Čeho docílí vláda koncem bezplatných testů a zpřísněním opatření? Nakažme se a buďme půl roku vysmátí, radí imunolog

Vláda se rozhodla, že už občanům nebude proplácet testy na covid-19. Počínaje listopadem si je budou muset hradit sami, a to navíc v ještě více zpřísněných podmínkách, pokud jde o jejich platnost (ta se zkrátí) a následnou kontrolu (ta se zpřísní).

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se ani nesnaží zastírat, že motivace tohoto kroku je jediná: na poslední chvíli přimět maximum lidí k očkování. To už je samo o sobě problematické, protože toto očkování už půjde do nové vlny epidemie, což je riskantní z hlediska vedlejších účinků, protože se někdo může nechat očkovat ve chvíli, kdy už je nakažen.

Navíc to bylo právě bezplatné testování, které do značné míry dosud pomáhalo odhalovat infekční případy, a to i mezi očkovanými jedinci. Komu bylo špatně, ať už z jakéhokoliv důvodu, nechal si raději udělat test. Takto musí jít složitě přes svého praktického lékaře, což mnozí raději oželí. Je proto téměř jisté, že odhalených případů ubyde. To však povede pouze ke zkreslení pohledu na vývoj epidemie, který už teď není vůbec pozitivní.

Imunolog Jiří Šinkora omezení testů rovněž kritizuje. “Mám za sebou infekci s lehounkým průběhem, vytvoření dokonalé a dlouhotrvající imunity a 50 negativních PCR testů. A nesmím do restaurace, protože 3 x týdně si za vlastní peníze nebudu ničit sliznici,” uvedl Šinkora na svém facebookovém profilu.

Zároveň nastínil, jak mohou lidé v této situaci začít uvažovat. “Udělám to jinak – úmyslně se nakazím, půjdu na PCR, zůstanu deset dní doma a dalších 180 dní budu vysmátý. K tomuhle mě chtějí donutit?” ptá se se Šinkora.

Takový postup pochopitelně není v žádném případě doporučeníhodný. Covid-19 je stále velmi zákeřnou nemocí a nikdo nemůže vědět, jak se u něj bude vyvíjet. Podobné pokusy o řízenou nákazu už zde byly a často nedopadly vůbec dobře.

Stát nicméně svými kroky právě takové chování podněcuje, když dosud dobře fungující systém bezplatného testování ukončuje.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
47 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments