Češi se v hospodách nedoplatí. Prasklo, o kolik od prvního zdraží pivo i všechno ostatní. To je konec

Neuvěřitelné kejkle se v poslední době dějí s daní z přidané hodnoty. Málokdo už dnes ví, jaká se na jednotlivé položky skutečně vztahuje a jak tomu bude od nového roku. Vězte ale, že se toho změní opravdu hodně a nebude to mít zrovna pro zákazníky pozitivní výsledek. Ba právě naopak, ve velkém to zdraží oblíbené produkty.

Ode zdi ke zdi

Hodně se mluví především o tom, jak moc zdraží pivo v restauracích a hospodách. Tady stát skutečně moc neví, co dělá. V nedávné době se uvažovalo dokonce o tom, že by se pomohlo restauratérům tím, že by se DPH na pivo snížilo dokonce na nulu. Ostatně, je to národní nápoj, lidé ho mají rádi a do značné míry stmeluje společnost.

Nakonec to dopadlo tak, že se daň na čepované pivo snížila alespoň na 10 %. Dlouho to ale nevydrželo. Státu došly peníze a bere je, kde se dá. Je mu přitom jedno, že výrazně zdraží klíčový nápoj. Jak jinak si vysvětlit, že od 1. ledna 2024 přeřazuje pivo do zvýšené sazby DPH, takže si z každého půllitru vezme celých 21 %.

Je to opravdu dokonalá bouře. Letos nám ve velkém zdražovaly pivovary, takže jsme cenu piva zvedali hned několikrát. A příští rok to budeme muset udělat zase skokově kvůli vyšší DPH,” říká restauratér Miloš Palica. “Už teď si mi tady štamgasti stěžují, že jim pocitově zdražujeme každý měsíc. Ona je to skoro pravda, ale nic s tím neuděláme. Marži na pivu nemáme kdovíjakou, tam se musí všechno promítnout.

Foto: Shutterstock

Bude draho

Cenový vývoj v restauracích v České republice je ostatně celkově negativní a neplatí to pouze o pivu. Pryč jsou doby, kdy jste si mohli polední menu dopřát za cenu do stokoruny. To už v podstatě nikde neexistuje. Dnes se ceny obědů blíží ke 200 Kč, a to se ještě mnohde musely zmenšit porce.

Čtěte také: Stát vám v roce 2024 vezme mimořádně velké peníze. Lidé to stále netuší, ale budou muset vyjít bez 100 tisíc korun

I v tomto ohledu přinese příští rok další zdražování. Bude tu totiž hned několik tlaků. Očekává se další růst cen energií, přičemž podnikatelům ani domácnostem již nikdo nepomůže. To logicky vyvolá další tlak na růst mezd, které jsou v pohostinství velmi důležitou položkou. Povede to tedy k dalšímu nárůstu cen. Pivo by se tak mohlo prodávat klidně i za 70 až 80 korun a jídla do dvou stovek budou zřejmě již nedostupná.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

2 názory k článku “Češi se v hospodách nedoplatí. Prasklo, o kolik od prvního zdraží pivo i všechno ostatní. To je konec

  1. Prostě i ten zbytek skalních štamgastu prestane do hospod chodit a radši se budou scházet po garážích nebo v létě na zahradách, pít levnější lahvace a hospody zkrachují. V oknech spousty hospod jsem za minulé vlády viděl nápisy stop Babiš, k vůli jeho EET, které hospodským nevonělo. Proto hospodští volili ve velkém ODS. Takže se sice zbavili Babiše s jeho EET a teď pod vládou ODS budou mít existenční problémy. Ale co chtěli, to mají.

  2. Ale tak ať “klidně ” prodávají pivo za 70 nebo 80 Kč a polední jídlo nad 200 Kč…akorát ještě aby to někdo kupoval 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *