Češi jsou v háji. Najednou dostanou o 50 % nižší důchod, už s tím nehnou

Důchodový systém v České republice není absolutně v pořádku. Dokonce by o něm dal tvrdit pravý opak. Ve skutečnosti je všechno ještě horší, než jsme si před pár lety malovali. A už tehdy to odborníci neviděli zrovna růžově. Jenže faktický kolaps celého systému nastal přibližně o deset let dříve, než se očekávalo.

Průměr není pro všechny

Může za to jedna jednoduchá věc. V posledních letech se na důchodech přidávalo naprosto neudržitelným tempem. Vždyť za poslední dva tři roky vzrostly penze o tisíce korun. Důchodci byli také jedinou skupinou, které se dorovnala inflace, takže na tomto bezprecedentním ožebračování vůbec netratili.

Je tedy jisté, že je potřeba určitým způsobem brzdit. Bude to nicméně pozvolné a nepůjde o nic dramatického. Důchodový systém sice už nestačí, ale tak si stát chybějící peníze půjčí, v tom není zase takový problém.

Ovšem pod povrchem bublají mnohem horší potíže, na které si však lidé zadělali úplně sami. Pokud totiž dnes mluvíme o průměrném důchodu ve výši 21 tisíc korun, většinou je řeč o penzi průměrného zaměstnance, který celý život řádně pracoval na pracovní smlouvu a odváděl nemalé sociální pojištění.

Foto: Shutterstock

Už to máte spočítané

V této zemi je ale přibližně milion živnostníků, z nichž velká část pracuje na takzvaný švarcsystém. Tedy jsou v podstatě zaměstnanci, ale za svou práci fakturují a nemají běžný pracovněprávní vztah. Z toho plyne i ta skutečnost, že si odvádějí naprosté minimum na důchodové pojištění.

Proč se to ještě ve velké míře neřeší? Jednoduše proto, že jde o fenomén hlavně posledních dvaceti let a tito lidé ještě ve větší míře nedospěli do důchodu. Až se tak stane, bude tu obrovský ekonomický problém. Většina z nich totiž dostane minimální penzi, která je někde na polovině té průměrné.

Čtěte také: Rána pro důchodce v Česku. Stát oznámil, že jim sebere peníze, na které dosud měli nárok

Místo 21 tisíc korun tak dostanete například jenom 11 tisíc. A takových lidí najednou bude desítky a stovky tisíc. Nejde přitom už o něco, co by se dalo zvrátit. Většina těchto lidí to má spočítané, aniž o tom tuší. Pokud třeba dvacet let pracovali v tomto režimu, nemohou očekávat rozumný důchod. Pakliže ale zároveň nemají úspory, bude mít problém i stát, jelikož se o ně bude muset nějakým způsobem postarat.

Komentář Tomáše Mrkvičky

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 0SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 15SdíleníSdíletTweet [...]
Ani v dnešní době, kdy se pocitově zdá, že jsou Češi ochotní utrácet velmi vysoké částky za běžné služby, nemají obchodníci na růžích ustláno. Například v případě restaurací zavírá jedna za druhou, a to i věhlasné podniky, jako nedávno ten, který patřil šéfkuchaři Emanuelovi Ridimu. Jde však i o velmi tradiční podniky, které tu fungovaly desítky let, ale teď to najednou přestaly zvládat. Těžké časy Řeč je o lahůdkářství Zlatý kříž, které centrum Prahy zdobilo přinejmenším sto let. Jeho vznik se datuje do tak dávných dob, že přesné datum dnes již není známo. Ale už je to také tak trochu jedno, jelikož podnik před několika týdny definitivně zavřel. Nejprve se dle nápisu na dveřích zdálo, že řeší nějaké technické problémy, avšak teď už je jasno. Firma je rovnou v likvidaci, takže provoz neobnoví. Tyto lahůdky pravděpodobně budete znát také. Sídlily v Jungmannově ulici a dosud si je lidé, přinejmenším dle hodnocení na Googlu, pochvalovali, a to navzdory tomu, že sem v posledních letech začali ve velkém chodit také turisté. Těm o slavných českých chlebíčcích básní různí průvodci, takže je pochopitelně musí vyzkoušet. Drahé chlebíčky Rychle však ubývá míst, kde tak mohou učinit. Ostatně, hodně rychle rostou také jejich ceny. Kdo by ještě před pár lety řekl, že takový chlebíček může stát 45 Kč, jako tomu bylo právě ve Zlatém kříži, ještě než zavřel. Mnohým to připadá hodně, ovšem sami si odpovězte na otázku, za jakou cenu byste je dnes byli ochotni prodávat. Čtěte také: Tak to je rána. V Česku končí 160 let stará firma. Přežila všechno, ale tohle už ne Jak se totiž ukázalo, Zlatý kříž nedokázal přežít ani s těmito cenami a velkou tradicí. Důvodů může být hned několik. Mluví se o tom, že měl podnik příliš vysoký nájem, ale také o tom, že se Praha 1 vylidňuje, takže se tu nedá opřít o pravidelnou klientelu, kterou by podnik tohoto typu potřeboval jako sůl. Podle jiných už se také zřejmě vyčerpal model tradičního lahůdkářství. Lidé sem sice stále tu a tam zašli, ale na nějaké velké vyskakování to zkrátka už nebylo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

5 názorů k článku “Češi jsou v háji. Najednou dostanou o 50 % nižší důchod, už s tím nehnou

 1. Byl jsem OSVČ, měsíčně jsem vydělal 22 000, účtenkrát jsem platil za zdravotní a sociální pojištění přes 6500 Kč a ještě jsem si musel pronajímat vůz na rozvoz nákupů.
  Takže mi zbylo nějakých 9000 měsíčně čistého a to bylo tak akorát na život.
  Asi se musíte podívat na jiné OSVČ kteří vydělávali statisíce měsíčně !

 2. A o platech politiků se nemluví.Kdo jim navrhl tak amorální platy ?
  A ještě mají vysoké náhrady.
  Dalo by se ušetřit i na jiných věcech. Proč malé Česko má tolik poslanců,stačila by 1/3. Proč má tolik ministerstev a každý ministr v průměru 10 porotcú? Podle mě i senát je zbytečný. Naše vláda podporuje kde koho- Barmu, Afriku, miliardy ve zbranįch jdou na Ukrajinu. Pomáhat se má, ale ne
  Na úkor nás Čechů.
  Politici si přidali loni v lednu. Oni
  ze zákona museli. Alorizace důchodů byla také ze zákona a oni si ho změnili k obrazu svému. Nyní začal věc řešit ÚS. Pokud vláda udělala, a podle mě a mnoho ostatních ano, tak by ji měl ÚS napravit. Ne , že v nálezu řekne, že sice vláda chybu udělala, ale zpětné doplacení důchodů by ještě zvýšilo dluh st.rozpočtu .
  Proč důchodovou reformu nezačali řešit hned po volbách? Před volbami slibovali, že daně se zvyšovat nebudou. Opak je pravdou. Co lze čekat ? Uvidíme, jak dalece půjde ÚS vládě na ruce.

 3. Parchanti byla vždycky svoloč, která chtěla prachy a nechtěla pracovat. Až budou v důchodu, tak ať chcípnou! Nebrat na ní ohled. Svoloč podnikatelskou!

 4. To je v našem státě normalni!Minimálně odvádět do státní kasy a když “mě bude hořet koudel u prdele”tak přejdu v lepším pripade do zamestn.pomeru a již budu čerpat min.duchod,který posvětili naší VYVOLENI poslanci,,kteří stále rikaji,že se musí šetřit!A nebo budou čerpat sociální davky,jako to dělají naší neprizpusobijici občané a ještě se smějí jak jsme ostatní “BLBY”.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *