Čekání na druhou vlnu

Aktuálně to vypadá, jako by se situace kolem Covidu-19 téměř absolutně uklidnila. Dospělí zase chodí k holiči a do restaurací, děti mohou navštěvovat školy a pandemie, která nás ještě před několika týdny tak děsila, pomalu opouští naší mysl. A přesto, že opatření mizí a ostražitost polevuje, čísla nově infikovaných nadále klesají. Zatím se nezdá, že by měla přijít druhá vlna, o které hlavně epidemiologové tak rádi mluví. Někteří dokonce jako o hotové věci.

Rozvolnění růst případů nepřineslo

Ztratil snad koronavirus svou nebezpečnost? Nebo snad opravdové nebezpečí nepředstavoval nikdy a všechna ta omezení byla vlastně tak trochu zbytečná? Experti po rozvolnění takřka na jistotu počítali s tím, že počet případů bude růst a za tímto účelem měli v záloze různé plány. Jenže proč se to vůbec neděje?

Odborníci teď za důležitý důvod neustálého poklesu nových případů pokládají změnu v chování lidí. Pokud bychom se podívali na každodennost koncem února a začátkem března, kdy koronavirus stále mnozí považovali za lehčí či těžší chřipku, zjistili bychom, že si s nějakým sociálním odstupem, zvýšenou hygienou apod. nikdo příliš nelámal hlavu. Jít do práce nebo do baru po návratu z dovolené v Itálii nebo s lehkým kašlem? To nikdo nepovažoval za problém.

S kašlem do kanceláře? To si dnes nikdo nedovolí

Pro lidi to bylo tehdy zcela samozřejmé. Jen o pár měsíců později je přitom takové chování těžko představitelné. Tato zvýšená ostražitost v celé společnosti lze podle epidemiologů jen velmi obtížně měřit, ale zcela jistě má nějaký efekt. Pochopitelně vedle všech dalších opatřeních, která stále platí, například povinnosti nosit roušky v obchodech a MHD.

Navíc platí jedna důležitá věc. To, že se mnoho aktivit opět povolilo, ještě neznamená, že je lidé začnou okamžitě využívat. Část obyvatel se jednoduše stále drží pravidel, která platila na vrcholu epidemie a nosí roušku třeba i venku. Jsou zkrátka nadmíru opatrní. V restauracích a na zahrádkách často vidíme sedět méně lidí, než je povoleno. Zdá se, že lidé si sociální odstupy vzali za své více, než by kdo zpočátku doufal.

Nebezpečná lokální ohniska

Vědci nyní vycházejí z předpokladu, že koronavirus se velmi rychle šíří v takzvaných clusterech. Podle některých výzkumů pramení 80 % nákaz z pouhých 10 % již infikovaných. Situace, kde se virus nejrychleji šíří, se velmi podobají. Jde například o bohoslužby, oslavy, zkoušky sboru, zkrátka události, při kterých se setkává hodně lidí po delší čas v uzavřeném prostoru a navíc spolu má poměrně těsný kontakt.

Lokální ohniska epidemie stále dávají tušit, že koronavirus nezmizel a může se rychle začít znovu šířit. Podívejme se například na často zmiňovaný důl Darkov, kde se nakazily stovky zaměstnanců za velmi krátkou dobu. Pokud by se toto ohnisko nepodchytilo včas, způsobilo by dost možná rozjezd druhé vlny.

Co až se život vrátí dovnitř?

Experti jsou zajedno v tom, že sezónní faktory v současné době přispěly k tomu, že se virus daří držet pod kontrolou. Život se přesunul ven, kde je riziko nákazy menší. Velkým otazníkem ale stále zůstává podzim a zima, kdy se mnoho kontaktů opět přesune do uzavřených prostor.

Stále si musíme připomínat, že virus nezmizel a pravděpodobně nějakou dobu nezmizí. Proto není úplně moudré zpochybňovat vládní nařízení, jako je povinnost nosit roušky. Podle všeho budeme dlouhodobě potřebovat kulturu respektu a odstupu, která už je delší dobu usídlená v asijských zemích.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 1SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 83SdíleníSdíletTweet [...]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *