Češi musí najednou platit nájem ve svých vlastních domech a bytech. Chce je po nich zvláštní firma, proti které nemáte šanci

Možná si říkáte, že pokud si zajistíte vlastnictví nemovitosti, jako je rodinný dům nebo byt, máte už vystaráno a přinejmenším z hlediska bydlení si nemusíte dělat žádné starosti do budoucna. Máte totiž kde bydlet, a to už vám nikdo nevezme. Není ale všechno tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. V některých případech můžete být totiž velmi nemile překvapeni.

Napadnou váš dům

Pakliže se totiž dostanete do situace, kdy třeba i jen malý podíl ve vaší nemovitosti vlastní někdo jiný, můžete ve výsledku přijít o nemalé peníze. Právě na tyto skulinky se teď začaly zaměřovat specializované firmy, které se z toho snaží vytřískat co možná největší peníze, přestože jde o dosti choulostivý byznys.

Jak to celé může vypadat, popsala v pořadu Černé ovce rodina Kuncových. Ta vlivem majetkových poměrů v rodině získala dědictvím rodinný dům v obci nedaleko Mladé Boleslavi. Jediným problémem bylo, že čtvrtinu domu vlastnil nevlastní otec pana Kunce. Ten už ale v domě nebydlel a rodina v tom nespatřovala žádný větší problém, jelikož mohla dům plně užívat a také se o něj náležitě starala.

Jednoho dne ovšem s překvapením zjistili, že čtvrtina domu již nepatří nevlastnímu otci, nýbrž jakési společnosti MI Estate, která se podle svých webových stránek specializuje právě na výkupy vlastnických podílů v nemovitostech, což je často velmi šedá zóna, avšak jak se ukazuje, s více než zajímavými zisky.

Foto: Shutterstock

Firma vás donutí platit

Ukázalo se, že tato společnost od pana Kunce odkoupila za 30 tisíc korun, přestože měl mnohonásobně vyšší hodnotu, a to až v milionech korun. Když začala rodina celou záležitost řešit a podařilo se jí částečně nevlastního otce přesvědčit, aby dal plnou moc advokátovi, který chtěl vše zvrátit, doplatila mu firma ještě dvě stě tisíc korun na ruku, a on opět přestal s rodinou spolupracovat.

Možná si říkáte, na co bude nějaké firmě čtvrtinový podíl v nemovitosti, ve které bydlí lidé, kteří navíc vlastní její tři čtvrtiny. Možná byste se divili, jaké potíže to může vyvolat. Daná společnost má totiž právo požadovat po dotyčných nájem za užívání čtvrtiny domu. A jak její zakladatel říká v rozhovorech, přesně k tomu také obvykle přistupují.

Čtěte také: Češi zjišťují, že jim jejich byty nepatří. Obratem o něj mohou přijít. Prostě vám ho seberou

Pochopitelně také většinovým majitelům svůj podíl nabízejí k odkoupení, avšak to už je obvykle za velmi vysokou cenu, která vychází z potenciálu, jaký daná nemovitost má. A pakliže se nedá s většinovými majiteli dohodnout, může dát firma návrh na vypořádání vlastnických podílů soudu. Ten potom rozhodne, kdo od koho má podíl vykoupit a za jakou cenu, což může být pro obyvatele domu velmi nepříjemné v obou případech. Jak se přitom společnost chlubí, většinu případů vyhrává, protože po zákonné stránce je skutečně v právu.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice brzy zmizí velmi důležité platidlo, které zároveň představuje významnou součást naší historie. Lidé by se na to měli připravit, a pokud ho mají ještě doma, jelikož ho z různých důvodů potřebovali, měli by se ho co nejrychleji zbavit. Zanedlouho s ním totiž nikde nezaplatí. Konečně se to vyřeší Nejde o nic menšího než kolkové známky, takzvané “kolky”. Kolikrát se vám na nějakém úřadu stalo, že po vás chtěli vaši žádost okolkovat. Právě k tomu tyto kolkové známky sloužily. Jejich odpůrci nicméně dlouhodobě namítají, že tento pozůstatek ještě z Rakouska-Uherska by měl z českého systému platidel vymizet. Pravdou je, že Česká republika byla v tomto ohledu anomálií. Všude jinde, kde kolky dříve platily, už se totiž dosti dlouho nepoužívají. Například Slovensko tento způsob platby zrušilo již před deseti lety. A teď je tedy na řadě i Česko, jakkoliv se to mnoha lidem nelíbí. Kolkové známky by pravděpodobně platily dále, jen kdyby nevznikl takzvaný konsolidační balíček, v rámci kterého se stát snaží o nejrůznější úspory. Jde o soubor stovek nejrůznějších opatření, jejichž dopady odhalujeme postupně. Zrušení kolků je jedním z nich, jelikož podle státu s jejich vydáváním, prodejem a používáním vznikají pouze dodatečné administrativní náklady. Ještě máte možnosti V době, kdy je možné platit elektronicky kartou nebo bezhotovostně převodem na účet už něco takového zkrátka není potřeba. Dalším důvodem je také skutečnost, že právě na kolky se v poslední době zaměřili podvodníci. Snažili se je falšovat a potom různě směňovat, jelikož předpokládali, že na tomto poli je menší znalost a tedy i kontrola. Čtěte také: Češi musí fofrem do své banky. Kdo si tam tohle nevyřídí, přijde v roce 2024 o velké peníze V tomto roce ještě platí určité přechodné období, v rámci kterého se budete moci bezproblémově zbavit starých kolků. Můžete je využít, odprodat, případně vyměnit na některých pobočkách České pošty. Od příštího roku už se ovšem budou správní poplatky hradit pouze peněžní formou, ať už hotovostní či bezhotovostní. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Velkými změnami prochází aktuálně společnost Zásilkovna, která spadá do skupiny Packeta Group. Po dlouhých letech totiž přichází o svou výkonnou ředitelku a zakladatelku, která ji vybudovala do současné podoby. Simona Kijonková ze společnosti po 13 letech odchází a bude nahrazena někým jiným. Musela odejít Jde o velký předěl, který souvisí s tím, že Packeta Group v nedávné době změnila majitele. Tím se stala investiční firma CVC Capital Partners a také společnost Emma, která patří českému miliardáři Jiřímu Šmejcovi. Ti měli za Zásilkovnu a další přidružené firmy spojené ve skupině zaplatit skutečně horentní cenu, jež mnohým zájemcům připadala až příliš vysoká. Prodej se přitom podle dostupných informací odehrál proto, že mezi spolumajiteli Zásilkovny začaly narůstat rozpory a takzvaný exit byl zřejmě jedinou možností, jak je vyřešit. Někdo nicméně mohl předpokládat, že tu nejdůležitější figuru celé společnosti si noví majitelé ponechají. Obvykle je tomu tak, že zakladatel firmy musí při takovémto prodeji ještě alespoň několik let zůstat a předávat své know-how. Jenže v tomto případě se tak nestalo a Kijonkovou si noví majitelé pravděpodobně nechat nechtěli. Novým ředitelem se stane zkušený manažer Erich Čomor, který pomáhal rozjíždět například úspěšnou Air Banku, jak firma informuje v tiskové zprávě. Přišly velké problémy Zásilkovna vznikla již v roce 2010 a po nesmělých začátcích se z ní stala společnost, bez které se český trh ecommerce v podstatě neobejde. Byznys vzala především České poště, jejíž služby byly postupem času horší a horší, zatímco Zásilkovně se dařilo budovat zákaznickou spokojenost, byť v posledních letech ve špičkách také nestíhala a docházelo k určitým problémům. V loňském roce přitom řešila velkou reputační komplikaci, kdy jeden z jejích logistických partnerů zadržel tisíce zásilek, které odmítal vydat. Ty se tak k lidem nakonec nedostaly a Zásilkovna je musela finančně kompenzovat. Čtěte také: Zásilkovna v obrovských problémech. Balíky lidem nedodala už 3 měsíce. Co se to děje? Ikonické se každopádně staly výdejní místa a v poslední době také výdejní boxy, které Zásilkovna provozuje. V loňském roce přitom firma dosáhla obratu 7,25 miliardy korun a v poslední době jí hodně pomáhá doručování pro velké čínské eshopy, jako je Temu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
O čem už se nějakou dobu mluví, je teď definitivně vidět i na číslech. Důchodový systém v České republice je naprosto vyčerpaný a reálně se příliš neví, co s tím dělat. Chystá se sice určitá podoba důchodové reformy, ovšem odborníci už teď tvrdí, že je to nedostatečné, a to její hlavní náběh přijde teprve za celou řadu let. Rychle to roste Těžko ale říct, co se bude dít v nejbližší budoucnosti. Dá se totiž usuzovat na to, že na důchodce v Česku jednoduše docházejí peníze. V loňském roce totiž celý systém skončil v rekordním schodku ve výši 72,8 miliard korun. To jsou peníze, které z důchodového systému odplynuly navíc oproti tomu, kolik do něj přiteklo. Dalo by se nad tím mávnout rukou s tím, že v dalších letech se to určitě zlepší. Jenže ono se to samo od sebe nezlepší. Naopak, bude se to zhoršovat. To už je daná věc na základě demografické křivky, která je na příštích pár desítek let rozjetá opravdu hodně špatně. S každým dalším rokem budeme ve větší a větší krizi, až nakonec můžeme dojít do stavu, kdy na důchody skutečně peníze nebudou, jelikož by to ohrožovalo hospodářskou stabilitu státu. Ostatně, tímto už se argumentovalo loni, když stát nečekaně zarazil mimořádnou valorizaci penzí, a to podle mnohých protizákonně. Jednoduše oznámil, že na takové navýšení důchodů na základě zvýšené inflace jednoduše nejsou peníze. Je třeba tvrdý zásah Opravdu hodně si Česká republika zavařila tím, že v posledních deseti letech se na důchodech přidávalo příliš mnoho. Vždyť loni oproti roku 2022 vzrostly výdaje na penze o neuvěřitelných 97,2 miliardy korun. Celková částka na penze dosáhla téměř 700 miliard korun. Jen ono navýšení tak tvořilo přibližně sedminu celkové částky. Za jeden jediný rok. Letos už to bohužel zase začíná a je pravděpodobné, že deficit celého systému bude ještě vyšší. Jen za leden totiž skončil ve schodku ve výši 8,1 miliardy korun. A takto to bude pokračovat po celý rok, jelikož tu není žádný faktor, který by to zvrátil. Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré Řešení je spíše dlouhodobé. Lidé budou muset chodit do důchodu výrazně později než dnes, a to proto, aby déle pracovali a kratší dobu pobírali penzi. Zároveň je nutné výrazně přibrzdit růst důchodů, případně ho dokonce zcela zmrazit. Jinak by se také jednou mohlo stát, že bude nutné přistoupit dokonce ke snížení důchodů, a to už by byla skutečně citelná rána, kterou si nikdo nepřeje. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

3 Replies to “Češi musí najednou platit nájem ve svých vlastních domech a bytech. Chce je po nich zvláštní firma, proti které nemáte šanci

  1. Ano toto je možné . Nicméně z tohoto se dá vybruslit a tuto firmu připravit o podíl soudní cestou.

  2. To je blbost, normálně sa dom rozdeli, daju sa dorobit pripijky, ak nie su, dokonca na účet podla podielov, nájem sa plati, len ak užíváte celé, takze v tomto případě zo stvrtiny, na sude sa to da odkoupit za znalecky cenu, ta je vždy najnizsia

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *