V Česku se opět zavádějí haléře. Připravte se na úplně jiné ceny v obchodech

Možná jste si se začátkem nového roku povšimli změny v řadě obchodních řetězců. Na první pohled to vypadá, že byly v České republice znovuzavedeny haléře. Ceny zboží se totiž na mnoha místech změnily k nepoznání. Zatímco dříve byly obvykle zaokrouhleny na celé koruny, případně byly marketingově upraveny tak, aby končily x,90 nebo x,99, teď jsou jednotlivé položky vyčísleny do posledního haléře.

Velká novinka v obchodech

Důvodem není nic jiného než urputná snaha obchodních řetězců zdůraznit, že skutečně zareagovaly na snížení daně z přidané hodnoty, která u většiny potravin klesla z dosavadních 15 % na nových 12 %. Bylo kolem toho spoustu nepříjemností, když obchody nejprve přislíbily, že snížení do cen promítnou, ale pak zase oznámily, že nezlevní, nýbrž dokonce zdraží.

Nakonec se ale dostaly pod masivní tlak veřejnosti i státu, a ostentativně tedy na úpravu cen směrem dolů kývly. Jakoby ale chtěly zdůraznit, že v podstatě o nic nejde, jelikož daň klesla poměrně málo a na celkové ceně se to projeví jen kosmeticky.

Pokud to bereme z hlediska utracené částky, je změna skutečně minimální. Cenovky ovšem vypadají úplně jinak. Řetězce totiž otrocky vzaly dosavadní ceny a sundaly z nich právě jen ona tři procenta snížené DPH. U levnějších položek tak došlo ke zlevnění o několik málo haléřů.

Foto: Jaroslav Jelínek/Twitter

Ceny jsou takto správně

Navíc je otázkou, zda to celé není jeden velký trik. Málokdo totiž zjistí, zda ceny skutečně klesly, nebo zda s tím řetězce pouze takto zamíchaly, aby cenovky byly méně přehledné. Když teď chléb stojí 17,43 Kč, málokdo si vybaví, kolik stál ještě před měsícem.

Ovšem i kdyby ceny skutečně klesly, podle odborníků je to celé v podstatě dočasné. Obchodní řetězce jednoduše chtějí jen dostát poptávce po tom, aby snížily ceny na základě toho, že klesla DPH. Toto si budou moci brzy odškrtnout, jelikož se o tom přestane mluvit. Nejpozději na jaře se potom dá očekávat cenová úprava na takové úrovně, které budou supermarketům opět maximálně vyhovovat.

Čtěte také: Velký obchodní řetězec vyběhl s Čechy. Za nákup potravin jim účtuje klidně o 800 Kč více

Pokud se ale vrátíme k haléřům a podivně vypadajícím cenovkám, vlastně je to tak správně a takto to mělo vypadat vždy. Vycházíme totiž z toho, že každý produkt má nějakou nákupní cenu, a když se k tomu připočte procentuální marže obchodu, mělo by vyjít vždy určité číslo, které nebude na první pohled hezké a souměrné. Naopak dosavadní ceny byly součástí pokřiveného trhu. Připravte se ale na to, že se brzy vrátí, protože ani řetězcům se současný stav nezamlouvá.

Komentář Tomáše Mrkvičky

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 0SdíleníSdíletTweet [...]
Ani v dnešní době, kdy se pocitově zdá, že jsou Češi ochotní utrácet velmi vysoké částky za běžné služby, nemají obchodníci na růžích ustláno. Například v případě restaurací zavírá jedna za druhou, a to i věhlasné podniky, jako nedávno ten, který patřil šéfkuchaři Emanuelovi Ridimu. Jde však i o velmi tradiční podniky, které tu fungovaly desítky let, ale teď to najednou přestaly zvládat. Těžké časy Řeč je o lahůdkářství Zlatý kříž, které centrum Prahy zdobilo přinejmenším sto let. Jeho vznik se datuje do tak dávných dob, že přesné datum dnes již není známo. Ale už je to také tak trochu jedno, jelikož podnik před několika týdny definitivně zavřel. Nejprve se dle nápisu na dveřích zdálo, že řeší nějaké technické problémy, avšak teď už je jasno. Firma je rovnou v likvidaci, takže provoz neobnoví. Tyto lahůdky pravděpodobně budete znát také. Sídlily v Jungmannově ulici a dosud si je lidé, přinejmenším dle hodnocení na Googlu, pochvalovali, a to navzdory tomu, že sem v posledních letech začali ve velkém chodit také turisté. Těm o slavných českých chlebíčcích básní různí průvodci, takže je pochopitelně musí vyzkoušet. Drahé chlebíčky Rychle však ubývá míst, kde tak mohou učinit. Ostatně, hodně rychle rostou také jejich ceny. Kdo by ještě před pár lety řekl, že takový chlebíček může stát 45 Kč, jako tomu bylo právě ve Zlatém kříži, ještě než zavřel. Mnohým to připadá hodně, ovšem sami si odpovězte na otázku, za jakou cenu byste je dnes byli ochotni prodávat. Čtěte také: Tak to je rána. V Česku končí 160 let stará firma. Přežila všechno, ale tohle už ne Jak se totiž ukázalo, Zlatý kříž nedokázal přežít ani s těmito cenami a velkou tradicí. Důvodů může být hned několik. Mluví se o tom, že měl podnik příliš vysoký nájem, ale také o tom, že se Praha 1 vylidňuje, takže se tu nedá opřít o pravidelnou klientelu, kterou by podnik tohoto typu potřeboval jako sůl. Podle jiných už se také zřejmě vyčerpal model tradičního lahůdkářství. Lidé sem sice stále tu a tam zašli, ale na nějaké velké vyskakování to zkrátka už nebylo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Nedá se říct, že by Česká republika v posledních letech směřovala k něčemu pozitivnímu. Spíše to vypadá, jakoby se všichni již nabažili toho, že jsme dosáhli určité úrovně a začali na to hřešit. Zřejmě si myslí, že to vydrží napořád a nějaký růst se z toho ještě uplácá. Jak se ale ukazuje, této zemi rychle ujíždí vlak a nikdo se ho nesnaží dohonit. Nastávají velké změny Ačkoliv je míra nezaměstnanosti v Česku stále velmi nízká, podle odborníků se to může poměrně rychle začít měnit. A jakmile se obrátí trend, už to zase celé roky pojede jedním, tentokrát dosti špatným směrem. Takto to zkrátka v ekonomice funguje. Když se něco rozbije, trvá opravdu dlouho to napravit. Klidně desítky let. A existují náznaky, že už se to rozbíjí. Stačí se podívat na to, že v České republice začaly krachovat, případně samovolně končit velmi tradiční společnosti, jako jsou sklárny nebo potravináři. Další potom již propouštějí, například výrobce sanitární keramiky Laufen nebo výrobce okurek Znojmia, který rovnou uzavřel své provozy v Česku. Nedávno přišla další rána. Jedna z nejstarších společností v Česku oznámila, že část své výroby přesouvá do zahraničí, s čímž bude pochopitelně spojeno snižování stavů v tuzemsku. Nejde o nikoho menšího než tradičního výrobce klavírů Petrof. Výroba této značky byla s Českou republikou vždy naprosto těsně spjata, ale to už platit nebude. Není to vůbec dobré Část výroby se totiž přestěhuje do Indonésie. Důvodem je to, že z tuzemska už se nedá konkurovat. Zákazníci jednoduše poptávají piano za určitou cenu a za takovou už to v Česku jednoduše nevyrobíte. Je tu drahá práce, drahé energie a legislativa, která výrobu prodražuje ještě více. V Asii bude Petrof moci vyrábět o polovinu levněji. Přesune se tam tedy výroba levnějších klavírů. Ty dražší se zatím budou nadále vyrábět tady, ale je zřejmě jen otázkou času, kdy vývoj trhu dožene i je. Čtěte také: Už je to tady. Velká firma začala ve velkém propouštět Čechy. Tak to je síla Je to skutečně zvláštní obrázek, jelikož si mnozí o této zemi zvykli přemýšlet jako o levné, kde se vyplatí vyrábět. Bohužel to přestává platit, pokud už to před nějakou dobou definitivně nepřestalo. Foto: Shutterstock 24SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

2 názory k článku “V Česku se opět zavádějí haléře. Připravte se na úplně jiné ceny v obchodech

  1. To mě hlava nebere. Nemyslím si, že ceny v haléřích jsou správně. Mám dojem, že si z nás někdo dělá srandu. Jak bylo jednoduché , když se haléře zrušily a zaokrouhlovalo se buď nahoru nebo dolů. Proč to tak nemůže zůstat ? Zase budu mít plnou peněženku 1, 2 , 5, 10, 20 a 50 ti haléřů a zdržovat u pokladny, když budu platit např. 87,68 kč?
    To je pěkná pakárna.

  2. No ale nejhorší je že při platbě kartou se platí i haléře 🤨.
    Při platbě hotově né 😉.
    Takže asi na pokladně provedu 20 plateb hotově 🤣🤣🤣 a aspoň si budou moci ostatní nakupující ve frontě říct o kompenzaci 😆

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *