Obrovský problém před Vánoci. Najednou dochází klíčová potravina, lidé už raději hromadí zásoby do špajzu

Je to těžko uvěřitelné, ale vždycky se to nějakým způsobem sejde před Vánoci, kdy je poptávka po potravinách, zejména potom po určitých druzích, pravidelně rekordní. Teď přitom sezóna ještě ani nezačala a producenti důležitých produktů už hlásí, že jich na trhu není dostatek, a tak budou muset výrazně navyšovat ceny.

Nabídka už nedostačuje

Děje se to především s čokoládovými výrobky, kde se sešla skutečně málokdy vídaná situace. Jak každý dobře ví, čokoláda se vyrábí primárně z kakaa a cukru. Obvykle je tomu přitom tak, že jedna z těchto surovin třeba roste na ceně, zatímco ta druhá klesá, a tak se to vykompenzuje, přičemž potom se stav věcí třeba obrátí.

Ekonomové však teď konstatují, že došlo doslova k jedinečnému a historicky málokdy vídanému jevu. Ceny obou surovin totiž dlouhodobě rostou, a to na nové rekordy. Zejména potom kakao se dostalo na takových úrovních, kde ještě nikdy dříve nebylo. To je znepokojivé. Znamená to totiž jediné: na trhu není dostatek nabídky, aby uspokojila poptávku při stávajících cenách.

Ceny proto rostou, aby postupně poptávka opadala. Reálně je to ale důsledek špatné úrody na nejdůležitějších exportních trzích, tedy vlastně nedostatek této potraviny. V tržní ekonomice přitom vyvážení nabídky a poptávky řídí právě cena. Když je nějaké věci málo, rychle roste. Když je jí naopak hodně, potom zase klesá.

Bohužel už to ale došlo tak daleko, že výrobci čokoládových cukrovinek, bez kterých si Vánoce neumíme představit, oznamují, že budou muset významným způsobem navýšit ceny. V tomto smyslu už se vyjádřily například skupiny Lindt nebo Hershey. Přitom právě první jmenovaná čelí časté kritice za to, že její produkty už jsou mimořádně drahé teď, a co teprve po cenovém navýšení.

Foto: Shutterstock

Existuje způsob, jak nakoupit levněji

Ceny však porostou do té doby, dokud se to výrobcům vyplatí a dokud budou lidé jejich produkty nakupovat. Pochopitelně toho využijí i k tomu, aby si navýšili své marže, přičemž to samé udělají obchodníci.

Přesně toho se však obávají zákazníci, a tak dělají první věc, která je napadne. Nakupují do zásoby, dokud na to mají ještě peníze. Pravdou totiž je, že cukrovinky nějakou dobu vydrží doma ve spíži, a tak se může vyplatit vychytávat akční ceny a nakupovat je dopředu.

Čtěte také: Cena klíčové potraviny neskutečně vyskočila. Rychle nakupujte, za pár dní už si to nebudete moci dovolit

Je tu však ještě jiný tip. Platí totiž, že v České republice jsou sladkosti od renomovaných značek poměrně drahé. Stačí přitom vyjet do Německa a ceny jsou mnohdy i třetinové až poloviční. Čokoládové cukrovinky se tam totiž často prodávají i po velkých a velmi výhodných baleních. Pokud si tak potřebujete vytvořit zásoby, může se vyplatit vyrazit na nákup za hranice.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

3 názory k článku “Obrovský problém před Vánoci. Najednou dochází klíčová potravina, lidé už raději hromadí zásoby do špajzu

  1. Zase umělé navyšování cen. Neřekla bych, že to je klíčová potravina,a že jí bude málo. Obchody praskají ve švech,co se týká čokolády, až nezdravě, není důležitá k životu, prostě ji nebudeme kupovat,no a co!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *