Vražda ze cti, která píše dějiny spravedlnosti

Vrah Rominy Shrafi přišel v noci, když spala. Znala ho dobře, byl to její otec. Když se muž po hrozivém činu minulý čtvrtek v severním Íránu sám přihlásil policejní hlídce, stále ještě držel v ruce zakrvácený srp – vražednou zbraň, kterou zabil svou dceru ve spánku. Tak o případu informovala lokální média.

Dívka utekla od rodiny

Romina Ashrafi měla podle některých údajů 13, podle jiných 14 let. Zemřela proto, že její otec tímto způsobem chtěl zachovat čest své rodiny. Považoval to za svou povinnost.

Romina od své rodiny utekla. O dvacet let starší muž z její vesnice jí sliboval lásku a manželství, ale rodina Ashrafi byla proti takovému vztahu. Když íránská policie pár po pěti dnech na útěku dopadla, prosila Romina, aby ji nevraceli jejímu otci, protože se bála jeho násilné reakce. Měla k tomu zjevně dobrý důvod.

Osud nebohé dívky už zdaleka nehýbe jen obyvateli městečka Talesch u Kaspického moře, které je vzdáleno přibližně 420 kilometrů od hlavního města Teheránu. Případu se chopila celonárodní média a deníky na titulních stranách otiskly její fotografii. Osud Rominy totiž spojuje mnohé, co je i podle konzervativních Íránců v právním systému této islámské republiky špatně.

Pětatřicetiletý muž, který Rominu přesvědčil k útěku, se nemusí obávat žádných následků. Sňatek s nezletilou dívkou je v dnešní době v Íránu výjimkou. Průměrný věk svatebčanů je 23 let, ale podle práva jsou vdavky možné od 13 let.

To, že Romině jako ženě hrozí od její rodiny následky, měli úředníci vědět. Neexistují sice průkazné statistiky k vražedným případům, které se odehrály na základě ochrany cti rodiny, ale už v roce 2014 vzbudila zájem slova policejního důstojníka. Ten uvedl, že přibližně pětina všech vražd, které se v Íránu odehrají, spadá do této kategorie.

Blýská se na lepší časy?

Pachatelé jsou v takových případech obvykle – a právě to je dnes předmětem hlasité kritiky – potrestáni pouze mírně. Otec Rominy, Reza Ashrafi, který je momentálně ve vazbě, může dostat trest od tří do deseti let odnětí svobody. Jinak tvrdé tresty íránského práva, které za vraždu předepisují trest smrti, v tomto případě neplatí, protože oběť i pachatel patří do jedné rodiny.

Réza Páhlaví, v americkém exilu žijící syn v roce 1979 svrženého šejcha, využil tento případ k útoku na náboženský charakter uspořádání íránského státu. “Zákony, které povolují násilí, vraždy ze cti a zneužívání dětí nemají ve 21. století co pohledávat,” uvedl na svém Twitteru. Řešením je podle něj návrat k sekulárnímu právu.

Ale nikoliv jen opozice v exilu, už i politicko-náboženská garnitura vidí, že je třeba v tomto ohledu islámskou republiku reformovat. Prezident Hasan Ruhání, který je nejen právníkem, ale také učencem šiitského práva, dal kabinetu za úkol konečně připravit právní reformy, které by násilné činy ve jménu rodinné cti postihovaly výrazněji.

Už roky přitom mezi ministerstvy a příslušnými výbory parlamentu kolují příslušné návrhy, ale jejich implementace byla dodnes zdržována. Možná ze lhostejnosti, možná z vůle konzervativních elit. Případ Rominy Ashrafi dost možná přinese tolik potřebnou změnu.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 3SdíleníSdíletTweet [...]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *