Cena plynu už ho vůbec netrápí. Čech přišel na to, jak ušetřit za topení 60 tisíc za sezónu. Má krásně teplo a není cítit

Není asi nikdo, kdo by nepocítil vysoké ceny energií. Tento problém dolehl již úplně na všechny a mnozí se ho snaží nějakým způsobem řešit, protože jediné státní opatření v podobě zastropování cen jim přijde nedostatečné. Zejména ti, kdo mají velkou spotřebu plynu, a že takových domácností je v Česku velké množství, budou platit nemalé částky i potom.

Zálohy ho nemile překvapily

Podobně je na tom pan Karel M. z Mnichova Hradiště, který bydlí v rodinném domě, jenž zrekonstruoval před dvaceti lety. Tehdy se na zateplení a nejrůznější úsporné metody příliš nehledělo. Potíž je také v tom, že jeho dům se rozprostírá před 200 metrů čtverečních.

Nad tím, zda by nemohl být jeho dům či bydlení úspornější, se muž nikdy příliš nezamýšlel. Dlouhé roky platil svých 40 tisíc ročně za plyn, což je sice značný výdaj, ale když se to rozpočte do jednotlivých měsíců, zase tak hrozné to není a zvládnout se to dá. Připadalo mu, že stavební úpravy jsou drahé a nezaplatily se mu.

Na tento svůj postoj však pan Karel letos dojel. “Přišel mi rozpis nových záloh a ukázalo se, že mám platit 160 tisíc ročně, tedy přes 13 tisíc měsíčně. To už ve mně hrklo,” líčí svou situaci. Okamžitě začal řešit, jak ušetřit. Od investic, jako je tepelné čerpadlo, ho však rychle odradila vysoká pořizovací cena. “Tolik jednoduše nemám a zadlužovat se nechci. Napadlo mě tedy, že budu regulovat teplotu v jednotlivých pokojích na základě toho, jak jsou využívané.

Na pomoc si přizval kamaráda technika, který však jeho nápad rychle shodil ze stolu. Řešení vytápění v domě je zastaralé a centrálně regulované. Nelze tedy vytápět jednotlivé místnosti dle potřeby.

Foto: Shutterstock

Ušetří opravdu dost

Nezbylo, než se dále pohroužit do hlubin internetu, kde nakonec pan Karel vyčetl řešení, které by mu mohlo přinést kýženou úsporu. “Hodně jsou skloňované přímotopy, a když jsem si o tom přečetl více, zjistil jsem, že přesně to potřebuji,” říká padesátník.

Je to sice určitá investice, ale zase ne tak velká. Přímotopy navíc může rozmístit přesně tam, kde je potřebuje a díky moderním nastavením je může ovládat i na dálku. Vytopí si tak místnosti přesně kdy a jak potřebuje.

Opravdu pečlivě jsem si to spočítal. Investice do přímotopů se mi zaplatí už první rok. Ušetřím totiž přinejmenším 60 tisíc měsíčně,” líčí nadšeně. Navíc ho těší, že má výborný přehled o spotřebě.

Pravdou je, že elektřina je ještě o fous dražší než plyn a obecně není k vytápění tak vhodná. Pakliže ale máte velký dům a potřebujete vytápět jen jeho určité části, jde o řešení, které může ušetřit nemalé peníze a navíc je velmi ekologické. Oproti například snaze mnohých topit uhlím či dřevem.

Foto: Shutterstock, zdroj: autorský článek, Karel M.

Nenechte si ujít
Ještě poměrně nedávno bylo českým domácnostem doporučováno, aby přešli z kotlů na tuhá paliva na plynové kotle. Ty tu s námi měly být desítky let, a to i v rámci přechodu na nízkoemisní energetiku. Nikdo totiž nepočítal s tím, že se někdo pokusí ve snaze o co nejekologičtější provoz skoncovat právě i se zemním plynem. Takhle to brzy bude Jenže přesně to se teď děje. Ačkoliv se o tom stále příliš nemluví, faktický konec plynových kotlů už je v rámci Evropské unie naplánován. Stát by se tak mělo již v roce 2029. To není zrovna vzdálený termín, jelikož to nastane za pouhých pět let. Ještě to sice není schváleno, avšak všechno k tomu směřuje. V Evropě jsme si v poslední době zvykli dávat podobné závazné cíle, byť je otázkou, co se stane, až do těchto termínů dospějeme, ale nebudeme mít hotová náhradní řešení. Termíny se pochopitelně mohou prodlužovat, ovšem když je k něčemu dopředu vydán zákaz, znamená to především to, že výrobci se na daný výrobek přestávají orientovat a pochopitelně začnou i omezovat a zastavovat jeho produkci. Pakliže tedy pojedeme na této notě, v roce 2029 žádné nové plynové kotle stejně nebudou, jelikož se již nevyrobí. V tento rok by měl začít platit zákaz jejich prodeje. Nikoliv snad přímo, ovšem zajímavou oklikou. Nesmyslná účinnost V rámci snahy o takzvaný ekologický design budou připuštěna pouze taková zařízení, která budou mít minimální účinnost 115 procent, a to namísto současných 86 %. To je hodnota, kterou plynové kotle nemohou splnit. Jednoduše tak z nabídky budou muset vypadnout. Čtěte také: Loni si koupili tepelné čerpadlo za 500 tisíc, aby ušetřili. Teď Češi litují, stát jim schválně zdražil elektřinu o desítky tisíc A jak to bude dále, už není těžké uhodnout. Nějakou dobu se ještě nechají běžet ty plynové kotle, které už jsou v domácnostech nainstalované, ovšem postupně se začne zvyšovat tlak na to, aby se i ty definitivně vyměnily za tepelné čerpadlo, navzdory tomu, že do řady domů není toto zařízení vhodné. A potom přijde zákaz, podobně jako letos s kotly 1. a 2. emisní třídy, které od září tohoto roku již nesmíte používat, a to pod hrozbou pokuty. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Placení daní je nutnou, avšak velmi neoblíbenou součástí života. Málokdo to chápe v širším celku, že hrazením těchto poplatků přispívá na provoz státu, případně si hradí důchodové a zdravotní pojištění. Ať už jsou daně jakkoliv vysoké, vždy vám bude připadat, že byste měli platit méně. Jak optimalizovat daně v roce 2024 Dá se na to ale podívat také z druhé strany. A sice, že vysoké daně jsou vlastně příjemnou starostí. Nutnost je platit totiž znamená mimo jiné to, že vyděláváte poměrně slušné peníze. Ale takto to asi nikdo nechápe. Pravdou ale je, že lidé se stejnými výdělky mohou platit velmi rozdílné sumy. Záleží totiž hodně na tom, jak dobře své daňové přiznání optimalizujete a zda využijete veškerých možností, jak si zátěž snížit. K tomu jsou nejlepší slevy na dani, které v některých případech můžete letos, tedy za rok 2023, uplatnit naposledy. Jde například o školkovné ve výši 17 300 Kč za každé dítě, ale třeba i slevu na manželku ve výši 24 840 Kč. Dále to jsou třeba sleva na studenta nebo na první, druhé, třetí a další dítě. Jaké slevy na dani lze za rok 2023 uplatnit TitulMaximální sleva na daniSleva na poplatníka30 840 KčSleva na první dítě15 204 KčSleva na druhé dítě22 320 KčSleva na třetí a další dítě27 840 KčSleva na invaliditu 1. a 2. stupně2 520 KčSleva na invaliditu 3. stupně5 040 KčSleva na držitele průkazu ZTP/P16 140 KčSleva na manželku/manžela24 840 KčSleva na manžele ZTP/P49 680 KčSleva za umístění dítěte – školkovné17 300 KčSleva na studenta denního studia4 020 Kč Jak dále ušetřit? Slevy na dani se odečtou přímo z daňové povinnosti a jsou tedy nejefektivnějším způsobem, jak ušetřit. Ovšem máme tu i další možnosti, kterou představují nezdanitelné části základu daně. V součtu jde o sumu, kterou nebudete muset zdaňovat. TitulMaximálně můžete uplatnitÚroky z hypotečního úvěru300 000 KčPenzijní připojištění24 000 KčSoukromé životní pojištění24 000 KčDary30 % ze základu daněOdborové příspěvky1,5 % zdanitelných příjmů nebo 3 000 KčPlatby za zkoušky10 000 Kč, pro ZTP 13 000 nebo 15 000 KčOdběr krve3 000 KčDarování kmenových buněk20 000 Kč Čtěte také: Kdo má v Česku bankovní účet, může okamžitě přijít o 19 400 Kč. Dejte si pozor, jinak budou peníze rychle pryč Dokdy přidat daňové přiznání Jak vidno, možnosti tu stále jsou a byla by škoda jich nevyužít. Pokud jde o termíny, potom na daňové přiznání máte čas až do 2. dubna 2024. Jednoduše si lze ale termín prodloužit tím, že přiznání podáte elektronickou formou. Potom musíte splnit termín 2. května 2024. Obecně se počítá ještě se lhůtou pěti dnů, v rámci které vám nebude vyměřeno penále. Potom už ale úřady postupují tvrdě. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Málokterý obchodní řetězec se v České republice těší takové oblibě jako právě Pepco. To zde našlo skutečně vděčnou cílovou skupinu v podobě nízko a středněpříjmových domácností, které tam často odbavují značnou část svých nákupů, jež se týkají vybavení do domácnosti nebo oblečení, ať už pro sebe nebo pro děti. Divoký konec Velkou výhodou Pepca jsou jednoznačně velmi příznivé ceny, kterým specializované obchody nemohou konkurovat. Důvodem je poměrně úzký a omezený sortiment, který se navíc pravidelně střídá. To představuje další motivaci, proč obchody navštěvovat častěji – aby vám zkrátka nic neuniklo a sehnali jste všechny výhodné nabídky. Zdálo se, že obchodní model Pepco je nepřekonatelný a bude dále prosperovat. Jak se ale ukazuje, někde už naráží na své hranice. V sousedním Rakousku teď řetězec oznámil doslova šokující novinky. Nedokázal se tu prý náležitým způsobem prosadit, a tak tu končí. Tento konec má ovšem trpkou příchuť krachu, jelikož Pepco v Rakousku jde rovnou do insolvence, což není znak nějakého úspěšného podnikání. Podle toho to také vypadá, jak uvádí server Der Standard. Okamžitě bude zavřeno všech 73 prodejen, které tu řetězec měl, a navíc bude propuštěno 680 zaměstnanců. Prý to tak bude lepší Podle vyjádření společnosti se na rakouském trhu nepodařilo dosáhnout potřebných výnosů z prodeje. Firma, která se obchoduje na varšavské burze cenných papírů, si od odříznutí nevydělávající části byznysu slibuje vylepšení celkového hospodaření. Pepco chce nadále expandovat v západní Evropě i na trzích, kde již působí, jako je Česká republika. Všechno už se ale nejeví tak růžově, jako ještě před pár měsíci. Firma již dříve oznámila, že bude muset fungovat efektivněji a zvažovat, do čeho se pustí. Čtěte také: Pepco je v problémech. Chystá obrovské změny, dotknou se i České republiky Pravdou však je, že pokud jde o český trh, ten patří pro Pepco k vůbec nejvýnosnějším, a pokud bude značka nadále fungovat, zřejmě bude působit i tady. Je ale třeba také říct, že mu roste konkurence v podobně zaměřených řetězcích, jako je například Tedi, Action nebo Kik. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

10 Replies to “Cena plynu už ho vůbec netrápí. Čech přišel na to, jak ušetřit za topení 60 tisíc za sezónu. Má krásně teplo a není cítit

 1. To se mně nějak nezdá. Jsem před pár lety taky zkoušel rozmístit po pokojích přímotopy ve svém nezatepleném domě a abych udržel teplotu v jednotlivých místnostech na přijatelné urovni, tak topily v kuse a vestavěný termostat je vypnul jen občas a jen na chvíli.Čím bylo venku chladněji, tím to bylo horší. Ve velkých mrazech už nestíhaly vůbec a to měly celem 14 kw, takže když topily všechny, tak se elektroměr točil jako větrník při vichřici. Ty přímotopy můžou v pohodě a levně vytopit jen sakra dobře zateplený barák. V nezatepleném baráku je to podle mně nejhorší a nejdražší způsob topení. Na nezateplený barák je ideální a nejlevnější topení krbem nebo krbovými kamny na dřevo s teplovodním výměníkem, nejlépe doplněné ještě rozvodem teplého vzduchu přes vzduchový výměník nasazený na vývod do komína. I když vám v krbu oheň vyhasne, tak v něm cirkulující voda a nějakou dobu ještě pořád drží v místnostech teplo, ale když vypne přímotop, je v místnosti zima okamžitě.

  1. Kolik si vyděláte na vedlejšák jako topič kotelník …asi dost že si pak za to můžete zaplatit i tu drahou elektriku … takže když topit dřevem a uhlím tak ušetříte ale celej den pracujete jako topič…a nebo zaplatit drahej automat.na pelety a ty jsou taky dražší…30 let jsem topil elektr. ….paráda ….3 tydny topím dřevem a brigetama a začínám toho mít plný zuby ..3 zimy bych kvůli nemoci ani neměl sílu ….jedině odletět někam na jih ,..z mýho důchodu víc nejde…buď budu mít sílu nebo nebudu mít na topení a zmrznu…při nejhorším budu topit jen v jedný místnosti a všude zima jak před 50 ti lety. …to jsme to na stáří dopracovali….

 2. Totální nesmysl…..elektrické přímotopy jsou nejnákladnější způsob vytápění vůbec.

 3. Nechápu, proč nahradil plynový kotel přímotopy.
  Když jsem před 5 lety dával do koupeného domku po instalaci plynu turbokotel, na radiátory jsem dal programovatelné digitální termohlavice a v každé místnosti si můžu podle času nastavit teplotu. Zkombinoval jsem to s přenosným digitálním bezdrátovým termostatem, programovatelným podobným způsobem podle nastavených dní a časů. Když to na něj přepnu, v místnosti, kde jsem, je jím teplota místnosti ovládaná a v jiných místnostech regulují teplotu hlavice dle jejich nastavení.
  Rozhodně mi to přijde levnější a jednodušší.

 4. Před 2 lety jsem platil v RD za elektřinu a plyn 3500,-, loni jsem platil za elektřinu a plyn 3500,-, letos platím za elektřinu a plyn 3500,-, příští roku budu platit za elektřinu a plyn necelých 3500,-… Fixovanou cenu nemám, dodavatel mi zkrachoval loni na podzim. Jak je to možné? Je to vcelku prosté, loni jsem přestal topit plynem a začal topit dřevem. Že je dřevo drahé? To netuším, já za něj nic neplatím. Prostě si vezmu pilu a auto, zajedu do lesa a tam si nařežu dřeva kolik chci a zadarmo. Že je to nelegální? Ano, to je možné, ale to mě vcelku netrápí. Beru si dřevo ze státního, neboť tento stát a jeho chybná politika může za to, že jsou zde takovéto absurdní ceny energií, tudíž si jen beru zpět to, o co mě tento stát okradl a okrádá. A co se ekologie týče, tak ta je mi u pr… Když na to přijde, klidně budu topit petkama s pilinama a s vyjetým motorovým olejem 😀

  1. Jenže na to musíte mít sílu a bejt zdravej …já 3 zimy neunesl ani uhlák nebo kýbl s tvrdým dřevem…a i naštipaný dřevo musím štipat na menší a třísky . Ještě že jsem měl do října zafix.elektriku jinak bych asi přišel o vše co jsem si našetřil na důchod ….

 5. To mi přijde dosti nesmyslné, protože přímotopy mají omezený dosah a nevytopí celý dům!!!!!!!!!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *