se nakonec shodli, že návrh v této podobě nemůže být předložen. Ministerstvo zdravotnictví tak nedostalo do ruky nástroj, který požadoval jeho šéf Adam Vojtěch. Pomohlo si však jiným způsobem. Ještě ten večer prostřednictvím ochranného opatření nařídilo, že se musí povinně testovat každý, kdo se vrátí i ze zeleně označené země. To znamená každý, kdo se vrátí ze zahraničí.

Dnes také vyšly najevo závěry interního auditu ministerstva zdravotnictví. Ten byl zadán právě kvůli prošetření přípravy protiepidemických opatření. Audit identifikoval problém v podobě nerespektování soudních autorit a další tři pochybení. Podle ministra zdravotnictví Vojtěcha bude na základě tohoto zjištění snížen plat náměstka pro legislativu Radka Policara, jak informoval server irozhlas.cz.

Soudy zrušily více než 25 mimořádných opatření, které ministerstvo zdravotnictví vydalo v době epidemie covidu-19.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
50 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments