Češi mohou kasírovat 13. důchod. Většina se ale o nějakých 20 tisíc korun připraví, protože udělají chybu

Ještě relativně nedávno bylo reálnou možností to, že se v České republice zavede takzvaný třináctý důchod. Mělo se tak přilepšit důchodcům, kteří si stěžovali, že mají jen velmi malé penze a že s nimi nejsou schopni vyžít. Někoho tedy napadla vlastně docela podivná záležitost, že by se tedy vyplatil ještě jeden důchod navíc, byť na něj už nepřebývá žádný další měsíc.

Získejte prostředky navíc

Nakonec se to takto oficiálně neuskutečnilo a velmi záhy se šlo jinou cestou, která se jevila jako logičtější, a to je navyšování standardních důchodů. Tím jsme dospěli až do stavu, kdy měsíční penze činí v průměru více jak dvacet tisíc korun, což je podle řady ekonomů přehnané a neudržitelné.

To je však jiná otázka. Málo důchodců však ví, že si reálně 13. důchod může obstarat, a to vlastními silami. Upozornil na to finanční analytik Jaroslav Brychta, který celou záležitost popsal v podcastu Brocast. Podle něj dělají senioři jednu velkou chybu. Své celoživotní úspory nechávají ležet na běžném účtu, nebo ještě hůře někde pod polštářem, a nenechávají je pracovat ve svůj prospěch.

Ten přitom může být značný. V dnešní době není žádnou výjimkou, že má důchodce naspořeno například 500 tisíc korun. Ty mu však leží na obyčejném účtu, kde akorát tak ztrácejí hodnotu. Stačilo by přitom zajít do banky nebo dvakrát kliknout v internetovém bankovnictví a může být všechno jinak.

Foto: Shutterstock

Peníze se budou jen sypat

V současné době nabízejí banky na spořicích účtech úrok od 5 do 6 %. To přitom na půlmilionové úložce dělá po zdanění spolehlivě více než 20 tisíc korun ročně. Jsou to peníze, které můžete získat takzvaně za nic, pokud jste dosud prostředky neměli takto uložené. Takto získané finance potom můžete použít právě jako třináctý důchod a pořídit si za ně například nějakou dovolenou nebo věci, které potřebujete, ale z běžného důchodu si je už nemůžete dovolit.

Čtěte také: Už to leze ven. Důchodce oholí o pěknou částku. Stát už nemá peníze, a tak jim to prostě vezme

Počty mohou být přitom velmi různorodé. Ale i když má někdo uspořeno jen 250 tisíc korun, stále se může dostat alespoň na desetitisícový úrok ročně. Naopak, pokud má někdo úspory ve výši milionu, potom může počítat s tím, že za rok dostane nějakých 40 až 50 tisíc od banky jen tak. A to už za to stojí, nebo ne?

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice brzy zmizí velmi důležité platidlo, které zároveň představuje významnou součást naší historie. Lidé by se na to měli připravit, a pokud ho mají ještě doma, jelikož ho z různých důvodů potřebovali, měli by se ho co nejrychleji zbavit. Zanedlouho s ním totiž nikde nezaplatí. Konečně se to vyřeší Nejde o nic menšího než kolkové známky, takzvané “kolky”. Kolikrát se vám na nějakém úřadu stalo, že po vás chtěli vaši žádost okolkovat. Právě k tomu tyto kolkové známky sloužily. Jejich odpůrci nicméně dlouhodobě namítají, že tento pozůstatek ještě z Rakouska-Uherska by měl z českého systému platidel vymizet. Pravdou je, že Česká republika byla v tomto ohledu anomálií. Všude jinde, kde kolky dříve platily, už se totiž dosti dlouho nepoužívají. Například Slovensko tento způsob platby zrušilo již před deseti lety. A teď je tedy na řadě i Česko, jakkoliv se to mnoha lidem nelíbí. Kolkové známky by pravděpodobně platily dále, jen kdyby nevznikl takzvaný konsolidační balíček, v rámci kterého se stát snaží o nejrůznější úspory. Jde o soubor stovek nejrůznějších opatření, jejichž dopady odhalujeme postupně. Zrušení kolků je jedním z nich, jelikož podle státu s jejich vydáváním, prodejem a používáním vznikají pouze dodatečné administrativní náklady. Ještě máte možnosti V době, kdy je možné platit elektronicky kartou nebo bezhotovostně převodem na účet už něco takového zkrátka není potřeba. Dalším důvodem je také skutečnost, že právě na kolky se v poslední době zaměřili podvodníci. Snažili se je falšovat a potom různě směňovat, jelikož předpokládali, že na tomto poli je menší znalost a tedy i kontrola. Čtěte také: Češi musí fofrem do své banky. Kdo si tam tohle nevyřídí, přijde v roce 2024 o velké peníze V tomto roce ještě platí určité přechodné období, v rámci kterého se budete moci bezproblémově zbavit starých kolků. Můžete je využít, odprodat, případně vyměnit na některých pobočkách České pošty. Od příštího roku už se ovšem budou správní poplatky hradit pouze peněžní formou, ať už hotovostní či bezhotovostní. Foto: Shutterstock 7SdíleníSdíletTweet [...]
Velkými změnami prochází aktuálně společnost Zásilkovna, která spadá do skupiny Packeta Group. Po dlouhých letech totiž přichází o svou výkonnou ředitelku a zakladatelku, která ji vybudovala do současné podoby. Simona Kijonková ze společnosti po 13 letech odchází a bude nahrazena někým jiným. Musela odejít Jde o velký předěl, který souvisí s tím, že Packeta Group v nedávné době změnila majitele. Tím se stala investiční firma CVC Capital Partners a také společnost Emma, která patří českému miliardáři Jiřímu Šmejcovi. Ti měli za Zásilkovnu a další přidružené firmy spojené ve skupině zaplatit skutečně horentní cenu, jež mnohým zájemcům připadala až příliš vysoká. Prodej se přitom podle dostupných informací odehrál proto, že mezi spolumajiteli Zásilkovny začaly narůstat rozpory a takzvaný exit byl zřejmě jedinou možností, jak je vyřešit. Někdo nicméně mohl předpokládat, že tu nejdůležitější figuru celé společnosti si noví majitelé ponechají. Obvykle je tomu tak, že zakladatel firmy musí při takovémto prodeji ještě alespoň několik let zůstat a předávat své know-how. Jenže v tomto případě se tak nestalo a Kijonkovou si noví majitelé pravděpodobně nechat nechtěli. Novým ředitelem se stane zkušený manažer Erich Čomor, který pomáhal rozjíždět například úspěšnou Air Banku, jak firma informuje v tiskové zprávě. Přišly velké problémy Zásilkovna vznikla již v roce 2010 a po nesmělých začátcích se z ní stala společnost, bez které se český trh ecommerce v podstatě neobejde. Byznys vzala především České poště, jejíž služby byly postupem času horší a horší, zatímco Zásilkovně se dařilo budovat zákaznickou spokojenost, byť v posledních letech ve špičkách také nestíhala a docházelo k určitým problémům. V loňském roce přitom řešila velkou reputační komplikaci, kdy jeden z jejích logistických partnerů zadržel tisíce zásilek, které odmítal vydat. Ty se tak k lidem nakonec nedostaly a Zásilkovna je musela finančně kompenzovat. Čtěte také: Zásilkovna v obrovských problémech. Balíky lidem nedodala už 3 měsíce. Co se to děje? Ikonické se každopádně staly výdejní místa a v poslední době také výdejní boxy, které Zásilkovna provozuje. V loňském roce přitom firma dosáhla obratu 7,25 miliardy korun a v poslední době jí hodně pomáhá doručování pro velké čínské eshopy, jako je Temu. Foto: Shutterstock 1SdíleníSdíletTweet [...]
O čem už se nějakou dobu mluví, je teď definitivně vidět i na číslech. Důchodový systém v České republice je naprosto vyčerpaný a reálně se příliš neví, co s tím dělat. Chystá se sice určitá podoba důchodové reformy, ovšem odborníci už teď tvrdí, že je to nedostatečné, a to její hlavní náběh přijde teprve za celou řadu let. Rychle to roste Těžko ale říct, co se bude dít v nejbližší budoucnosti. Dá se totiž usuzovat na to, že na důchodce v Česku jednoduše docházejí peníze. V loňském roce totiž celý systém skončil v rekordním schodku ve výši 72,8 miliard korun. To jsou peníze, které z důchodového systému odplynuly navíc oproti tomu, kolik do něj přiteklo. Dalo by se nad tím mávnout rukou s tím, že v dalších letech se to určitě zlepší. Jenže ono se to samo od sebe nezlepší. Naopak, bude se to zhoršovat. To už je daná věc na základě demografické křivky, která je na příštích pár desítek let rozjetá opravdu hodně špatně. S každým dalším rokem budeme ve větší a větší krizi, až nakonec můžeme dojít do stavu, kdy na důchody skutečně peníze nebudou, jelikož by to ohrožovalo hospodářskou stabilitu státu. Ostatně, tímto už se argumentovalo loni, když stát nečekaně zarazil mimořádnou valorizaci penzí, a to podle mnohých protizákonně. Jednoduše oznámil, že na takové navýšení důchodů na základě zvýšené inflace jednoduše nejsou peníze. Je třeba tvrdý zásah Opravdu hodně si Česká republika zavařila tím, že v posledních deseti letech se na důchodech přidávalo příliš mnoho. Vždyť loni oproti roku 2022 vzrostly výdaje na penze o neuvěřitelných 97,2 miliardy korun. Celková částka na penze dosáhla téměř 700 miliard korun. Jen ono navýšení tak tvořilo přibližně sedminu celkové částky. Za jeden jediný rok. Letos už to bohužel zase začíná a je pravděpodobné, že deficit celého systému bude ještě vyšší. Jen za leden totiž skončil ve schodku ve výši 8,1 miliardy korun. A takto to bude pokračovat po celý rok, jelikož tu není žádný faktor, který by to zvrátil. Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré Řešení je spíše dlouhodobé. Lidé budou muset chodit do důchodu výrazně později než dnes, a to proto, aby déle pracovali a kratší dobu pobírali penzi. Zároveň je nutné výrazně přibrzdit růst důchodů, případně ho dokonce zcela zmrazit. Jinak by se také jednou mohlo stát, že bude nutné přistoupit dokonce ke snížení důchodů, a to už by byla skutečně citelná rána, kterou si nikdo nepřeje. Foto: Shutterstock 6SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

8 Replies to “Češi mohou kasírovat 13. důchod. Většina se ale o nějakých 20 tisíc korun připraví, protože udělají chybu

  1. Těch 500.000 kč může mít našetřeno jen důchodce, který má vysoký důchod a ne 15. – 18.000 kč.

  2. Autor je nejspíš přesvědčen, že důchodce rovná se dement. To si snad dovede spočítat každý.

  3. Autor nějak zapomněl na inflaci. Takže i při úroku 6% a nedávné inflaci 18 % byly jenom ztráty. A v současné době to rovněž nedosáhne ke kladnému výsledku. Kdo má ušetřeno, jenom tratí. A takoví hlupáci ještě radí, že je to výhodné a že se na tom dá vydělávat.
    ,

  4. Který autor toto píše, kdo má 500000 kč na úctě,a i kdyby 5% na spořícím účtu nepokryje českou inflaci.Takže,žádný 13 důchod,ale při této inflaci né 12 důchodů ale jenom 10 důchodů za rok.Děkujeme že radu a sláva ODS sláva lidem ,kteří tuto sestrukční vládu a prezidenta volili .Důchodce,který 47 dělal.Sláva

  5. Nevím, kde jste k takovým číslům přišli, průměrná penze je mi k ničemu, stejně tak jako průměrné úspory … já mám na účtu asi tak na nájem a důchod měsíčně dělá 18 000 Kč. Tak se proberte!

  6. Nesmysl. Při 18% inflaci nevydělá nikdo. Úrok 4-6% nepokreje ani inflaci. Ještě musíme odečíst 15% daň. Většinou jdou tam i jiné podmínky. Inflace nás všechny okradla o úspory. Stouply nám ceny o 50-200%. Na tom vydělávají jen energetické firmy, obchodníci, banky a stát. Pan Kulhánek z nás dělá blce zrovna tak jako premiérův poradce Křeček.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *