Cena plynu už ho vůbec netrápí. Čech přišel na to, jak ušetřit za topení 60 tisíc za sezónu. Má krásně teplo a není cítit

Není asi nikdo, kdo by nepocítil vysoké ceny energií. Tento problém dolehl již úplně na všechny a mnozí se ho snaží nějakým způsobem řešit, protože jediné státní opatření v podobě zastropování cen jim přijde nedostatečné. Zejména ti, kdo mají velkou spotřebu plynu, a že takových domácností je v Česku velké množství, budou platit nemalé částky i potom.

Zálohy ho nemile překvapily

Podobně je na tom pan Karel M. z Mnichova Hradiště, který bydlí v rodinném domě, jenž zrekonstruoval před dvaceti lety. Tehdy se na zateplení a nejrůznější úsporné metody příliš nehledělo. Potíž je také v tom, že jeho dům se rozprostírá před 200 metrů čtverečních.

Nad tím, zda by nemohl být jeho dům či bydlení úspornější, se muž nikdy příliš nezamýšlel. Dlouhé roky platil svých 40 tisíc ročně za plyn, což je sice značný výdaj, ale když se to rozpočte do jednotlivých měsíců, zase tak hrozné to není a zvládnout se to dá. Připadalo mu, že stavební úpravy jsou drahé a nezaplatily se mu.

Na tento svůj postoj však pan Karel letos dojel. “Přišel mi rozpis nových záloh a ukázalo se, že mám platit 160 tisíc ročně, tedy přes 13 tisíc měsíčně. To už ve mně hrklo,” líčí svou situaci. Okamžitě začal řešit, jak ušetřit. Od investic, jako je tepelné čerpadlo, ho však rychle odradila vysoká pořizovací cena. “Tolik jednoduše nemám a zadlužovat se nechci. Napadlo mě tedy, že budu regulovat teplotu v jednotlivých pokojích na základě toho, jak jsou využívané.

Na pomoc si přizval kamaráda technika, který však jeho nápad rychle shodil ze stolu. Řešení vytápění v domě je zastaralé a centrálně regulované. Nelze tedy vytápět jednotlivé místnosti dle potřeby.

Foto: Shutterstock

Ušetří opravdu dost

Nezbylo, než se dále pohroužit do hlubin internetu, kde nakonec pan Karel vyčetl řešení, které by mu mohlo přinést kýženou úsporu. “Hodně jsou skloňované přímotopy, a když jsem si o tom přečetl více, zjistil jsem, že přesně to potřebuji,” říká padesátník.

Je to sice určitá investice, ale zase ne tak velká. Přímotopy navíc může rozmístit přesně tam, kde je potřebuje a díky moderním nastavením je může ovládat i na dálku. Vytopí si tak místnosti přesně kdy a jak potřebuje.

Opravdu pečlivě jsem si to spočítal. Investice do přímotopů se mi zaplatí už první rok. Ušetřím totiž přinejmenším 60 tisíc měsíčně,” líčí nadšeně. Navíc ho těší, že má výborný přehled o spotřebě.

Pravdou je, že elektřina je ještě o fous dražší než plyn a obecně není k vytápění tak vhodná. Pakliže ale máte velký dům a potřebujete vytápět jen jeho určité části, jde o řešení, které může ušetřit nemalé peníze a navíc je velmi ekologické. Oproti například snaze mnohých topit uhlím či dřevem.

Foto: Shutterstock, zdroj: autorský článek, Karel M.

Nenechte si ujít
Obchodní řetězce v České republice jsou už nějakou dobu pod velkým tlakem. Zákazníkům vadí, jakým způsobem se k nim zachovaly v průběhu inflační krize, které zcela zjevně zneužily ke zvýšení svých marží. Stále větší otázkou je přitom kvalita potravin, které se právě v těchto řetězcích prodávají. Ukazuje se, že nejde o moc dobré zboží a zejména ve srovnání s produkty prodávanými v Německu hodně kulhá. Nepříjemný nákup Některé obchodní řetězce navíc přicházejí s novinkami, které zákazníci nekvitují zrovna s povděkem. Doslova o pozdvižení se postaral jinak celkem oblíbený Lidl, který v poslední době hodně experimentuje. “Asi před týdnem jsem šel u nás do Lidlu na velký nákup. Naplnil jsem nákupní vozík doslova po okraj a šinul si to ke kasám. Tam mě ale trklo, že žádná není otevřená. Odchytil jsem tedy nějakou obsluhu u regálů a žádal, aby se zprovoznila alespoň jedna kasa,” líčí svůj zážitek pan Josef Král. “Na to mi ale dotyčná odpověděla, že teď se kasy rozjíždět nebudou a ať si nákup namarkuju sám u samoobslužné pokladny.“ Jenže to je opravdu zvláštní. Samoobslužné pokladny jsou primárně určeny k odbavení zákazníků, kteří mají pár kousků nákupu a rozhodně nejsou určeny k tomu, aby na nich někdo vyskládával velký nákup. V tomto případě se to ale stalo. “Celé mi to trvalo asi čtvrt hodiny a bylo to opravdu otravné,” říká pan Josef. Bude to nový standard? Lidl na základě obdobných zpráv ze všech koutů země skutečně připustil, že testuje nový systém. A sice, že bude obsluhované kasy v méně frekventovaných časech vypínat. Poukazuje však na to, že v případě větších nákupů by měla být kasa aktivována, byť se tak reálně třeba nestalo. Čtěte také: Lidl začal s prodejem solárních panelů na balkon. Elektřinu tak může mít zadarmo úplně každý Obchodní řetězec také odmítá, že by trpěl personální nouzí, o čemž mnozí ve spojitosti s omezováním provozu na pokladnách spekulují. Lidl přitom svým zaměstnancům platí nejlépe ze všech řetězců. Přesto však má značnou fluktuaci, jelikož práce je skutečně náročná. Foto: Shutterstock 1SdíleníSdíletTweet [...]
Situace je skutečně vážná. Snahy nejrůznějších organizovaných skupin dostat se do vašeho bankovního účtu totiž sílí. Neváhají investovat značné množství prostředků a úsilí k tomu, aby váš účet skutečně vybílili. A jak se ukazuje, úspěšní jsou nejen u důchodců, ale i zkušenějších uživatelů, kteří ale sofistikovanost celého podvodu jednoduše nemají šanci prohlédnout. Hrozí vám ztráta peněz Dosud se mělo za to, že rizikovým faktorem je především internetové bankovnictví, jelikož tam je možné poměrně jednoduše sestavit stejně vypadající přihlašovací stránku jako má kterákoliv banka v České republice. Zároveň se dá dobře vylákat i SMS kód pro potvrzení transakce. Naopak mobilní bankovnictví bylo dosud považováno za bezpečné, jelikož tam dochází k autentizaci obvykle v rámci aplikace. Jenže už i tam podvodníci cílí. Jak varovala Česká spořitelna, v obchodech s aplikacemi se objevily podvodné programy, které se vydávají za oficiální aplikaci George. Pakliže si je ale stáhnete, můžete velmi snadno odevzdat přístup k vašemu účtu podvodníkům. Aplikace totiž může získat velmi rozsáhlá oprávnění nad vaším telefonem, v důsledku čehož bude schopna dostat se úplně všude. Obrana je velmi složitá Bohužel je pravdou, že podobným praktikám se jen velmi obtížně brání. Pro mnoho lidí je obtížné rozpoznat autenticitu mobilní aplikace a domnívají se, že vše, co si mohou stáhnout, je nějakým způsobem prověřeno. Tak tomu ale být nemusí. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Obrana je v zásadě dvojí. Je třeba opravdu pečlivě zkoumat, co si do telefonuje stahujete, obzvlášť pokud jde o mobilní bankovnictví. Tam si ověřte i společnost, která aplikaci do obchodu nahrála. Následně velmi obezřetně zvažujte, jaká oprávnění aplikaci udělíte, pokud vás o to požádá. Raději buďte zprvu opatrnější, a teprve až se přesvědčíte o tom, že se přes ní skutečně můžete přihlásit ke svému účtu, tak oprávnění rozšiřte. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Jak známo, státní kasa je děravá jak řešeto a je neustále nutné ji plnit dalšími a dalšími příjmy. Pochopitelně lze vymýšlet nové povinnosti pro daňové poplatníky, avšak to je mimořádně nepopulární. Mnohem lepším řešením je posvítit si na určité šedé zóny, které dosud existovaly a byly víceméně tolerovány, avšak které by mohly přinést velmi zajímavé příjmy, kdyby se do toho úřady opřely. Mějte to v pořádku A přesně to se teď děje. Už rok platí nový zákon, o kterém mnoho lidí neví, ale který by na ně mohl opravdu nemile dopadnout. Jde o to, že nejrůznější internetová tržiště a bazary musí hlásit aktivitu svých uživatelů finančním úřadům. Zejména pokud jde o příjmy z prodeje určitého zboží. Bylo poměrně obvyklé, že se tyto příjmy příliš nedanily, k čemuž pochopitelně nikdo nevyzýval ani to nikdo neschvaloval, ale prakticky se to nevymáhalo, jelikož úřady neměly jak zjistit, kdo a za kolik co prodává. Jenže teď, díky rozhodnutí Evropské unie, musí tržiště data odevzdávat přímo na příslušné finančáky. Ty tak mají o poznání jednodušší práci, jelikož si data jednoduše srovnají s tím, co jim kdo tvrdí v daňovém přiznání. Jak už bylo uvedeno, platí to již rok, avšak žádné větší akce v tomto směru neprobíhaly, což se dalo vykládat jako určitá doba hájení. Teď by se ale lidé měli připravit na to, že se to bude řešit a do daňového přiznání, které se má odevzdat do konce března 2024, by rozhodně měli uvést vše podle pravdy a pochopitelně to také zdanit, byť to může být nepříjemné. Vycházejte z toho, že finanční úřad o vašich aktivitách dobře ví a čeká, co mu pošlete. Co vás čeká Pochopitelně to příliš nemusíte řešit ve chvíli, kdy jste za rok dvakrát prodali staré oblečení po dětech nebo něco obdobného. Podobně nahodilá činnost je v pořádku. Na těchto tržištích se však pohybují i lidé, kteří zde regulérně podnikají a mají pocit, že na ně nikdo nemůže. Opak je teď pravdou. Čtěte také: Klienty VZP čeká velká změna. Pozor, ať nepřijdete o všechny peníze. Mají na vás políčeno Pakliže byste své příjmy správně nedeklarovali, počítejte s tím, že kromě toho, že vám daňový úřad vyměří doplatek, napaří vám také pokutu, abyste si takové jednání napříště dobře rozmysleli. Ta přitom může být poměrně citelná a navíc upozorníte i na to, aby se pro jistotu podíval na vaše příjmy do minulosti, kde rovněž může najít nemilá překvapení. Foto: Shutterstock 16SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

10 Replies to “Cena plynu už ho vůbec netrápí. Čech přišel na to, jak ušetřit za topení 60 tisíc za sezónu. Má krásně teplo a není cítit

  1. To se mně nějak nezdá. Jsem před pár lety taky zkoušel rozmístit po pokojích přímotopy ve svém nezatepleném domě a abych udržel teplotu v jednotlivých místnostech na přijatelné urovni, tak topily v kuse a vestavěný termostat je vypnul jen občas a jen na chvíli.Čím bylo venku chladněji, tím to bylo horší. Ve velkých mrazech už nestíhaly vůbec a to měly celem 14 kw, takže když topily všechny, tak se elektroměr točil jako větrník při vichřici. Ty přímotopy můžou v pohodě a levně vytopit jen sakra dobře zateplený barák. V nezatepleném baráku je to podle mně nejhorší a nejdražší způsob topení. Na nezateplený barák je ideální a nejlevnější topení krbem nebo krbovými kamny na dřevo s teplovodním výměníkem, nejlépe doplněné ještě rozvodem teplého vzduchu přes vzduchový výměník nasazený na vývod do komína. I když vám v krbu oheň vyhasne, tak v něm cirkulující voda a nějakou dobu ještě pořád drží v místnostech teplo, ale když vypne přímotop, je v místnosti zima okamžitě.

    1. Kolik si vyděláte na vedlejšák jako topič kotelník …asi dost že si pak za to můžete zaplatit i tu drahou elektriku … takže když topit dřevem a uhlím tak ušetříte ale celej den pracujete jako topič…a nebo zaplatit drahej automat.na pelety a ty jsou taky dražší…30 let jsem topil elektr. ….paráda ….3 tydny topím dřevem a brigetama a začínám toho mít plný zuby ..3 zimy bych kvůli nemoci ani neměl sílu ….jedině odletět někam na jih ,..z mýho důchodu víc nejde…buď budu mít sílu nebo nebudu mít na topení a zmrznu…při nejhorším budu topit jen v jedný místnosti a všude zima jak před 50 ti lety. …to jsme to na stáří dopracovali….

  2. Totální nesmysl…..elektrické přímotopy jsou nejnákladnější způsob vytápění vůbec.

  3. Nechápu, proč nahradil plynový kotel přímotopy.
    Když jsem před 5 lety dával do koupeného domku po instalaci plynu turbokotel, na radiátory jsem dal programovatelné digitální termohlavice a v každé místnosti si můžu podle času nastavit teplotu. Zkombinoval jsem to s přenosným digitálním bezdrátovým termostatem, programovatelným podobným způsobem podle nastavených dní a časů. Když to na něj přepnu, v místnosti, kde jsem, je jím teplota místnosti ovládaná a v jiných místnostech regulují teplotu hlavice dle jejich nastavení.
    Rozhodně mi to přijde levnější a jednodušší.

  4. Před 2 lety jsem platil v RD za elektřinu a plyn 3500,-, loni jsem platil za elektřinu a plyn 3500,-, letos platím za elektřinu a plyn 3500,-, příští roku budu platit za elektřinu a plyn necelých 3500,-… Fixovanou cenu nemám, dodavatel mi zkrachoval loni na podzim. Jak je to možné? Je to vcelku prosté, loni jsem přestal topit plynem a začal topit dřevem. Že je dřevo drahé? To netuším, já za něj nic neplatím. Prostě si vezmu pilu a auto, zajedu do lesa a tam si nařežu dřeva kolik chci a zadarmo. Že je to nelegální? Ano, to je možné, ale to mě vcelku netrápí. Beru si dřevo ze státního, neboť tento stát a jeho chybná politika může za to, že jsou zde takovéto absurdní ceny energií, tudíž si jen beru zpět to, o co mě tento stát okradl a okrádá. A co se ekologie týče, tak ta je mi u pr… Když na to přijde, klidně budu topit petkama s pilinama a s vyjetým motorovým olejem 😀

    1. Jenže na to musíte mít sílu a bejt zdravej …já 3 zimy neunesl ani uhlák nebo kýbl s tvrdým dřevem…a i naštipaný dřevo musím štipat na menší a třísky . Ještě že jsem měl do října zafix.elektriku jinak bych asi přišel o vše co jsem si našetřil na důchod ….

  5. To mi přijde dosti nesmyslné, protože přímotopy mají omezený dosah a nevytopí celý dům!!!!!!!!!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *