Tak to ruplo. Nakoupili stejné potraviny v českém a německém Kauflandu. Chutnají úplně jinak, v Česku odporné

O takzvané dvojí kvalitě potravin se mluví už hodně dlouho. Třeba v devadesátých letech to ještě žádné velké téma nebylo a lidé tu brali všechno, hlavně když to na sobě mělo známou značku. Výrobci potravin si toho pochopitelně všimli a začali toho zneužívat. Ačkoliv by se mohlo zdát, že jedna a ta samá potravina musí mít stejné složení a chutnat stejně všude na světě, není tomu tak.

Jednoduché srovnání

Ve skutečnosti je tato představa velmi vzdálená realitě. A nemusíme chodit nikterak daleko. Stačí si porovnat výrobky nakoupené v Německu a v České republice. Ačkoliv mají Češi a Němci velmi podobné chutě, reálně si kupují úplně jiné produkty, ačkoliv ty se snaží tvářit stejně. Asi příliš nepřekvapí, že v drtivé většině případů ty české chutnají hůře, a to velmi podstatně.

Otestovat se to vydal youtuber Starej Fotr, který nakoupil několik výrobků oblíbených značek v českém a pak i německém Kauflandu. Přivezl si je k sobě domů a tam je všechny podrobně otestoval. Přestože se o dvojí kvalitě hodně mluví, podobné testy se dějí málokdy. Ve skutečnosti už by k tomuto rozdělování trhů vůbec nemělo docházet, ale jak se zdá, výrobci stejně našli určité kličky.

Jedním z nejzářnějších příkladů je oblíbený kečup značky Heinz. Vězte však, že pokud si ho kupujete v Česku, utrácíte velké peníze za tuto značku zbytečně. Moc dobře totiž nechutná. Jak se ukázalo, ten německý je podstatně lepší a dokonce má i jinou barvu. Je to zvláštní, protože složení je po prozkoumání stejné. I v takovém případě ale výrobky mohou chutnat jinak, což může být dáno třeba kvalitou použitých rajčat nebo dalších přísad.

Foto: Shutterstock

Je to hrozná bída

Hodně bídně je na tom v České republice také Coca Cola, která chutná kysele a příliš sladce. Ve skutečnosti z ní pravá chuť coly není příliš patrná, je to spíše takový neurčitý slazený nápoj. Oproti tomu v Německu je výrazně lepší. To v ještě mnohem větší míře platí o Spritu, který je u sousedů fantasticky chutný a osvěžující, zatímco v Česku chutná podezřele uměle.

Až neskutečně pak dopadlo srovnání tyčinek Snickers, které jdou také hodně na odbyt. Tady ani nebylo nutné přistoupit k ochutnání. Stačilo obě tyčinky rozkrojit a bylo na první pohled jasné, že v německé verzi je podstatně více arašídů než v té české. Na nich je přitom chuť tyčinky postavena. Asi pak nepřekvapilo, která chutnala lépe.

Po tomto srovnání je naprosto jasné, na čem jsme. Opravdu platí, že Česká republika je jednou velkou popelnicí, kterou se výrobci potravin pokoušejí maximálně šidit. Ale tohle musí skončit, přátelé!

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments