V České republice je naprostým standardem, že dvacátníci a třicátníci dělají všechno pro to, aby se mohli na celý život zadlužit a pořídit si vlastní bydlení. Je to něco jako svatý grál, po kterém touží úplně každý. Vždyť v tuzemsku bydlí 80 % všech lidí ve vlastním, jakkoliv to není tak úplně pravda, jelikož do splacení hypotéky je byt nebo dům vlastně banky.
Nedobré bydlení
Málokdo si ale uvědomuje, jak moc lidé kvůli tomuto svému snu ustupují ze svých standardů. Například lidé, kteří celoživotně žili v Praze, už dnes takřka nemají možnost pořídit si zde nějaké rozumnější bydlení pro rodinu, ledaže by patřili mezi pár procent těch nejlépe vydělávajících. Reálně se pak musí přesouvat na různá místa po celé zemi, například až do Plzně, kde si najdou nějaký domek na předměstí či v satelitní vesničce.
Realita tohoto bydlení se ale mnohdy liší od toho, co jste si vysnili. Upozornil na to na sociální síti X uživatel Jaroslav Jelínek. “To si tak šetříš, obíháš hypotéky, plánuješ budoucnost, a pak dostaneš klíče od tohohle,” uvedl a přiložil fotografie nově postavených řadových domků, které ze všeho nejvíce připomínají pověstné “králíkárny”.
Jistě tyto domky nebyly levné a pro developera to znamenalo obrovský kšeft. Pro samotné novopečené majitele ovšem často doživotní kouli na noze a diskutabilní kvalitu bydlení. Lidé se shodují na tom, že jde o velmi depresivní projekt a je otázkou, jak se v něm bude žít. Klienti přitom pravděpodobně zaplatili sumy kolem deseti milionů korun, aby se mohli nastěhovat.
Jsou to sociální byty?
“Tak ten dům sám o sobě není úplná krása. Ale zasazen v jiném prostředí – mikro předzahrádka s vhodným mikro stromkem, chodník, zelený pás mezi chodníkem a silnicí, by vypadal poněkud jinak,” míní Darina Vymětalíková.
Čtěte také: Byt v Česku už si koupí jen blázen. Mnohem více peněz vyděláte jiným způsobem, navíc snadno
“Na Kapverdském ostrově Sal budují něco podobného jako sociální byty a snaží se tam dostat lidi ze slamů. Možná stejný architekt,” upozornil další z diskutujících. Na tom, že by to mohly být sociální byty, se řada lidí shodne. Ty to ale nejsou, nýbrž jde o čistě komerční záležitost, za kterou si developer řekl nemalou částku.
Foto: Shutterstock
Jen jsme hloupí národ, místo aby jsme tlačili ceny dolů, tak je šroubujeme nahoru