Češi jsou neukáznění, naočkujme je metodou pásové výroby, vyzývá Prymula. Svého nástupce Blatného zkritizoval za chyby

Epidemiolog Roman Prymula má ve věci řešení koronavirové epidemie stále velké slovo. Problém je, že se mnohdy neshodne se svým nástupce v ministerské funkci, Janem Blatným. V jednom s ním ale přeci jen souhlasí: proočkovat občany České republiky je nutné co možná nejrychleji a je třeba to zorganizovat tak, aby to opravdu odsýpalo. Kvůli neukázněnosti lidí se totiž z epidemie jinak nedostaneme.

Podle Prymuly je reálné, aby se očkovalo 100 tisíc Čechů denně, jak to oznámil ministr zdravotnictví Jan Blatný na tiskové konferenci. Podle něj to ale přeci jen bude trochu méně, domnívá se, že maximum kapacity bude 80 tisíc lidí měsíčně. Podle epidemiologa je nutné očkovací proces nastavit tak, jakoby to byla pásová výroba v továrně.

Každý z lidí na té lince, je specializován v určité malé činnosti. Někdo se stará o dotazník, někdo o podpis souhlasu, někdo o anamnézu, někdo se stará o to, že vpraví tu injekci,” uvedl Roman Prymula pro Blesk. Podle něj je potřebné vést konzultace s Izraelem, který očkuje velmi rychlým tempem. Od této země bychom se měli poučit, jak vše logisticky provést.

Opatření nejsou dodržována

Prymula opět zdůraznil, že současná nepříznivá situace v nemocnicích, z nichž některé už dosáhly svých limitů, jde na vrub ministra zdravotnictví Jana Blatného, potažmo celé vlády. Navzdory Prymulovu doporučení totiž na začátku prosince rozvolnili opatření, a to v době, kdy přírůstky nakažených byly ještě příliš vysoké.

Můžeme mluvit o tom, že zhruba o 40 procent to riziko v zimních měsících horších průběhů je. Pak je to skutečnost, že jsme skutečně rozvolňovali v době, kdy to nebylo asi úplně na místě a další záležitost je, že ta opatření, byť tady na pozadí jsou, tak nejsou úplně dodržována,” uvedl Prymula. Upřesnil také, co by udělal jinak, kdyby byl ve funkci on a nikoliv Blatný. “Já bych to rozvolnění udělal o dva týdny později s tím, že by ty Vánoce byly  v podstatně větším klidu a bylo by menší riziko nákazy v rodinách. Asi bych neotvíral návštěvy v nemocnicích teď na tom peaku, kdy ta zátěž v nemocnicích je obrovská.”

Foto: vlada.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments