Důchodci v České republice už se mají lépe než v Německu. Okamžitě šlápněte na brzdu, takhle to dál nejde

Kdo by si to před deseti lety pomyslel. Tehdy byly důchody skutečně velmi nízké a bylo potřeba s tím něco dělat, pokud jsme vycházeli z předpokladu, že by i podzim života měl být nějakým způsobem důstojný. Podařilo se to přitom nečekaně brzy. Stačilo pár let valorizovat penze výrazně vyšším než nutným tempem, a bylo hotovo.

Skvělý výsledek

Jenže namísto toho, aby se s navyšováním důchodů včas skončilo, a to v momentě, kdy bylo dosaženo jakž takž rovnovážné úrovně, státní představitelé si všimli jedné zajímavé věci, a to, že zvyšování penzí je velmi populární a dají se tímto způsobem snadno kupovat, ale také ztrácet hlasy.

Navíc platí, že senioři si na určité tempo zvyšování důchodů navykli, a rozhodně ho nechtějí opouštět. Je to vidět na bouři, kterou vyvolalo oznámení, že se penze v příštím roce zvednou o pouhých 360 korun, což je většině lidí málo. Tady platí, že nikdo neoceňuje to, kolik se pro něj udělalo v minulosti, ale chce zkrátka víc a víc.

A kam jsme to tedy dopracovali? Dle žebříčku Global Retirement Index jsou na tom důchodci v České republice naprosto skvěle. Dokonce patří mezi top desítku, což je skutečně nevídané, a to především ve chvíli, kdy se podíváme, které země jsme v tomto ohledu předběhli. Nejde totiž zdaleka jen o region východní Evropy. Hůře jsou na tom penzisté třeba v Německu, Rakousku, Francii nebo Spojených státech amerických.

Foto: Shutterstock

Kupní síla v náš prospěch

Přitom to byl právě německý důchodce, který nějakou dobu sloužil jako to, čeho by se mělo dosáhnout, ale o čem zároveň všichni věděli, že je to nedosažitelné. A hle, už je to tady. Netrvalo to nikterak dlouho.

Čtěte také: Češi mohou kasírovat 13. důchod. Většina se ale o nějakých 20 tisíc korun připraví, protože udělají chybu

V tomto ohledu je pochopitelně třeba říct, že se zohledňuje nejen absolutní výše důchodů, která je stále o něco, byť zase ne o moc, vyšší v Německu, ale především kupní síla. A ačkoliv by to ze zkušenosti českých zákazníků v německých obchodech mohlo vypadat, že u sousedů je ještě levněji, v globálu to rozhodně neplatí. Jsou zde totiž výrazně dražší služby, nájmy, energie a další položky, které lze u nás stále pořizovat relativně levně.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Vše směřuje ke schválené velké důchodové reformy, která výrazným způsobem překope to, jakým způsobem odcházejí Češi do důchodu a na co všechno vlastně mají nárok. Ačkoliv se celá záležitost nese ve jménu úspor, což se projeví mimo jiné tím, že drtivá většina lidí půjde do penze později, někteří na tom přeci jen mohou vydělat. Někde už je jasno Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž zároveň chystá seznam profesí, jejichž vykonavatelé budou moci odcházet do důchodu výrazně dříve. Příští týden by mělo být definitivně odhaleno, které to budou, ovšem už teď se hlasitě spekuluje o spravedlivosti tohoto systému. Vše oznámil ministr práce na CNN Prima News. Jistotu toho, že půjdou do penze dříve, mají lidé ze čtvrté kategorie z hlediska Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Které to jsou? “Jedná se nejčastěji o práce v galvanovnách, horníky, svářeče manganu, obsluhu tryskačů v těžkém průmyslu, laboranty ve specifické biologické laboratoři a podobně,” uvádí web Bepra.cz. Čtvrtá kategorie dnes v České republice čítá přibližně 18 tisíc lidí, což není zase tolik. O poznání početnější už je třetí kategorie, kam spadá celkem 450 tisíc zaměstnanců v této zemi. Jde o stále rizikovou kategorii, ale už ne tak výrazně. Státní rozpočet si nicméně nemůže dovolit všechny tyto zaměstnance posílat do penze dříve. Podle odhadů se tak předčasný odchod do důchodu bude týkat pouze 120 tisíc z nich. A tady se bude hrát o to, kteří to budou. Velké rozdíly “Nejčastěji se jedná o svářeče, kováře, pracovníky v lesnictví, lakýrníky, řezníky, hutníky kovů, skladníky v mrazírnách, pokojské, práce konané pouze v noční době (například hlídač, recepční, pekař), práce s lasery a podobně,” uvádí odborný portál. Tady ministr upozornil na to, že dnes už jsou velké rozdíly třeba mezi svářeči, které se zřejmě nějakým způsobem zohlední. Je také poměrně jasné, že například recepční nebo pokojské zřejmě na předčasný důchod mohou zapomenout. Jde jistě o náročné profese, ale zase ne tolik, aby to opodstatňovalo takovéto privilegium, které je z hlediska státu velmi drahé. Čtěte také: Důchodci v Česku zpět do práce. Stát pro ně připravuje zaměstnání Už příští týden bychom se každopádně měli definitivně dozvědět, koho se bude dřívější odchod do důchodu týkat. Jistě kolem toho bude velká debata a mnozí budou namítat, že by se jich to také mělo týkat. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Domníváte se, že když vybíráte z bankomatu v České republice, nemůže vás už nic překvapit? Pokud si myslíte, že pozor si musíte dávat pouze v zahraničí, a to kvůli dynamickému přepočtu měny, který dnes bankomaty běžně nabízejí, jste na omylu. Jeden z nejvýznamnějších provozovatelů bankomatů v Česku totiž na tuzemské zákazníky připravil velkou habaďuru. Nachytá se každý Bankomaty Euronet nemají ani mezi Čechy nejlepší pověst. Souvisí to s modelem jejich podnikání, který je postaven na tom, získat co možná nejvíce poplatků při jakémkoliv výběru. Ovšem situace postupně dospěla do takového stavu, že většina klientů českých bank má všechny výběry v české měně z tuzemských bankomatů zdarma. Tudíž i zařízení značky Euronet přestaly být hrozbou. Avšak jen na nějakou dobu. Jak nyní totiž upozornil Janek Rubeš ve svém pořadu Kluci z Prahy, tato společnost zavedla nový fígl, díky kterému obere prakticky každého, kdo si z tohoto bankomatu chce vybrat peníze a o této nachytávce neví. Když vložíte svou platební kartu do bankomatu Euronetu, budete vyzváni, abyste zvolili požadovanou službu. Výběr je skoupý a nabízejí se pouhé dvě možnosti: “Hotovost a zůstatek” a “Jiné”. Drtivá většina lidí přitom pochopitelně klikne na první možnost, jelikož je v ní slovo hotovost a právě tu chtějí vybrat. Tohle není normální Jenže v ten moment nedojde k výběru hotovosti, nýbrž objednávce služby, která se jmenuje požadavek na aktuální zůstatek na účtu. A ta už je zpoplatněna. Poplatek účtuje provozovatel bankomatů samotným bankám a ty si ho potom dle vlastního sazebníku strhnou z účtu klienta. Například v České spořitelně činí 20 Kč, ale taková Moneta Money Bank za něj chce 50 Kč. Vtipné je, že po zadání tohoto požadavku bankomat zůstatek ve skutečnosti nezobrazí. K tomu je ještě nutné provést samotný výběr. Teprve pak se k němu dostanete. Jenže spousta lidí je z chování bankomatu zmateno a tlačítko “Hotovost a zůstatek” zmáčkne hned několikrát, než si uvědomí, že výběry jsou skutečně až pod tlačítkem “Jiné”. Nového triku bankomatů Euronet, kdy vám účtují poplatek za "zmáčknutí tlačítka" si všimli v Polsku a začali ho řešit. Co u nás? Kdo tohle může/bude řešit? Budou banky varovat své klienty? @UniCredit_CZSK @CSOB_CZ @Ceskasporitelna @MONETAMoney pic.twitter.com/coMm8Aahyn— kluk z Prahy (@janekrubes) February 26, 2024 Čtěte také: Je to tady. Banky začaly rušit lidem účty za názor. Pokud máte špatné, všechno vám zablokují a jste v problémech Každé stisknutí se však rovná jednomu poplatku. Pokud to tedy učiníte třikrát, Moneta vám naúčtuje 150 Kč. Nedozvíte se to ale hned. Tyto poplatky spojené s užíváním účtu se vyúčtovávají až na konci měsíce, kdy už si je nemusíte spojit s konkrétním výběrem a často je i přehlédnete. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Lidé si musí své povinnosti vůči státu sami hlídat. Nikdo je nebude upozorňovat, že mají udělat to či ono. Pakliže tak neučiní, musí se smířit s tím, že budou platit často i velmi tučnou pokutu. Úřady totiž musí být přísné. Pokud by si každý dělal, co se mu zachce, nikam by to nevedlo. Povinnosti se tedy musí tvrdě vymáhat. Musíte jednat V příštích dnech a týdnech by si přitom Češi měli připravit nejdůležitější dokument, který musí každoročně státu odevzdat. Nejde o nic menšího než daňové přiznání. Navzdory mnohým domněnkám ho musí podávat každý, kdo má nějaké příjmy, a to včetně zaměstnanců. Tam však často platí, že ho za ně podá firma, kde pracují. Výjimkou jsou situace, kdy mají třeba i různé přivýdělky nebo nějaké investice, které je třeba rovněž zdanit. To už za vás firemní účetní obvykle nebude chtít dělat. Daňové přiznání tedy musí podat všechny osoby samostatně výdělečně činné nebo ti, kdo mají příjmy z prodeje cenných papírů, popřípadě dividend. Letos si navíc stát připravil velkou změnu, kterou musí ti, kdo daňové přiznání podávají, reflektovat. OSVČ už totiž nebudou mít možnost podat daňové přiznání klasickou papírovou formou, ať už osobně na finančním úřadě nebo jeho odesláním poštou. Od toho totiž mají dnes už povinně zřízené datové schránky, přičemž od letošního roku je musí začít používat pro odeslání nejdůležitějšího dokumentu, tedy daňového přiznání za rok 2023. Možností, jak to udělat, je přitom několik. Lze vyplnit klasický formulář, ať už na počítači nebo písemně a potom ho ofotit a zaslat datovou schránkou na příslušný finanční úřad. Mnohem lepší je však využít nových možností, které nabízí digitalizace státu. Dokdy máte čas? Za tímto účelem funguje portál Mojedane.cz, který není ničím jiným než jakýmsi online finančním úřadem, kde můžete dělat veškerá elektronická podání pro finanční správu. Přihlásíte se jednoduše pomocí identity občana nebo datové schránky. Následně už o vás bude portál vědět vše potřebné a do dokumentů, včetně daňového přiznání, vám to bude předvyplňovat. Když potom do příslušného formuláře vyplníte vše potřebné, stačí kliknout na tlačítko odeslat a vše už se na finanční úřad přenese. Je to velmi pohodlné a ve skutečnosti výrazně příjemnější než vyplňovat stohy papírů. 📊 Startují pravidelné pondělní statistiky.📊 K 11. 2. 2024 evidujeme 141 026 podaných přiznání k dani z příjmů.📊 Dvoustránkový formulář využilo 31 560 fyzických osob. pic.twitter.com/RJeAdt7YaM— Finanční správa ČR (@financnisprava) February 12, 2024 Každopádně, pokud využijete portálu Moje Daně, prodlouží se vám termín pro odeslání daňového přiznání o jeden měsíc. Standardně na to máte lhůtu do úterý 2. dubna 2024, ovšem pokud tak učiníte elektronicky, stačí ho podat do čtvrtka 2. května 2024. Kdo potom využívá daňového poradce, tomu se termín prodlužuje až do pondělí 1. července 2024. Čtěte také: Vydělám si pěkných 150 tisíc měsíčně. Stát mi odpustí daně a ještě zaplatí bydlení. Naučte se v tom chodit Finanční úřad potom ještě počítá s ochrannou lhůtou ve výši pěti dnů. Pokud se tedy o pár dní opozdíte, ještě se nic neděje. Potom už ale začnou naskakovat úroky a budou vyměřovány pokuty. Tomu je každopádně lepší se vyhnout. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

7 Replies to “Důchodci v České republice už se mají lépe než v Německu. Okamžitě šlápněte na brzdu, takhle to dál nejde

  1. Kulhánek ty kam chodíš na ty každý. V Německu máji dražší nájmy energie. A tady jsou snad za hubičku? Ty žiješ kde kam chodíš na ty kydy. Odkud si přiletěl z Marsu? Kolik ti platí za ty bláboly. Asi hodně

    1. Připadá mě že ty novináři vypustil někdo z ústavu z Bohnic nebo Kosmonos .. Jen dement napíše takový článek. Porovnej základní potřeby jako energie,potraviny, případně nájem a pohonné hmoty, jiné běžné náklady k výši německého a českého důchodu. Je vidět že novinařinu dnes může dělat i ten co nedochodil ani základní školu.🤣🤣🤣

  2. Ještě maličkost co ten důchodce musel odpracovat aby se dostal k důchodu. O tom už nenapíšeš ani řádku chytroline. Pá pá inteligente.

  3. Nejspíš je už načase zrušit stát, zákony, pořídit si adekvátní vybavení na osobní ochranu a zrušit internet a mobilní sítě. Když jsem byl na základní škole tak mi češtinářka nutila, abych se věnoval divadlu. Oponoval jsem tím, že bych celej život musel mluvit podle scénáře. Na střední zase chtěla češtinářka, abych dělal žurnalistiku. Oponoval jsem, že bych musel škrábat to, co chtějí ty, co to platěj. Jsem rád, že jsem dělal úplně něco jinýho a těchto pisálkůmi je upřímně lito

  4. To platí pro průměrný důchod.Ve skutečnosti žije většina důchodců na hranici chudoby.Ale autor patří k těm co by klidně důchodce nechal vystřílet.Jen aby se měl on trochu líp.

  5. Chtěl bych jenom dodat že jak js3m přišel o práci tak můj social činil 1280€ plus 250€ přídavek na dítě a 215€ přídavek na bydlení což činí 1745€ a mohu vás ujistit že důchodci jsou na tom o mnoho lépe jak lidi na socialu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *