Tak jsme se dozvěděli, že české obchodní řetězce prý nezneužívají svého postavení a Čechy nijak přehnaně nepumpují. Jde o názor antimonopolního úřadu, který ho učinil na základě šetření. Lidé to ale přeci jenom vidí jinak, protože v těch obchodech skutečně nakupují a na útratě zkrátka poznají, co se děje.
Jak je to možné?
Zaznívají argumenty, že se zdražuje přeci všude. Ano, to je sice pravda, ale zrovna pokud jde o potraviny, dávají si na tom zejména v okolních zemích velký pozor, aby to náhodou nepřepálili. Pohled do letáku německého Kauflandu svědčí o tom, že i v této západní zemi, kde mají trojnásobné platy, je to z hlediska cen potravin úplně jiný svět.
Aby nás nikdo nemohl nařknout z toho, že porovnáváme neporovnatelné a že německé potraviny asi budou v Německu levnější, pojďme se podívat na jeden z mála vývozních artiklů, které můžeme na německý trh nabídnout a který se zde těší slušné oblibě.
Ano, jde o oblíbené pivo Pilsner Urquell, takzvaný národní poklad, na který nedáme dopustit. Dalo by se přitom očekávat, že toto pivo bude nejlevnější v zemi svého původu. Tedy tam, kde se vyrobí a kde se ho na hlavu vypije nejvíce. Obzvlášť pak v zemi, kde bývalo pivo tradičně levné.

Příklad za všechny
Plzeň už ale příliš levná není, a to ani když si jí koupíte v obchodě. Standardně stojí v půllitrové láhvi 30 korun. Teď je k mání například v Penny v akci, a to za 23,90 korun. O moc levněji už jí neseženete, a to ani, když si koupíte větší balení.
Právě takové se prodává v německém Kauflandu. Basa stojí 16,99 euro, tedy přibližně 350 korun. Na jednu láhev to vychází na 17,50 korun. Za takovou cenu se v Česku plzeň prodávala naposled před lety, a to i v akci.
Jak jinak už se dá dokázat, že se v Česku prodávají předražené potraviny a nápoje? Na internetu lze najít plno dalších příkladů, které každým dalším týdnem přibývají, protože situace se spíše zhoršuje, než aby se zlepšovala.
Foto: Shutterstock