V Česku zkrachovala oblíbená banka. Klienty přebírá konkurence

Bankovní sektor v České republice patří k těm vůbec nejsilnějším. Ostatně, během velké finanční krize se ani nezatřásl. Krachům bank jsme tak docela odvykli. Když už, tak padla nějaká ta kampelička, ale už i ty jsou dobře regulované a nedělají takové psí kusy jako dříve.

Přišla nečekaná událost

Světová situace však přeci jen způsobila, že jsme se poměrně velkého krachu banky po letech nakonec dočkali. Možná nejhorší na tom byla ona neočekávanost a rychlost, jak se vše zhroutilo jako domeček z karet.

Na jaře totiž zkrachovala Sberbank, která patřila ke středním, ovšem velmi dynamickým bankám. Nabízela velmi dobrý úrok na spořicích účtech a termínovaných vkladech, stejně jako výhodné hypotéky. Jenže pak přišel známý konflikt a někteří klienti si pomysleli, že by z této banky raději měli vybrat své peníze, když její mateřská společnost sídlí v Rusku. Těch lidí bylo více a více a nakonec to skončilo typickými frontami na pobočkách klientů, kteří se zoufale na poslední chvíli snažili vybrat své prostředky.

Dopadlo to jako klasický “run na banku”. Došla hotovost a mateřský ústav ji odmítl doplnit. Sberbank de facto zkrachovala a byla jí odejmuta licence ze strany České národní banky. Následně přišel do akce Fond pojištění vkladů, který vyplatil úspory klientů do výše 100 tisíc euro. Pokud měl v bance někdo úspory nad rámec této částky, musí čekat na konečné vyrovnání.

Foto: Shutterstock

Nakonec to dobře dopadne

A to se přiblížilo. Ve Sberbance totiž leží lukrativní úvěrové portfolio v hodnotě 47 miliard korun, o které měla zájem řada konkurenčních bank. Jedna z nich se svou nabídkou skutečně uspěla.

Klienty Sberbanky s úvěrem by měla převzít Česká spořitelna, která za ně zaplatí 41 miliard korun. Rozdíl v ceně je dán mimo jiné tím, že podmínky na trhu se v tomto roce změnily. Úvěry u Sberbank jsou ještě úročeny velmi nízko, zatímco dnes už je za ně nutné platit větší úrok.

Pro klienty se zatím nic nemění. Stále by své závazky měli splácet tak, jako dosud. Uzavření obchodu se předpokládá v první polovině roku 2023, pokud do něj ještě nevstoupí nějaké námitky.

Předpokládá se, že v rámci vyrovnání by lidé měli dostat alespoň 90 % prostředků, které měli ve Sberbance uloženy nad zákonný limit pojištění.

Foto: Shutterstock, zdroj: Česká spořitelna

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments