Cena plynu už ho vůbec netrápí. Čech přišel na to, jak ušetřit za topení 60 tisíc za sezónu. Má krásně teplo a není cítit

Není asi nikdo, kdo by nepocítil vysoké ceny energií. Tento problém dolehl již úplně na všechny a mnozí se ho snaží nějakým způsobem řešit, protože jediné státní opatření v podobě zastropování cen jim přijde nedostatečné. Zejména ti, kdo mají velkou spotřebu plynu, a že takových domácností je v Česku velké množství, budou platit nemalé částky i potom.

Zálohy ho nemile překvapily

Podobně je na tom pan Karel M. z Mnichova Hradiště, který bydlí v rodinném domě, jenž zrekonstruoval před dvaceti lety. Tehdy se na zateplení a nejrůznější úsporné metody příliš nehledělo. Potíž je také v tom, že jeho dům se rozprostírá před 200 metrů čtverečních.

Nad tím, zda by nemohl být jeho dům či bydlení úspornější, se muž nikdy příliš nezamýšlel. Dlouhé roky platil svých 40 tisíc ročně za plyn, což je sice značný výdaj, ale když se to rozpočte do jednotlivých měsíců, zase tak hrozné to není a zvládnout se to dá. Připadalo mu, že stavební úpravy jsou drahé a nezaplatily se mu.

Na tento svůj postoj však pan Karel letos dojel. “Přišel mi rozpis nových záloh a ukázalo se, že mám platit 160 tisíc ročně, tedy přes 13 tisíc měsíčně. To už ve mně hrklo,” líčí svou situaci. Okamžitě začal řešit, jak ušetřit. Od investic, jako je tepelné čerpadlo, ho však rychle odradila vysoká pořizovací cena. “Tolik jednoduše nemám a zadlužovat se nechci. Napadlo mě tedy, že budu regulovat teplotu v jednotlivých pokojích na základě toho, jak jsou využívané.

Na pomoc si přizval kamaráda technika, který však jeho nápad rychle shodil ze stolu. Řešení vytápění v domě je zastaralé a centrálně regulované. Nelze tedy vytápět jednotlivé místnosti dle potřeby.

Foto: Shutterstock

Ušetří opravdu dost

Nezbylo, než se dále pohroužit do hlubin internetu, kde nakonec pan Karel vyčetl řešení, které by mu mohlo přinést kýženou úsporu. “Hodně jsou skloňované přímotopy, a když jsem si o tom přečetl více, zjistil jsem, že přesně to potřebuji,” říká padesátník.

Je to sice určitá investice, ale zase ne tak velká. Přímotopy navíc může rozmístit přesně tam, kde je potřebuje a díky moderním nastavením je může ovládat i na dálku. Vytopí si tak místnosti přesně kdy a jak potřebuje.

Opravdu pečlivě jsem si to spočítal. Investice do přímotopů se mi zaplatí už první rok. Ušetřím totiž přinejmenším 60 tisíc měsíčně,” líčí nadšeně. Navíc ho těší, že má výborný přehled o spotřebě.

Pravdou je, že elektřina je ještě o fous dražší než plyn a obecně není k vytápění tak vhodná. Pakliže ale máte velký dům a potřebujete vytápět jen jeho určité části, jde o řešení, které může ušetřit nemalé peníze a navíc je velmi ekologické. Oproti například snaze mnohých topit uhlím či dřevem.

Foto: Shutterstock, zdroj: autorský článek, Karel M.

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments