Češi to schytali. Kdo si draze koupil tepelné čerpadlo, bude za elektřinu platit nejvíc ze všech. Lidé se bouří

Už to tak vypadá, že žijeme v kocourkově. Jak jinak si totiž vysvětlit zcela absurdní situaci, která se teď vyjevila ve své celé kráse. Češi byli v minulých letech nejrůznějšími způsoby motivováni a přemlouváni k tomu, aby si pořídili úsporný zdroj vytápění svých domů, zejména potom tepelné čerpadlo. Vše ještě zesílilo v loňském roce, kdy se ukázalo, že by tu mohly být i potíže s dodávkami či cenami plynu, který dosud dominantně rodinné domky vytápěl.

Doplatí ze všeho nejvíce

V případě tepelného čerpadla se přitom uvažovalo jednoduše. Dosti vysoké pořizovací náklady se měly časem vrátit na úsporách v rámci samotné spotřeby energií. Jde totiž o velmi efektivní zdroj vytápění, který nespotřebovává tolik. Vše by pochopitelně vyšlo, kdyby ceny elektřiny zůstaly pro všechny stejné či obdobné.

Ovšem to se nestalo. Jak teď odborníci ukázali na řadě příkladů, právě lidé, kteří si nainstalovali tepelné čerpadlo, nejvíce doplatí na zdražení elektřiny od nového roku. To je způsobeno rozhodnutím Energetického regulačního úřadu o tom, že navýší regulovanou složku elektřiny o 70 %.

Tato složka však u různých tarifů tvoří odlišnou část v rámci koncové ceny. Pro většinu domácností se starými způsoby vytápění je to dnes přibližně čtvrtina. Jenže jsou to právě tarify určené pro tepelná čerpadla, kde tato složka tvoří největší část.

Jde o distribuční sazbu D57d, kde u většiny dodavatelů elektrické energie dojde k navýšení regulované složky o více než sto procent. Pokud jde o dominantního dodavatele ČEZ, který je navíc paradoxně většinově vlastněn státem, tam to bude dokonce o 143 %. Lidé si tak za každou megawatthodinu odebrané elektřiny připlatí klidně i 250 Kč.

Foto: Shutterstock

Úplně to přestalo vycházet

To ovšem není zdaleka všechno. Právě u tarifů s tepelným čerpadlem dochází k nejvyššímu navýšení platby za jistič. Jde o zvýšení o celých 15 %, přičemž v jiných případech jsou to průměrně nějaká dvě procenta.

Když jsem ty nové sazby viděl, myslel jsem si, že je to nějaký nesmysl. Že mě chce někdo napálit. Tak jsem volal do ČEZu, kde mi vše s ledovým klidem potvrdili,” říká pan Aleš Doležal, který za tepelné čerpadlo a jeho instalaci v loňském roce zaplatil přes 500 tisíc korun, a to i po započtení dotace.

Teď je ale v koncích. “Počítal jsem to a normálně by se mi při dnešních cenách vyplatilo topit starým plynovým kotlem. To ale nemůžu, protože je to v podmínkách dotace zakázáno. Musel bych ji vracet,” uvedl k tomu vysoce nespokojený občan Doležal. Obývá totiž starší domek, u kterého navíc není výhodnost tepelného čerpadla jednoznačná. Ovšem s novými cenami elektřiny je to zcela jasně nevýhodné.

Čtěte také: EU chce skončit s fosilními palivy, včetně plynových kotlů. Už určila termín

Pokud si to tedy shrneme, zjistíme, že lidé tu byli ve velkém napáleni. Mnozí podlehli přesvědčení, že se bez tepelného čerpadla do budoucna neobejdou, a tak investovali nemalé částky. Přinejmenším měli ušetřit za energie, takže by se jim investice za nějakých 10 až 15 let vrátila. Teď ale zjišťují, že použití tohoto zdroje vytápění bude ještě dražší než u běžného plynového kotle. Prodělají tak hned nadvakrát.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 0SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 15SdíleníSdíletTweet [...]
Ani v dnešní době, kdy se pocitově zdá, že jsou Češi ochotní utrácet velmi vysoké částky za běžné služby, nemají obchodníci na růžích ustláno. Například v případě restaurací zavírá jedna za druhou, a to i věhlasné podniky, jako nedávno ten, který patřil šéfkuchaři Emanuelovi Ridimu. Jde však i o velmi tradiční podniky, které tu fungovaly desítky let, ale teď to najednou přestaly zvládat. Těžké časy Řeč je o lahůdkářství Zlatý kříž, které centrum Prahy zdobilo přinejmenším sto let. Jeho vznik se datuje do tak dávných dob, že přesné datum dnes již není známo. Ale už je to také tak trochu jedno, jelikož podnik před několika týdny definitivně zavřel. Nejprve se dle nápisu na dveřích zdálo, že řeší nějaké technické problémy, avšak teď už je jasno. Firma je rovnou v likvidaci, takže provoz neobnoví. Tyto lahůdky pravděpodobně budete znát také. Sídlily v Jungmannově ulici a dosud si je lidé, přinejmenším dle hodnocení na Googlu, pochvalovali, a to navzdory tomu, že sem v posledních letech začali ve velkém chodit také turisté. Těm o slavných českých chlebíčcích básní různí průvodci, takže je pochopitelně musí vyzkoušet. Drahé chlebíčky Rychle však ubývá míst, kde tak mohou učinit. Ostatně, hodně rychle rostou také jejich ceny. Kdo by ještě před pár lety řekl, že takový chlebíček může stát 45 Kč, jako tomu bylo právě ve Zlatém kříži, ještě než zavřel. Mnohým to připadá hodně, ovšem sami si odpovězte na otázku, za jakou cenu byste je dnes byli ochotni prodávat. Čtěte také: Tak to je rána. V Česku končí 160 let stará firma. Přežila všechno, ale tohle už ne Jak se totiž ukázalo, Zlatý kříž nedokázal přežít ani s těmito cenami a velkou tradicí. Důvodů může být hned několik. Mluví se o tom, že měl podnik příliš vysoký nájem, ale také o tom, že se Praha 1 vylidňuje, takže se tu nedá opřít o pravidelnou klientelu, kterou by podnik tohoto typu potřeboval jako sůl. Podle jiných už se také zřejmě vyčerpal model tradičního lahůdkářství. Lidé sem sice stále tu a tam zašli, ale na nějaké velké vyskakování to zkrátka už nebylo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

7 názorů k článku “Češi to schytali. Kdo si draze koupil tepelné čerpadlo, bude za elektřinu platit nejvíc ze všech. Lidé se bouří

  1. Klasika od českého státu, kdo se stará a nenechá svůj osud jet setrvačností…tak platí…máme to zrovna tak…jen o tři roky dřív, nesystémové řešení to je pro ČR běžné…
    Tady napálil všechny co s osudem planety soucítí…ale zařizuje elektro-auta..věřím že za pár let..budou psát další

  2. Divím se, že se vždycky Češi nechají napálit.Je to pořád dokola a vždycky naletí.Už se konečně vzpamatujte a pošlete tuto vládu do kopru.I kdybych měl kotel 40 let a fungoval by,nedal bych ho z ruky i kdyby se tato zaprodaná vláda stavěla na hlavu .

    1. Přesně tak.Za socialismu obce budovali plyn.Pripojku k domu si sám vykopal.Lidi zrušili kotle na pevná paliva.V zimě mrzli kdo měl jenom plyn.Ja jsem si nechal mám ho dodneška.Topim dřevem i uhlím.Chodime doma po lehku oblečení.Pkyn používám v noci nebo jak jedeme pryč na pár dní.Segra má jenom plyn.Prijedeme k nim tak sedí v papucich a ve svetru.Muze přijít nařízení z Bruselu od Fialy můj dům můj hrad .Oni mi nedali ani korunu ani půjčku jsem si nebral tak mi můžou skočit na hrb.

  3. Kdo chce kam,pomozme mu tam,za blbost ( nebo lakomost ) se plati. Naprosty souhlas s p. Miloslavem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *