Důchodcům v Česku seberou velkou část peněz. Stát už nemá peníze, a tak si na ně posvítil

Důchodci nemají v dnešní době na růžích ustláno. Bohužel je tomu přesně naopak. Po letech hojnosti, kdy se všichni předbíhali v tom, jakým způsobem jim navýší penzi a co pro ně ještě vymyslí za výhodu, přišla doba, kdy se u nich naopak ve velkém škrtá.

Byl to pěkný příspěvek

Nejprve došlo k tomu, že byly významným způsobem předělány předčasné důchody, které jsou dnes použitelné již jen pro zlomek lidí. Dále potom došlo k přepracování schématu valorizace, kdy se v podstatě zrušily mimořádné a na inflaci navázané valorizace, které nahradily obyčejné příspěvky v případě potřeby. Potom také vyšlo najevo, že v příštím roce stát přidá důchodcům jen 360 korun, což řada z nich považuje za nedostatečné.

To ale ještě zdaleka není všechno. V rámci konsolidačního balíčku, respektive důchodové reformy si teď ministerstvo financí posvítilo i na dosud poměrně velmi atraktivní výhodu, kdy i penzisté mohli uzavírat důchodové spoření a čerpat na něj státní příspěvek, který může dosáhnout poměrně slušné výše.

Při maximální pravidelné úložce do tohoto důchodového spoření měli penzisté, stejně jako všichni ostatní, nárok na 340 korun měsíčně. To je příjemné přilepšení, které rozhodně mnohé z nich motivovalo k této formě úspor.

Foto: Shutterstock

Důchodci ostrouhají

Stát se nicméně rozhodl, že jim to zruší, a to navíc dosti nešťastným způsobem. Argumentuje jednoduše tím, že když už je někdo v důchodu, nedává pro něj přeci smysl spoření na důchod. Respektive, ať si takto klidně spoří, ovšem již bez státního příspěvku. V ten moment je ale daný produkt dosti neatraktivní a hodí se ho spíše vypovědět.

Beru to jako pořádnou podpásovku. Konečně jsem se dostala na úroveň, kdy si mohu odkládat tolik, abych dostala maximální příspěvek. A oni t teď najednou všechno zruší,” říká paní Libuše, která si takto spoří, jak sama říká, na horší časy. Ty dost možná přijdou a nebylo by zrovna od věci, kdyby penzisté byli nějakými úsporami vybaveni.

Čtěte také: Důchodci v České republice už se mají lépe než v Německu. Okamžitě šlápněte na brzdu, takhle to dál nejde

Pro stát to však není priorita. Někteří penzisté, kteří si uzavřeli důchodové spoření třeba před třemi roky, jsou teď navíc v pasti. Dále již nebudou pobírat příspěvky, ale zároveň nemohou spoření nějakou dobu vypovědět, jelikož kdyby nedodrželi lhůtu alespoň pěti let, přišli by také o již vyplacené příspěvky.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 0SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 15SdíleníSdíletTweet [...]
Ani v dnešní době, kdy se pocitově zdá, že jsou Češi ochotní utrácet velmi vysoké částky za běžné služby, nemají obchodníci na růžích ustláno. Například v případě restaurací zavírá jedna za druhou, a to i věhlasné podniky, jako nedávno ten, který patřil šéfkuchaři Emanuelovi Ridimu. Jde však i o velmi tradiční podniky, které tu fungovaly desítky let, ale teď to najednou přestaly zvládat. Těžké časy Řeč je o lahůdkářství Zlatý kříž, které centrum Prahy zdobilo přinejmenším sto let. Jeho vznik se datuje do tak dávných dob, že přesné datum dnes již není známo. Ale už je to také tak trochu jedno, jelikož podnik před několika týdny definitivně zavřel. Nejprve se dle nápisu na dveřích zdálo, že řeší nějaké technické problémy, avšak teď už je jasno. Firma je rovnou v likvidaci, takže provoz neobnoví. Tyto lahůdky pravděpodobně budete znát také. Sídlily v Jungmannově ulici a dosud si je lidé, přinejmenším dle hodnocení na Googlu, pochvalovali, a to navzdory tomu, že sem v posledních letech začali ve velkém chodit také turisté. Těm o slavných českých chlebíčcích básní různí průvodci, takže je pochopitelně musí vyzkoušet. Drahé chlebíčky Rychle však ubývá míst, kde tak mohou učinit. Ostatně, hodně rychle rostou také jejich ceny. Kdo by ještě před pár lety řekl, že takový chlebíček může stát 45 Kč, jako tomu bylo právě ve Zlatém kříži, ještě než zavřel. Mnohým to připadá hodně, ovšem sami si odpovězte na otázku, za jakou cenu byste je dnes byli ochotni prodávat. Čtěte také: Tak to je rána. V Česku končí 160 let stará firma. Přežila všechno, ale tohle už ne Jak se totiž ukázalo, Zlatý kříž nedokázal přežít ani s těmito cenami a velkou tradicí. Důvodů může být hned několik. Mluví se o tom, že měl podnik příliš vysoký nájem, ale také o tom, že se Praha 1 vylidňuje, takže se tu nedá opřít o pravidelnou klientelu, kterou by podnik tohoto typu potřeboval jako sůl. Podle jiných už se také zřejmě vyčerpal model tradičního lahůdkářství. Lidé sem sice stále tu a tam zašli, ale na nějaké velké vyskakování to zkrátka už nebylo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

13 názorů k článku “Důchodcům v Česku seberou velkou část peněz. Stát už nemá peníze, a tak si na ně posvítil

 1. Kdyby nefinancovali válku na Ukrajině měl by stát dost financí na všechno co potřebuje k chodu a nemusel by ždímat chudáky důchodce a další lidi. To si politici snad myslí že jsou lidi roboti? Kteří budou pracovat 24/7 a zadarmo?

 2. Tahle vláda tu snad už dlouho nebude, doufám. Jurečka dostane přes prsty na Jižní Moravě, baště KDU-ČSL, Fiala už to má spočítané, pitomci ze STANu doufám, že skončí v base jako jejich guru Krejčíř, Piráty snad po té jejich zpackané digitalizaci a výstavbě bytů už mladí přestanou volit, no a TOPka ať jde prodávat MP3. To jediné snad ti magoři umí.

 3. Proč furt jen důchodci to se musíte do nich neustále navážet kdybyste si vy snížily platy vy poslanci nenažraný tak je na všechno tak už se probuďte vy blbouni

 4. O kolik si ty šmejdi politický přidají po novém roce. O tom se nenapíše ani řádka. To je OK!!!!!!?????. Tady se pořád píše o důchodcich o zdražování. O tomto jak si vyskakují papalasi peněžně ani řádka!!! To je tabu??? Jeden se jede podívat na krávy potom nakupuje v Německu a divý se že tam to vyjde levněji. Dále už raději nemohu už psát protože by mě to smazali. Chce se mě blejt velebnosti!!!!!!!!!!!!!!!!

  1. Vláda Fialy neumí hospodařit a rozhazuje peníze daňových poplatníků mimo Českou republiku na Ukrajinu.
   Mají se starat o rozpočet České republiky a ne rozpočet Ukrajiny, která vstopila do války sama.
   Ukrajina svoji vinou nechala bombardovat svojí ješitný Zelenski a navíc velký distributor drog a narůstající korupce.
   To se nelíbilo Putinovi a tak vzniknul konflikt.
   Rusko zatím oficiálně nevyhlásilo Ukrajině válku,jak to prezentuje vláda Fialy a zneužívá situace pro vyvádění financí z ČR.
   Vláda Fialy neustále okrádá důchodce seniory,ale sami sobě přidávají peníze.
   Obrovská inflace je vinou vlády Fialy.
   Vláda Fialy by se měla vzdát svých peněz za to, že po působnosti vlády Fialy vznikne nefungující státní rozpočet.
   Vláda Fialy neustále tuneluje rozpočet a okrádá Český národ!!!!

 5. Kdyby vláda nestrkala cizím státům a nezbrojila neustále,tak je peněz dost a ať si zruší posty pro své nenažrance ve vládě!!!!

 6. Hlavně, že tato nejhorší prolhaná vláda dělá sprostě peníze lidem, kteří se nemohou bránit.Ale oni si chodí do bufetu na jídlo za hubičku a nám ruší benefity.Zaměstnávají na ministerstvech obrovské množství lidí,na co, absolutně zbytečně jich tam mají, na to se nedívají.Neumi hospodařit, na jednu stranu šetří způsobem, že nás obírají, na stranu druhou vyhazují peníze oknem za nesmyslné výlety.Kde utrácí ve velkém.Neumí nic jediné co je zajímá je antibabiš, Ukrajina a Amerika.Jsou největší ostudou této země.

  1. Kdyby chodili do bufetu, ale ze záběrů v tv před zasedáním vlády uteče někdy záběr na regály plně žrádla. Za Babise to nebylo

 7. Mrkvička, ty nevíš kudy kam, tak se pořád strefuješ do důchodců. Kdybys alespoň napsal pravdu, tak si to důchodci přečtou a podle toho se zařídí. Takhle je to prostá slátanina provládního pisálka. V poslední době nemáte o čem psát, protože vláda žádné úspěchy nemá, tak se strefujete do důchodů a důchodců. Pokud je to záměr je naštvat, aby dostali infarkt nebo mrtvici, tak to děláte hodně průhledně. A když to shrnu, tak dejte své články přečíst rodičům, možná už žádný článek nenapíšeš…….-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *