Čechům sebrali jednu z největších finančních výhod, jakou měli. A budou muset pracovat mnohem déle

Tato možnost a v určitých chvílích i velká finanční výhoda tu s námi byla mnoho let. Ovšem až v tom loňském Češi naplno pochopili, co všechno jim umožňuje. Vzhledem ke složitosti problematiky se do té doby o tuto záležitost příliš nezajímali. Jakmile se to ale profláklo, tak to najednou chtěli úplně všichni.

Velká výhoda končí

Řeč není o ničem jiném než o předčasných důchodech. Dlouhou dobu totiž panovalo přesvědčení, že vstup do předčasné penze se lidem příliš nevyplatí, protože budou významně kráceni na výplatě důchodů. Reálně to ale není příliš pravda a v loňském roce se dokonce ukázalo, že kdo si zažádal o důchod předčasně, byl na tom z finančního hlediska nakonec podstatně lépe než ten, kdo šel do důchodu zcela řádně.

Něco takového pochopitelně nedává smysl, ale přesto se tak stalo. Výsledkem byly stovky tisíc lidí, kteří vstoupili do penze dříve, než by správně měli. To ovšem znamenalo další pořádný nápor na státní rozpočet, který se pod tíhou důchodového systému už tak pořádně prohýbá. A tak musely přijít nemalé změny.

Problém byl pro stát tak velký, že musel pracovat skutečně ve zrychleném režimu. Změny chtěl prosadit již od září, avšak nakonec se to povedlo až od října. Tehdy začnou platit nové podmínky, které mnohým odchod do předčasného důchodu zcela znemožní a dalším znevýhodní takovým způsobem, že se mu raději vyhnou.

Foto: Shutterstock

Dobře si to rozmyslete

Zatímco dosud bylo možné o předčasný vstup do penze požádat s pětiletým předstihem, teď už to bude možné pouze tři roky dopředu. Jenže to není zdaleka všechno. Namísto dosavadních odpracovaných 35 let je nutné mít odpracovaných alespoň 40 let. A to už pro mnohé přestává vycházet. Pakliže začnete pracovat třeba v pětadvaceti, mohli byste do předčasné penze nejdříve v pětašedesáti. To teď nedává smysl, protože v tomto věku se jde do standardního důchodu. V budoucnu to ale bude mít opodstatnění, protože důchodový věk se bude rovněž postupně navyšovat.

A aby toho nebylo málo, dojde ke změně ve finančních výpočtech předčasných penzí. Nově platí, že se budou oproti těm standardním krátit výrazně více, a to právě proto, aby to žadatele pořádně penalizovali, a ti si to tak raději rozmysleli.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments