Velká banka začala Čechům rušit účty. Najednou vás vyhodí, a to doživotně. Už si tam nikdy nic nezaložíte

Banky jsou v dnešní společnosti mimořádně důležité instituce. Právě v rámci nich totiž proudí vaše finance, ať už jdou směrem tam nebo ven. Málokdo se dnes obejde bez hypotečního úvěru, spotřebitelské půjčky nebo spořicího účtu. Jistě, dá se stále fungovat na bázi hotovosti, ovšem nic moc s ní nedocílíte, jelikož si nebudete moci vzít půjčku, když budete potřebovat, nebo naopak peníze zhodnocovat v dobách přebytku.

Případy přibývají

Proto se také mnozí domnívají, že banky mají povinnost občanům zřídit účet. Tak tomu ale reálně není, byť obvykle je vám účet zřízen bez větších problémů. To ovšem neznamená, že si ho také budete schopni udržet. Platí totiž, že na něm probíhají nejrůznější transakce, které jsou průběžně vyhodnocovány. Ostatně, různé české banky se v posledních letech začaly klientů doptávat, co to tam vlastně se svými prostředky dělají. Je to nepříjemné, ale vzhledem k regulaci také nutné.

Pakliže nebudete spolupracovat, může vám být účet v krajním případě zrušen. Někdy se tak ale může dít ze zvláštních důvodů. V posledních měsících si na to stěžují například klienti Raiffeisenbank, kterým je zničehonic vypovězena smlouva o vedení účtu a oni s tím zkrátka neudělají vůbec nic.

Šla jsem něco vyřizovat na pobočku a až tam jsem se dozvěděla, že mi banka zrušila účet. Prý mi to posílali, ale nic mi nepřišlo. Takže jsem musela všechny prostředky převést na účet, který jsem si rychle otevřela u jiné banky,” uvedla jedna z klientek, která nechce být jmenována.

Foto: Shutterstock

Účet už si nezaložíte

Bohužel moje zkušenost s Rajfkou je podobná. Bez udání důvodu mně i mojí ženě vypověděla banka ve stejnou dobu oba účty,” napsal nám do redakce pan Vladimír Bažant. Prý nemá žádné dluhy ani neprováděl podezřelé transakce. Přesto došlo ke zrušení účtu, a to prý doživotně. Dotyčnému již banka zkrátka účet neotevře a musí zkusit štěstí jinde.

To celé může být problematičtější, než to na první pohled působí. Možná si řeknete, že když vás někdo vyhazuje, tak půjdete jinam. To se ale lehce provádí, když máte třeba jen běžný či spořicí účet. Avšak ve chvíli, kdy máte u banky třeba i hypotéku, začnou problémy. Může totiž dojít k jejímu zesplatnění, načež byste museli prostředky shánět u jiné banky, což už může být komplikovanější. Ta si totiž začne zjišťovat, co se skutečně stalo, a když jí důvod sdělíte, může i ona nabýt určitých pochybností.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice brzy zmizí velmi důležité platidlo, které zároveň představuje významnou součást naší historie. Lidé by se na to měli připravit, a pokud ho mají ještě doma, jelikož ho z různých důvodů potřebovali, měli by se ho co nejrychleji zbavit. Zanedlouho s ním totiž nikde nezaplatí. Konečně se to vyřeší Nejde o nic menšího než kolkové známky, takzvané “kolky”. Kolikrát se vám na nějakém úřadu stalo, že po vás chtěli vaši žádost okolkovat. Právě k tomu tyto kolkové známky sloužily. Jejich odpůrci nicméně dlouhodobě namítají, že tento pozůstatek ještě z Rakouska-Uherska by měl z českého systému platidel vymizet. Pravdou je, že Česká republika byla v tomto ohledu anomálií. Všude jinde, kde kolky dříve platily, už se totiž dosti dlouho nepoužívají. Například Slovensko tento způsob platby zrušilo již před deseti lety. A teď je tedy na řadě i Česko, jakkoliv se to mnoha lidem nelíbí. Kolkové známky by pravděpodobně platily dále, jen kdyby nevznikl takzvaný konsolidační balíček, v rámci kterého se stát snaží o nejrůznější úspory. Jde o soubor stovek nejrůznějších opatření, jejichž dopady odhalujeme postupně. Zrušení kolků je jedním z nich, jelikož podle státu s jejich vydáváním, prodejem a používáním vznikají pouze dodatečné administrativní náklady. Ještě máte možnosti V době, kdy je možné platit elektronicky kartou nebo bezhotovostně převodem na účet už něco takového zkrátka není potřeba. Dalším důvodem je také skutečnost, že právě na kolky se v poslední době zaměřili podvodníci. Snažili se je falšovat a potom různě směňovat, jelikož předpokládali, že na tomto poli je menší znalost a tedy i kontrola. Čtěte také: Češi musí fofrem do své banky. Kdo si tam tohle nevyřídí, přijde v roce 2024 o velké peníze V tomto roce ještě platí určité přechodné období, v rámci kterého se budete moci bezproblémově zbavit starých kolků. Můžete je využít, odprodat, případně vyměnit na některých pobočkách České pošty. Od příštího roku už se ovšem budou správní poplatky hradit pouze peněžní formou, ať už hotovostní či bezhotovostní. Foto: Shutterstock 7SdíleníSdíletTweet [...]
Velkými změnami prochází aktuálně společnost Zásilkovna, která spadá do skupiny Packeta Group. Po dlouhých letech totiž přichází o svou výkonnou ředitelku a zakladatelku, která ji vybudovala do současné podoby. Simona Kijonková ze společnosti po 13 letech odchází a bude nahrazena někým jiným. Musela odejít Jde o velký předěl, který souvisí s tím, že Packeta Group v nedávné době změnila majitele. Tím se stala investiční firma CVC Capital Partners a také společnost Emma, která patří českému miliardáři Jiřímu Šmejcovi. Ti měli za Zásilkovnu a další přidružené firmy spojené ve skupině zaplatit skutečně horentní cenu, jež mnohým zájemcům připadala až příliš vysoká. Prodej se přitom podle dostupných informací odehrál proto, že mezi spolumajiteli Zásilkovny začaly narůstat rozpory a takzvaný exit byl zřejmě jedinou možností, jak je vyřešit. Někdo nicméně mohl předpokládat, že tu nejdůležitější figuru celé společnosti si noví majitelé ponechají. Obvykle je tomu tak, že zakladatel firmy musí při takovémto prodeji ještě alespoň několik let zůstat a předávat své know-how. Jenže v tomto případě se tak nestalo a Kijonkovou si noví majitelé pravděpodobně nechat nechtěli. Novým ředitelem se stane zkušený manažer Erich Čomor, který pomáhal rozjíždět například úspěšnou Air Banku, jak firma informuje v tiskové zprávě. Přišly velké problémy Zásilkovna vznikla již v roce 2010 a po nesmělých začátcích se z ní stala společnost, bez které se český trh ecommerce v podstatě neobejde. Byznys vzala především České poště, jejíž služby byly postupem času horší a horší, zatímco Zásilkovně se dařilo budovat zákaznickou spokojenost, byť v posledních letech ve špičkách také nestíhala a docházelo k určitým problémům. V loňském roce přitom řešila velkou reputační komplikaci, kdy jeden z jejích logistických partnerů zadržel tisíce zásilek, které odmítal vydat. Ty se tak k lidem nakonec nedostaly a Zásilkovna je musela finančně kompenzovat. Čtěte také: Zásilkovna v obrovských problémech. Balíky lidem nedodala už 3 měsíce. Co se to děje? Ikonické se každopádně staly výdejní místa a v poslední době také výdejní boxy, které Zásilkovna provozuje. V loňském roce přitom firma dosáhla obratu 7,25 miliardy korun a v poslední době jí hodně pomáhá doručování pro velké čínské eshopy, jako je Temu. Foto: Shutterstock 1SdíleníSdíletTweet [...]
O čem už se nějakou dobu mluví, je teď definitivně vidět i na číslech. Důchodový systém v České republice je naprosto vyčerpaný a reálně se příliš neví, co s tím dělat. Chystá se sice určitá podoba důchodové reformy, ovšem odborníci už teď tvrdí, že je to nedostatečné, a to její hlavní náběh přijde teprve za celou řadu let. Rychle to roste Těžko ale říct, co se bude dít v nejbližší budoucnosti. Dá se totiž usuzovat na to, že na důchodce v Česku jednoduše docházejí peníze. V loňském roce totiž celý systém skončil v rekordním schodku ve výši 72,8 miliard korun. To jsou peníze, které z důchodového systému odplynuly navíc oproti tomu, kolik do něj přiteklo. Dalo by se nad tím mávnout rukou s tím, že v dalších letech se to určitě zlepší. Jenže ono se to samo od sebe nezlepší. Naopak, bude se to zhoršovat. To už je daná věc na základě demografické křivky, která je na příštích pár desítek let rozjetá opravdu hodně špatně. S každým dalším rokem budeme ve větší a větší krizi, až nakonec můžeme dojít do stavu, kdy na důchody skutečně peníze nebudou, jelikož by to ohrožovalo hospodářskou stabilitu státu. Ostatně, tímto už se argumentovalo loni, když stát nečekaně zarazil mimořádnou valorizaci penzí, a to podle mnohých protizákonně. Jednoduše oznámil, že na takové navýšení důchodů na základě zvýšené inflace jednoduše nejsou peníze. Je třeba tvrdý zásah Opravdu hodně si Česká republika zavařila tím, že v posledních deseti letech se na důchodech přidávalo příliš mnoho. Vždyť loni oproti roku 2022 vzrostly výdaje na penze o neuvěřitelných 97,2 miliardy korun. Celková částka na penze dosáhla téměř 700 miliard korun. Jen ono navýšení tak tvořilo přibližně sedminu celkové částky. Za jeden jediný rok. Letos už to bohužel zase začíná a je pravděpodobné, že deficit celého systému bude ještě vyšší. Jen za leden totiž skončil ve schodku ve výši 8,1 miliardy korun. A takto to bude pokračovat po celý rok, jelikož tu není žádný faktor, který by to zvrátil. Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré Řešení je spíše dlouhodobé. Lidé budou muset chodit do důchodu výrazně později než dnes, a to proto, aby déle pracovali a kratší dobu pobírali penzi. Zároveň je nutné výrazně přibrzdit růst důchodů, případně ho dokonce zcela zmrazit. Jinak by se také jednou mohlo stát, že bude nutné přistoupit dokonce ke snížení důchodů, a to už by byla skutečně citelná rána, kterou si nikdo nepřeje. Foto: Shutterstock 6SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

3 Replies to “Velká banka začala Čechům rušit účty. Najednou vás vyhodí, a to doživotně. Už si tam nikdy nic nezaložíte

 1. Kdyby jste si ověřili všechny informace, tak banka ruší účty Rusákům, Bělorusákům a dalším rizikovým lidem.Strašíte jen lidi, vy jelita!

 2. Zatím jen ruší účty nepohodlným Rusům, ale pokud dopustíme zrušení fyzických peněz a lidem zůstane jen placení elektronickou cestou, tak si můžete být jisti, že to bude mocnými zneužíváno proti lidem, jakýmkoliv způsobem rebelujícím proti neoliberálnímu režimu. Mocní se o zrušení peněz snaží jen proto aby vás měli pod absolutní kontrolou a v hrsti. Je to jejich vlhký sen. Budete mít nepohodlné názory? Banka vám na popud režimní mašinérie zruší, zablokuje nebo prostě zabaví vaše elektronické peníze a vy si nebudete moci koupit ani rohlík. Nezaplatíte ani za bydlení, za elektřinu atd a následně vám systém zabaví všechno. Velice nebezpečné. Proto musíme všichni tlačit na zákonodárce aby právo platby fyzickými penězi zakotvili přímo do ústavy, jako to nedávno udělali Slováci.

 3. Naštěstí žádný půjčky nemám a ani mít nebudu.
  Kdybych měl cokoliv a banka mi zrušila účet, tak se asi hned tak ke svým penězům nedostane a já bych jim to splácel klidně 100 let.
  Banka by na to mohla akorát tak koukat.
  Jejich mínus.
  A taková banka by měl následně být vykázána z České republiky, můžou jít třeba do SSSR 😖

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *