Spekulace o duševní nemoci Joe Bidena sílí. Bílý dům ho raději odstřihl uprostřed věty, zapomněl i jméno premiéra

Američané stále hlasitěji spekulují o tom, jak na tom jejich prezident vlastně je po duševní stránce. Už v předvolební kampani působil Joe Biden občas nepřítomně a ztrácel se ve svých výrocích. Dnes již legendární je video, na kterém zaměnil jméno svého zesnulého syna se jménem své vnučky. Čtěte více: Spekulace o duševním stavu Joe Bidena ožívají. Spletl si svou vnučku s mrtvým synem

V poslední době pak nejrůznějších komplikací přibývá. Před pár dny došlo například k incidentu, který Američanů z dob působení předchozích prezidentů nepamatují. Administrativa Bílého domu doslova stopnula živý přenos Bidenova vystoupení, a to ve chvíli, kdy se prezident chystal odpovědět na nepřipravenou otázku.

Nezdálo se, že by se mělo schylovat k něčemu zvláštnímu. Joe Biden před kamerou hovořil o vývoji lesních požárů s představiteli státu Idaho a zástupci federálních úřadů. Prezident se v jednom okamžiku chtěl na něco zeptat zástupce Národní lesnické asociace George Geisslera, ale přenos byl náhle přerušen. “Mohu se vás na něco zeptat?” je slyšet Biden. “Ale jistě,” odpovídá mu Geissler. “Jedna z věcí, na které jsem pracoval s dalšími lidmi…,” říká Biden a je náhle přerušen.

Televizní stanici Fox News, která záběry přenášela, se od Bílého domu nedostalo žádné vysvětlení. Důvodem však může být skutečnost, že Bidenova administrativa nerada vidí, když prezident začne improvizovat a hovořit o něčem nečekaném. Má totiž tendenci se do věcí zamotávat a někdy od něj zazní i výroky, které mohou část lidí pobouřit. “Pravdou je, že to není něco, co bychom mu doporučovali,” uvedla v květnovém rozhovoru pro CNN mluvčí Bílého domu Jan Psakiová. “Ve skutečnosti mu často říkáme, aby neodpovídal na otázky.

Jak vidno, Joe Biden se těchto rad ne vždy drží a situace už zřejmě dospěla tak daleko, že administrativa Bílého domu v rámci “kontroly škod” musí preventivně zasahovat.

Jenže to se nelíbí řadě Američanů. Ti se na sociálních sítích táží, zda je prezident Joe Biden stále svéprávný, když nemůže říkat, co uzná za vhodné, respektive u toho nemůže být viděn.

Aby toho nebylo málo, přidal se další incident. Když včera Joe Biden v rámci videokonference představoval nový bezpečnostní pakt mezi USA, Velkou Británií a Austrálií, nedokázal si vzpomenout na jméno australského premiéra. A tak zaimprovizoval. “A chci poděkovat chlapíkovi od protinožců. Mockrát děkuju, kamaráde,” prohlásil Biden podle CNN. Podle některých komentujících tak prezident způsobil mezinárodní ostudu, protože takto se partneři na mezinárodní scéně skutečně nenazývají, byť se Biden mohl snažit působit sebevíc familiérně.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
33 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments