Češi musí nově ukázat, kolik mají v bance peněz. Stát bude kontrolovat, jestli náhodou nenaspořili moc

Každý by byl pochopitelně nejraději, kdyby o tom, jak je na tom stav jeho bankovního konta, věděl pouze on sám. Jenže toto přání dnes prakticky nelze splnit. Banky musí fungovat pod tíhou masivní regulace, která jim nařizuje hlásit nejrůznější podezřelé transakce. Vaše peníze jsou tedy sice v bezpečí, ovšem nedá se už příliš hovořit o bankovním tajemství na takové úrovni, na jaké kdysi existovalo.

Peníze od státu

A jak se ukazuje, soukromí v bance bude dále erodovat a naopak informace o vašem bankovním účtu se budou stávat stále více věcí veřejnou. Přesně k tomu ostatně směřuje novela iniciovaná Ministerstvem práce a sociálních věcí. To se konečně pustilo do boje s lidmi, kteří neoprávněně kasírují sociální dávky. V době, kdy stát nemá peněz na rozdávání, jde jednoznačně o správnou cestu.

Otázkou však je, zda si ministerstvo vybralo ty správné metody. Pochopitelně si chce svou situaci co nejvíce zjednodušit. A co je lepší kontrolou, než prohlédnout žadatelům jejich bankovní účty? Ano, nově bude mít tuto pravomoc Úřad práce a do budoucna potenciálně i další úřady.

Dosud se přitom na váš bankovní účet mohl stát podívat pouze se svolením soudu, což představovalo určitou zábranu, aby se tento instrument nezneužíval. Nově to ale bude probíhat tak, že pokud si přijdete říct o nějakou tu dávku od státu, budete muset dát pokaždé souhlas s tím, že vám úřad nahlédne do vašich účtů. A v některých případech se bude moci podívat i na účty vašich blízkých, které s vámi sdílí domácnosti. Jen tak totiž může ověřit, zda jste si k nimi peníze neulili.

Foto: Shutterstock

Lidem se to nelíbí

No nevím. Za peníze od státu jsem ráda, pobírám příspěvek na bydlení. Ještě před rokem přeci vyzývali, aby se o něj lidé přihlásili, tak jsem to udělala. Dostávám pomoc ve výši 5 tisíc korun měsíčně. Ale nelíbí se mi, že mi teď budou koukat i na můj účet,” říká paní Věra z Prahy.

Dosud přitom mohl například zmíněný příspěvek na bydlení kasírovat třeba i miliardář, který má velké prostředky na účtech a třeba i desítky nemovitostí. Stačilo, aby náklady na jeho bydlení přesáhly 30 % jeho příjmů. To není složité, pokud by byl rentiérem a žádný příjem ze zaměstnání neměl.

Čtěte také: Kdo má v Česku bankovní účet, může okamžitě přijít o 19 400 Kč. Dejte si pozor, jinak budou peníze rychle pryč

Právě podobným excesům by mělo nové opatření předcházet. Bude se zkoumat nejen to, kolik máte na účtu, ale například i to, kolik máte nemovitostí, případně vozidel apod. Nezbývá než doufat, že se to nezvrtne a stát toho nezačne naopak zneužívat.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 3SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

5 názorů k článku “Češi musí nově ukázat, kolik mají v bance peněz. Stát bude kontrolovat, jestli náhodou nenaspořili moc

 1. A co naši mocipáni taky bude probíhat kontrola jejich účtů. Určitě nemají jenom jeden. Komu je co do toho kolik peněz mám na účtu. Jsem trestně stíhaný? A k tomu aby někdo mohl kontrolovat můj účet musí mít soudní povolení. Kdo bude kontrolovat účty? Bude trestně bezúhonný? Jak se dozví majitel účtu že probíhá kontrola? Naši političtí klauni jsou jiní než než před listopadem 1989. Zákony si dělají k obrazu svému!!!!!!!. Blinkam 🚽🚽🚽🚽🚽🚽

 2. Ministerstvo nebojuju s tím kdo čerpá neoprávněně ministerstvo nás vrací před rok 89 jak sí může dovolit takové totalitní maniry to je nedemokratické až se budu já moct podívat jureckoj na stav jeho konta ať se podívá i on jinak je to papalasstvi

 3. Krásný večer !!!
  A co tahle kontrolovat stát , poslance
  , pětikoalici a prezidenta bude kontaktovat kdo ? Ti mohou všechno a obyčejné lidi kontrolujte a ještě budete kontrolovat za co utrácejí že ?

 4. A co když budu poctivě šetřit a budu tam mít peníze vydřené za svou poctivou práci? Ne samozřejmě statisíce, ale pračka nebo lednička nejsou úplně levné věci(nebo konečně zasloužená dovolená jednou za sto let). To jako nedostanu příspěvek na bydlení jenom proto, že jsem to neutratila? To pak ale povede k tomu, že lidi budou utrácet a né šetřit, a v tom případě budeme tyto dávky využívat jako některé menšiny :/

 5. Krásné odpoledne !!!
  A co takhle kontrolovat stát , poslance, pětikoalici a prezidenta bude kontaktovat kdo ?
  Ti mohou všechno a obyčejné lidi kontrolujte a ještě Budete kontrolovat za co utrácejí že ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *