Stát poslal každému Čechovi tisíce korun. Kde je najdete?

Všichni experti byli velmi překvapeni tím, že za říjen tohoto roku poprvé výrazně klesla inflace. Z očekávaných 19 % bylo najednou pouhých 15,1 %. Při bližším zkoumání, co tento pokles způsobilo, byl odhalen efekt takzvaného úsporného tarifu. Ekonomové se sice přou, zda měl být do celkové inflace započítán, ale faktem je, že lidem snížil náklady na elektřinu, a to poměrně významně.

Jednorázová pomoc

Další ovšem poukazují na skutečnost, že jde v podstatě o mimořádnou dávku, která je pouze administrována speciálním způsobem, a sice poukázáním přímo na účet dodavatelům elektrické energie, kteří ji pak přeúčtují zákazníkům.

O úsporném tarifu se mluvilo od jara tohoto roku. V diskuzích nabýval nejrůznějších podob. V jednu chvíli se zdálo, že půjde o pomoc až ve výši 16 tisíc pro každou domácnost. Nakonec z toho bylo jen 2000 až 3500 korun podle tarifu na elektřině. Úsporný tarif měl pokračovat ještě příští rok, ale to už se nestane, protože ho nahradí zastropování cen, byť to je zase zcela odlišný instrument státní pomoci.

Pojďme se ale podívat na to, jakým způsobem můžete tuto dávku od státu vlastně čerpat a jak se vás konkrétně dotkne. Nejčastěji dostaly české domácnosti příspěvek ve výši 3500 Kč. Ten jim nicméně nebyl připsán na jejich bankovní účet nebo poukázán složenkou.

Foto: Shutterstock

Jak si na peníze sáhnout

Dostali ho za ně jejich dodavatelé elektřiny. A ti s ním nejčastěji naložili tak, že o něj ponížili zálohy splatné v nejbližších měsících. Pokud tak někdo má například zálohu na elektřinu ve výši 1400 korun, reálně jsou mu odpuštěny zálohy na dva měsíce a z té třetí je odečtena částka ve výši 700 korun, takže zaplatí jen zbytek.

Z toho plyne, že ony 3500 korun si poměrně jednoduše můžete stáhnout do své peněženky. Většina lidí má na zálohy na energie nastaven trvalý příkaz. Odchází jim tak pořád stejná částka v původní výši. Pokud si na ten příspěvek chcete sáhnout už teď, musíte platbu záloh upravit, respektive na danou dobu zastavit. Prostě dva měsíce neplaťte a třetí měsíc doplaťte pouze rozdíl. V dalších měsících už můžete opět hradit vše trvalým příkazem.

Pokud tak neučiníte, nic moc se nestane. Pravděpodobně dojde jen k tomu, že na zálohách přeplatíte a rozdíl vám bude vrácen v dalším vyúčtování.

Foto: Shutterstock, zdroj: iRozhlas, autorský článek

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments