Češi najednou s hrůzou zjišťují, jak je finanční poradci odrbali. Mnozí mají v roce 2024 po veškerých úsporách

Úspory jsou v dnešní době důležitější než kdykoliv dříve. Většina lidí chápe, že míříme do velmi nejistých vod, kdy zdánlivá stoprocentní jistota zaměstnání, která tu platila v minulých letech, může být brzy minulostí. Čelíme transformaci celého průmyslu, která nemusí dopadnout špatně a překvapit by nás neměla ani nezaměstnanost v desítkách procent.

Prodejci selhali

V takové chvíli přicházejí na řadu úspory, které lidem pomohou překlenout složitá období. Právě minulých deset let bylo obdobím, kdy je lidé měli akumulovat, aby je poté případně mohli využít. Jenže jak byly tyto roky tučné, tak začali být mnozí až příliš chamtiví a skočili na lep nejrůznějších nabídek, které teď končí opravdu velmi špatně.

Nutno bohužel říct, že je zákazníkům často nutili samotní finanční poradci. Teď se však ukazuje, že to žádní poradci nebyli. Jsou to často prodejci teplé vody, respektive nejrůznějších finančních produktů a pracují nikoliv ve vašem zájmu, nýbrž v zájmu toho, kdo jim poskytne nejvyšší provizi za to, že vás lapí. A takové projekty jsou v jádru pochopitelně pochybné. Protože proč by někdo platil vysoké provize, kdyby měl skutečně dobrý produkt.

Trendem minulých let se staly dluhopisy. Z dnešního pohledu už vidíme, že to byly prašivé dluhopisy. Právě ty mnozí finanční poradci tlačili svým klientům namísto toho, aby jim doporučili konzervativní a bezpečné investice. Často to přitom podávali tak, že dluhopis nenese žádná rizika a naopak nabízí slušný výnos.

Foto: Shutterstock

Peníze jsou pryč

Bohužel se to sešlo i s obdobím, kdy na standardních spořicích účtech nebylo možné získat takřka žádný úrok, a právě tyto dluhopisy byly často nabízeny jako jejich náhrada. Jenže to je naprostý nesmysl. Každý dluhopis nese určité riziko, a pokud investuje do neznámých společností, které se zabývají třeba ještě něčím tak rizikovým, jako je development, měli byste vědět, že je tu značná možnost toho, že přijdete o všechny prostředky.

Lidé to ale často netušili, a teď se často jen diví tomu, jak to dopadlo. Příkladem může být společnost Premiot Group, do které mnozí investovali veškeré své úspory. Jenže firma jednoduše zkrachovala a teď pravděpodobně nedostanou zpátky vůbec nic.

Čtěte také: Přihlaste se o peníze z důchodového spoření, jinak vám propadnou

Takových příběhů je přitom podle odborníků mnohem více, přičemž některé pochybné firmy se stále drží při životě jen díky tomu, že finanční poradci dále vesele prodávají jejich dluhopisy. Jakmile ale přísun nových peněz skončí, tyto podniky nejspíše padnou a ztratí se v nich opět miliardy korun drobných střadatelů. Je každopádně na místě, aby obor takzvaného finančního poradenství byl podstatně více regulován. Dotyční by si například neměli mít možnost říkat poradci, ale byli by to prostí prodejci, aby bylo jasné, co skutečně dělají.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Nedá se říct, že by Česká republika v posledních letech směřovala k něčemu pozitivnímu. Spíše to vypadá, jakoby se všichni již nabažili toho, že jsme dosáhli určité úrovně a začali na to hřešit. Zřejmě si myslí, že to vydrží napořád a nějaký růst se z toho ještě uplácá. Jak se ale ukazuje, této zemi rychle ujíždí vlak a nikdo se ho nesnaží dohonit. Nastávají velké změny Ačkoliv je míra nezaměstnanosti v Česku stále velmi nízká, podle odborníků se to může poměrně rychle začít měnit. A jakmile se obrátí trend, už to zase celé roky pojede jedním, tentokrát dosti špatným směrem. Takto to zkrátka v ekonomice funguje. Když se něco rozbije, trvá opravdu dlouho to napravit. Klidně desítky let. A existují náznaky, že už se to rozbíjí. Stačí se podívat na to, že v České republice začaly krachovat, případně samovolně končit velmi tradiční společnosti, jako jsou sklárny nebo potravináři. Další potom již propouštějí, například výrobce sanitární keramiky Laufen nebo výrobce okurek Znojmia, který rovnou uzavřel své provozy v Česku. Nedávno přišla další rána. Jedna z nejstarších společností v Česku oznámila, že část své výroby přesouvá do zahraničí, s čímž bude pochopitelně spojeno snižování stavů v tuzemsku. Nejde o nikoho menšího než tradičního výrobce klavírů Petrof. Výroba této značky byla s Českou republikou vždy naprosto těsně spjata, ale to už platit nebude. Není to vůbec dobré Část výroby se totiž přestěhuje do Indonésie. Důvodem je to, že z tuzemska už se nedá konkurovat. Zákazníci jednoduše poptávají piano za určitou cenu a za takovou už to v Česku jednoduše nevyrobíte. Je tu drahá práce, drahé energie a legislativa, která výrobu prodražuje ještě více. V Asii bude Petrof moci vyrábět o polovinu levněji. Přesune se tam tedy výroba levnějších klavírů. Ty dražší se zatím budou nadále vyrábět tady, ale je zřejmě jen otázkou času, kdy vývoj trhu dožene i je. Čtěte také: Už je to tady. Velká firma začala ve velkém propouštět Čechy. Tak to je síla Je to skutečně zvláštní obrázek, jelikož si mnozí o této zemi zvykli přemýšlet jako o levné, kde se vyplatí vyrábět. Bohužel to přestává platit, pokud už to před nějakou dobou definitivně nepřestalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Asi málokdo kvituje, co se chystá ve věci koncesionářských poplatků. Řeč je pochopitelně o jejich zvýšení, které je doslova na spadnutí. A to v době, kdy se lidem příliš nelíbí, že mají vůbec nějaký poplatek platit, jelikož Česká televize se v posledních letech poněkud vymkla kontrole a podle mnohých neplní svůj veřejnoprávní účel. Už toho bylo dost Jsou tu také komerční televizní stanice, zejména potom Prima a Nova, kterým se jednoduše nelíbí, že Česká televize hospodaří s tak obrovským rozpočtem, jenž činí 7 miliard korun, a chce ještě více. Na zvýšeném poplatku a také rozšířeném okruhu lidí, kteří ho musí platit, by měla získat další 2 miliardy korun ročně navíc. Soukromé stanice namítají, že tyto prostředky potom akorát zvedají ceny na společném trhu, kde všichni poptávají stejné televizní profese. Případně jim také vadí, že se ČT pouští například do internetové videotéky, kde jim konkuruje. Přitom to vůbec nemá ve svém zadání. Je skutečně otázkou, proč Česká televize spouští tak obrovské množství nejrůznějších projektů, když neustále tvrdí, že nemá peníze. Velkým tématem jsou také platy ve veřejnoprávní televizi. Podle dostupných dat jsou velmi vysoké a je otázkou, zda by se v takovém médiu mělo podobným způsobem přeplácet. Na další problém potom upozornil radní České televize Zdeněk Šarapatka. “Je to k nevíře. Ač platí už pět měsíců novela Zákona o České televizi, jež ze současných tří místopředsedů a jednoho předsedy Rady ČT ukládá snížit počet funkcionářů rady a tím i tučné odměny jen na předsedu a místopředsedu, tamní vrchnost se hodlá vzdát svých čtyř židlí až v dubnu a dál inkasuje,” uvedl s tím, že z ČT tímto způsobem odtékají stovky tisíc korun a navíc dochází k porušování zákona. Musí přijít změna Je na místě si říct, že Česká televize bude muset přístup ke svému hospodaření změnit. Je třeba zde zavést takovou atmosféru, aby se dvakrát obracela každá koruna od poplatníků, než se skutečně utratí. Podle expertů má veřejnoprávní televize obrovské množství peněz, jen s nimi neumí správně hospodařit, což potom paradoxně ztěžuje situaci i soukromým stanicím. Čtěte také: Brutální čistka v České televizi. Náhle odešly známé osobnosti. Hraje se o Moravce Když někomu ČT za jeho práci zaplatí dvakrát tolik, než jaký je standard, je jasné, že půjde k ní a nikoliv ke konkurenci. Ovšem ta si na svůj provoz musí pracně vydělávat prodejem reklamy. Například příjmy TV Nova činí nějakých 6 miliard korun, ze kterých dokáže při svých nákladech vygenerovat i více než miliardový zisk. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Obchodní řetězec Pepco, který je v České republice mimořádně oblíbený, neprožívá aktuálně nejlepší období. Ba právě naopak. Lepí se na něj jeden průšvih za druhým. Finančně se společnosti jako celku kdovíjak nedaří, což vyústilo tím, že rakouská pobočka skončila v insolvenci a uzavřela hned 73 svých obchodů. Několik výrobků Určité provozní problémy přitom přinášejí na stůl důležitou otázku, a to tu, zda náhodou Pepco neslevilo také ze svých standardů na kvalitu zboží. Jistě, ta nikdy nebyla kdovíjaká, protože tu jde především o cenu, avšak přinejmenším nezávadnost a bezproblémové používání by mělo být samozřejmé od tohoto obchodu očekávat. Teď se ale ukázalo, že Pepco v Česku prodávalo skutečně problematické výrobky, které se teď musí stahovat z trhu a zákazníci by je měli přestat používat. Bohužel to není poprvé a opět se to týká i výrobků pro děti. Jedním z nich jsou oblíbené pastelky v tubě, které obsahují nebezpečné chemikálie. “Na základě interních testů bylo zjištěno, že výrobky nesplňují požadavky nařízení (ES) 1907/2006 ze dne 18. prosince 2006 o registraci, hodnocení, autorizaci a omezování chemikálií (REACH) z důvodu překročení obsahu ftalátů,” uvádí k tomu samotné Pepco na svém webu. Skutečný průšvih Dalším ze stahovaných výrobků je hrnčířský kruh pro děti, kdy je tedy závada skutečně vypečená. Došlo totiž k překročení povoleného obsahu olova v hlíně. A jak známo, tato látka umí být skutečně nebezpečná, natožpak v rukou vašich ratolestí. Čtěte také: Pepco je v problémech. Chystá obrovské změny, dotknou se i České republiky Do třetice všeho dobrého se příliš nepovedla ani výroba pekáče, kdy dochází k tomu, že se z něj odlupuje nepřilnavý povlak. Na webu Pepca si můžete zkontrolovat všechny šarže a kódy, na základě kterých zjistíte, zda se to týká i vámi zakoupených výrobků. Ty potom raději vyhoďte, případně reklamujte na některé z prodejen tohoto řetězce. Peníze by vám měli vrátit i bez předložení pokladního dokladu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

3 názory k článku “Češi najednou s hrůzou zjišťují, jak je finanční poradci odrbali. Mnozí mají v roce 2024 po veškerých úsporách

  1. Ale mě je jasné že všichni poradci si chtějí hlavně vydělat.
    Vidím to teď u kamaráda, šel k poradci výživy, protože se začal cítit moc obézní, prý mu dává 2500,- měsíčně a frajer mu odsouhlasil pití energidrinku, prý může 3 týdně.
    Ale já vím že je to to nejhorší na tloušťku. Prý když nezhubne, tak mu všechny peníze vrátí !
    Tak jsem zvědavý jak to dopadne 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *