Češi zjišťují, že jim jejich byty nepatří. Obratem o něj mohou přijít. Prostě vám ho seberou

Málokde panuje taková touha vlastnit bydlení jako právě v České republice. Je třeba si uvědomit, že to není standardní záležitost, a to ani v Evropě. Například v takovém Německu žijí lidé zcela běžně v nájmu a nepřipadají si, že by jim něco chybělo. Naopak, nechtějí zbytečně vlastnit nemovitosti, o které se musí starat, ale jejich poskytování berou jako službu, za kterou platí. Stejně jako je běžné si brát vozidlo na operativní leasing.

Nepatří vám to

V České republice jsou naopak standardem hypotéky. Když si to ale uvědomíte, není to vůbec žádná výhra. Jistě, v době nízkých úrokových sazeb jsme neustále slýchali mantru o tom, že přeci nemá cenu platit nájem, když to samé zaplatíte na splátce hypotéky a na konci to bude vaše bydlení.

Málokdo si ale uvědomuje rozměry toho celého a že po dobu 30 let jste neuvěřitelným způsobem uvázáni, a to k nemovitosti, která vám ani nepatří. Ano, jste sice v katastru zapsáni jako majitelé, ovšem hned pod tím vidíte, že banka má na byt zástavní právo, což je vždy ta silnější karta. Stačí, abyste chvíli nespláceli, a už jste bez bytu a pravděpodobně i bez peněz, které jste do něj do té doby vložili.

Celá ta věc přestává vycházet právě teď, kdy jsou úrokové sazby velmi vysoké a ze splátky 15 tisíc měsíčně je najednou třeba 30 tisíc. A před vámi stále třeba 25 let splácení. Navíc v době, která už nebude taková jako předchozích deset let a kdy nebudete vědět, co se stane. Nebudou náhodou úroky časem třeba 10%? To už by mnohým skutečně přestalo vycházet a nebyli by schopni splácet, ani kdyby se na hlavu postavili.

Foto: Shutterstock

Bude to jinak

Naopak, v případě nájmu jste velmi flexibilní a bohatství si můžete budovat jiným způsobem. Například investicemi. Nemáte navíc vše vsazeno na jednu kartu, ke které jste připoutáni a kterou vám v případě nějakých problémů mohou velmi snadno sebrat.

Čtěte také: Stát dorazí Čechy. Lidé s hypotékou musí zaplatit desítky tisíc korun navíc

Je tedy docela dobře možné, že i v České republice se brzy změní pořádky a bydlení začne být vnímáno úplně jinak. Nájmy budou poskytovat velké společnosti za přesně daných podmínek, které budou dávat jistotu, a naopak hypotéky se mohou stát okrajovým produktem.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 0SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 15SdíleníSdíletTweet [...]
Ani v dnešní době, kdy se pocitově zdá, že jsou Češi ochotní utrácet velmi vysoké částky za běžné služby, nemají obchodníci na růžích ustláno. Například v případě restaurací zavírá jedna za druhou, a to i věhlasné podniky, jako nedávno ten, který patřil šéfkuchaři Emanuelovi Ridimu. Jde však i o velmi tradiční podniky, které tu fungovaly desítky let, ale teď to najednou přestaly zvládat. Těžké časy Řeč je o lahůdkářství Zlatý kříž, které centrum Prahy zdobilo přinejmenším sto let. Jeho vznik se datuje do tak dávných dob, že přesné datum dnes již není známo. Ale už je to také tak trochu jedno, jelikož podnik před několika týdny definitivně zavřel. Nejprve se dle nápisu na dveřích zdálo, že řeší nějaké technické problémy, avšak teď už je jasno. Firma je rovnou v likvidaci, takže provoz neobnoví. Tyto lahůdky pravděpodobně budete znát také. Sídlily v Jungmannově ulici a dosud si je lidé, přinejmenším dle hodnocení na Googlu, pochvalovali, a to navzdory tomu, že sem v posledních letech začali ve velkém chodit také turisté. Těm o slavných českých chlebíčcích básní různí průvodci, takže je pochopitelně musí vyzkoušet. Drahé chlebíčky Rychle však ubývá míst, kde tak mohou učinit. Ostatně, hodně rychle rostou také jejich ceny. Kdo by ještě před pár lety řekl, že takový chlebíček může stát 45 Kč, jako tomu bylo právě ve Zlatém kříži, ještě než zavřel. Mnohým to připadá hodně, ovšem sami si odpovězte na otázku, za jakou cenu byste je dnes byli ochotni prodávat. Čtěte také: Tak to je rána. V Česku končí 160 let stará firma. Přežila všechno, ale tohle už ne Jak se totiž ukázalo, Zlatý kříž nedokázal přežít ani s těmito cenami a velkou tradicí. Důvodů může být hned několik. Mluví se o tom, že měl podnik příliš vysoký nájem, ale také o tom, že se Praha 1 vylidňuje, takže se tu nedá opřít o pravidelnou klientelu, kterou by podnik tohoto typu potřeboval jako sůl. Podle jiných už se také zřejmě vyčerpal model tradičního lahůdkářství. Lidé sem sice stále tu a tam zašli, ale na nějaké velké vyskakování to zkrátka už nebylo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

3 názory k článku “Češi zjišťují, že jim jejich byty nepatří. Obratem o něj mohou přijít. Prostě vám ho seberou

 1. Trochu problém je v podobné ceně. V případě hypotéky následně získáte určitou část zpět. U pronájmu pouze odevzdáváte peníze.

 2. Pořád nechápu proč všichni Českou republiku ohledně plateb a dalšího placení srovnávají s Německem.
  Ale s platy už Českou republiku s Německem nesrovnávají?!
  Mně je úplně jedno jak to mají v Německu a vůbec mě to nezajímá, to co se děje v Německu ať zůstane v Německu !!!
  Jestli tam chtějí bydlet všichni podnájmu Tak ať si to užijí.
  Tady když budete bydlet v podnájmu A přijdete na tři měsíce o práci, tak pravděpodobně přijdete i o ten podnájem.
  Já jsem chvíli neměl práci i přes půl roku a žádný problém s bydlením jsem neměl !

 3. To jo a když prestanete mit penize tak hodny najemnik/vlastnik vam to pozdzrzi😀😁😂😅 ted tu okarkulce 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *