Češi nevěří vlastním očím. Pivo Plzeň v německém supermarketu doslova za pár korun. U nás? Ani se neptejte

Tak jsme se dozvěděli, že české obchodní řetězce prý nezneužívají svého postavení a Čechy nijak přehnaně nepumpují. Jde o názor antimonopolního úřadu, který ho učinil na základě šetření. Lidé to ale přeci jenom vidí jinak, protože v těch obchodech skutečně nakupují a na útratě zkrátka poznají, co se děje.

Jak je to možné?

Zaznívají argumenty, že se zdražuje přeci všude. Ano, to je sice pravda, ale zrovna pokud jde o potraviny, dávají si na tom zejména v okolních zemích velký pozor, aby to náhodou nepřepálili. Pohled do letáku německého Kauflandu svědčí o tom, že i v této západní zemi, kde mají trojnásobné platy, je to z hlediska cen potravin úplně jiný svět.

Aby nás nikdo nemohl nařknout z toho, že porovnáváme neporovnatelné a že německé potraviny asi budou v Německu levnější, pojďme se podívat na jeden z mála vývozních artiklů, které můžeme na německý trh nabídnout a který se zde těší slušné oblibě.

Ano, jde o oblíbené pivo Pilsner Urquell, takzvaný národní poklad, na který nedáme dopustit. Dalo by se přitom očekávat, že toto pivo bude nejlevnější v zemi svého původu. Tedy tam, kde se vyrobí a kde se ho na hlavu vypije nejvíce. Obzvlášť pak v zemi, kde bývalo pivo tradičně levné.

Plzeňské pivo v akčním letáku německého Kauflandu. / Foto: Redakce Mix24.cz

Příklad za všechny

Plzeň už ale příliš levná není, a to ani když si jí koupíte v obchodě. Standardně stojí v půllitrové láhvi 30 korun. Teď je k mání například v Penny v akci, a to za 23,90 korun. O moc levněji už jí neseženete, a to ani, když si koupíte větší balení.

Právě takové se prodává v německém Kauflandu. Basa stojí 16,99 euro, tedy přibližně 350 korun. Na jednu láhev to vychází na 17,50 korun. Za takovou cenu se v Česku plzeň prodávala naposled před lety, a to i v akci.

Jak jinak už se dá dokázat, že se v Česku prodávají předražené potraviny a nápoje? Na internetu lze najít plno dalších příkladů, které každým dalším týdnem přibývají, protože situace se spíše zhoršuje, než aby se zlepšovala.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 1SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 83SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

5 názorů k článku “Češi nevěří vlastním očím. Pivo Plzeň v německém supermarketu doslova za pár korun. U nás? Ani se neptejte

  1. Vás článek sice obsahuje pravdivé informace ale nedává vše na pravou míru jako např. to že v Německu se Plzeň prostě nepije a za naši cenu by si jí nikdo nekoupil stejně jako Heineken si za jejich cenu nikdo nekoupí tady.

  2. Dnes jsem byl v Kauflandu v Papenburgu, kousek od hranic Německa s Nizozemím. Pilsner Urquell je v akci, basa za 14,99€. A Kovářský chleba za 1,50€ běžná cena. V ČR stojí tuším přes 2€. Stačí si porovnat leták na Kaufland.de a Kaufland.cz,, těžko najdete stejné akční zboží, které by nebylo v Německu levnější, než v ČR. A nejen potraviny. Tankuji v Německu dva roky CNG za 0,99€/kg. V ČR ještě nedávno stal kilogram 3€. O oblečení ani nemluvím. Předřazena země a žebrácké mzdy, za které by tady v Nizozemí nikdo nedělal. To je bohužel současná Česká republika. Ale jste “ve válce”, tak plaťte, zvolili jste si to sami. Je to tvrdé, ale za chyby se platí.

    1. To bych se hadal. Když v nemecku je v akci cokolada milka v ČR je také ai cenove stejne. Ale to je asi jedinej produkt kterej sem za 12 let prace v nemecku vysledoval. Treba haribo v nemecku je 150g v ČR 85g cenove 1,2€ a v ČR 30 kc a vejš. Gramas nesedi ani cena. Ale tohle z nas delaj obchodnici a politici jim to toleruji. Kvalita, vse se zmensuje a okradaj ČR obcany a jen zvysuji ceny

  3. Plzeňský prazdroj není světovou ikonou, ale pouze českou. Od toho se odvíjí jeho cena doma i za hranicemi, kde závisí mj.na tamní ekonomice, struktury daňového zatížení obyvatelstva, ceny práce a výše HDP. Pouhý přepočet ceny zboží je laciná demagogie, která úspěšně přežila bolševika a dal kvete. Aby bylo jasno: nesnáším naši současnou vládu, ale ani primitivní manipulaci s fakty, která nemá za cíl kritizovat, ale naštvat.

    1. Nevím co tady placate za nesmysly ono u nás si obchodníci můžou prirazit co chtějí když to zákazník zaplatí ono pokut se nejedná o regulovaným cenu tak i kdyby sralo pivo 100 tak je to jen jestli to lidé zaplatí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *