EU chce skončit s fosilními palivy, včetně plynových kotlů. Už určila termín

Pakliže si myslíte, že váš plynový kotel vám vydrží navěky a nebudete ho muset měnit za žádné moderní výstřelky, jako jsou například dnes tolik populární, avšak v řadě případů problémová tepelná čerpadla, jste na omylu. Ačkoliv problém s plynem a uhlím zdánlivě tak trochu utichl, ve skutečnosti se v zákulisí jedná na plné obrátky a připravují se zásahy, které na vás budou mít nemalý vliv.

Nevyhnete se tomu

Jak informuje server Euractiv, na evropské úrovni již došlo k průlomové dohodě o tom, že budou v podstatě zakázány kotle na fosilní paliva. Mezi ty přitom pochopitelně patří také plyn, tudíž se to nebude týkat jen kotlů na tuhá paliva, které to mají spočítáno tak jako tak, ale právě i plynových kotlů. Vše se sice musí ještě definitivně schválit, ale směr je jasně daný.

Bude to přitom poměrně rychlá záležitost. Všechny nové domy, ať už veřejné nebo soukromé, budou muset v roce 2030 splňovat nulové emise, což v podstatě znamená, že pro jejich vytápění nebude možné plynových kotlů použít. To by však ještě nebylo nejhorší, protože v tomto případě jde o novou výstavbu.

Nicméně už v roce 2040 by se měly kotle na fosilní paliva vyřadit zcela, což znamená, že už se nebudou moci prodávat a je velkou otázkou, co se stane s těmi, co jsou již v domech nainstalovány. Souběžně totiž běží plán, kdy od roku 2030 budou muset i soukromé domy splňovat určitou míru energetické efektivity, která se bude postupem času zpřísňovat.

Foto: Shutterstock

Dá se to zvládnout?

Tyto kroky každopádně nejsou vůbec překvapivé, protože tu již nějakou dobu existuje ambiciózní plán pojmenovaný Fit for 55, který spočívá v tom, že již v roce 2050 bude dosaženo takzvané klimatické neutrality.

Čtěte také: Odevzdejte plynový kotel dobrovolně. Dostanete za to pořádný balík, v Česku už to jede

Je každopádně otázkou, zda to celé není až příliš náročné, obzvlášť když teď zřejmě vstupujeme do ekonomicky složitějšího období. Jiné by to pochopitelně bylo, kdyby Evropská unie finančně prosperovala a mohla si dovolit tyto dalekosáhlé strukturální změny. V tomto případě však může dojít k odporu ze strany obyvatel, jelikož to ve výsledku půjde z jejich kapes, kde potom budou peníze chybět na jiné věci.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Vše směřuje ke schválené velké důchodové reformy, která výrazným způsobem překope to, jakým způsobem odcházejí Češi do důchodu a na co všechno vlastně mají nárok. Ačkoliv se celá záležitost nese ve jménu úspor, což se projeví mimo jiné tím, že drtivá většina lidí půjde do penze později, někteří na tom přeci jen mohou vydělat. Někde už je jasno Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž zároveň chystá seznam profesí, jejichž vykonavatelé budou moci odcházet do důchodu výrazně dříve. Příští týden by mělo být definitivně odhaleno, které to budou, ovšem už teď se hlasitě spekuluje o spravedlivosti tohoto systému. Vše oznámil ministr práce na CNN Prima News. Jistotu toho, že půjdou do penze dříve, mají lidé ze čtvrté kategorie z hlediska Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Které to jsou? “Jedná se nejčastěji o práce v galvanovnách, horníky, svářeče manganu, obsluhu tryskačů v těžkém průmyslu, laboranty ve specifické biologické laboratoři a podobně,” uvádí web Bepra.cz. Čtvrtá kategorie dnes v České republice čítá přibližně 18 tisíc lidí, což není zase tolik. O poznání početnější už je třetí kategorie, kam spadá celkem 450 tisíc zaměstnanců v této zemi. Jde o stále rizikovou kategorii, ale už ne tak výrazně. Státní rozpočet si nicméně nemůže dovolit všechny tyto zaměstnance posílat do penze dříve. Podle odhadů se tak předčasný odchod do důchodu bude týkat pouze 120 tisíc z nich. A tady se bude hrát o to, kteří to budou. Velké rozdíly “Nejčastěji se jedná o svářeče, kováře, pracovníky v lesnictví, lakýrníky, řezníky, hutníky kovů, skladníky v mrazírnách, pokojské, práce konané pouze v noční době (například hlídač, recepční, pekař), práce s lasery a podobně,” uvádí odborný portál. Tady ministr upozornil na to, že dnes už jsou velké rozdíly třeba mezi svářeči, které se zřejmě nějakým způsobem zohlední. Je také poměrně jasné, že například recepční nebo pokojské zřejmě na předčasný důchod mohou zapomenout. Jde jistě o náročné profese, ale zase ne tolik, aby to opodstatňovalo takovéto privilegium, které je z hlediska státu velmi drahé. Čtěte také: Důchodci v Česku zpět do práce. Stát pro ně připravuje zaměstnání Už příští týden bychom se každopádně měli definitivně dozvědět, koho se bude dřívější odchod do důchodu týkat. Jistě kolem toho bude velká debata a mnozí budou namítat, že by se jich to také mělo týkat. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Domníváte se, že když vybíráte z bankomatu v České republice, nemůže vás už nic překvapit? Pokud si myslíte, že pozor si musíte dávat pouze v zahraničí, a to kvůli dynamickému přepočtu měny, který dnes bankomaty běžně nabízejí, jste na omylu. Jeden z nejvýznamnějších provozovatelů bankomatů v Česku totiž na tuzemské zákazníky připravil velkou habaďuru. Nachytá se každý Bankomaty Euronet nemají ani mezi Čechy nejlepší pověst. Souvisí to s modelem jejich podnikání, který je postaven na tom, získat co možná nejvíce poplatků při jakémkoliv výběru. Ovšem situace postupně dospěla do takového stavu, že většina klientů českých bank má všechny výběry v české měně z tuzemských bankomatů zdarma. Tudíž i zařízení značky Euronet přestaly být hrozbou. Avšak jen na nějakou dobu. Jak nyní totiž upozornil Janek Rubeš ve svém pořadu Kluci z Prahy, tato společnost zavedla nový fígl, díky kterému obere prakticky každého, kdo si z tohoto bankomatu chce vybrat peníze a o této nachytávce neví. Když vložíte svou platební kartu do bankomatu Euronetu, budete vyzváni, abyste zvolili požadovanou službu. Výběr je skoupý a nabízejí se pouhé dvě možnosti: “Hotovost a zůstatek” a “Jiné”. Drtivá většina lidí přitom pochopitelně klikne na první možnost, jelikož je v ní slovo hotovost a právě tu chtějí vybrat. Tohle není normální Jenže v ten moment nedojde k výběru hotovosti, nýbrž objednávce služby, která se jmenuje požadavek na aktuální zůstatek na účtu. A ta už je zpoplatněna. Poplatek účtuje provozovatel bankomatů samotným bankám a ty si ho potom dle vlastního sazebníku strhnou z účtu klienta. Například v České spořitelně činí 20 Kč, ale taková Moneta Money Bank za něj chce 50 Kč. Vtipné je, že po zadání tohoto požadavku bankomat zůstatek ve skutečnosti nezobrazí. K tomu je ještě nutné provést samotný výběr. Teprve pak se k němu dostanete. Jenže spousta lidí je z chování bankomatu zmateno a tlačítko “Hotovost a zůstatek” zmáčkne hned několikrát, než si uvědomí, že výběry jsou skutečně až pod tlačítkem “Jiné”. Nového triku bankomatů Euronet, kdy vám účtují poplatek za "zmáčknutí tlačítka" si všimli v Polsku a začali ho řešit. Co u nás? Kdo tohle může/bude řešit? Budou banky varovat své klienty? @UniCredit_CZSK @CSOB_CZ @Ceskasporitelna @MONETAMoney pic.twitter.com/coMm8Aahyn— kluk z Prahy (@janekrubes) February 26, 2024 Čtěte také: Je to tady. Banky začaly rušit lidem účty za názor. Pokud máte špatné, všechno vám zablokují a jste v problémech Každé stisknutí se však rovná jednomu poplatku. Pokud to tedy učiníte třikrát, Moneta vám naúčtuje 150 Kč. Nedozvíte se to ale hned. Tyto poplatky spojené s užíváním účtu se vyúčtovávají až na konci měsíce, kdy už si je nemusíte spojit s konkrétním výběrem a často je i přehlédnete. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Lidé si musí své povinnosti vůči státu sami hlídat. Nikdo je nebude upozorňovat, že mají udělat to či ono. Pakliže tak neučiní, musí se smířit s tím, že budou platit často i velmi tučnou pokutu. Úřady totiž musí být přísné. Pokud by si každý dělal, co se mu zachce, nikam by to nevedlo. Povinnosti se tedy musí tvrdě vymáhat. Musíte jednat V příštích dnech a týdnech by si přitom Češi měli připravit nejdůležitější dokument, který musí každoročně státu odevzdat. Nejde o nic menšího než daňové přiznání. Navzdory mnohým domněnkám ho musí podávat každý, kdo má nějaké příjmy, a to včetně zaměstnanců. Tam však často platí, že ho za ně podá firma, kde pracují. Výjimkou jsou situace, kdy mají třeba i různé přivýdělky nebo nějaké investice, které je třeba rovněž zdanit. To už za vás firemní účetní obvykle nebude chtít dělat. Daňové přiznání tedy musí podat všechny osoby samostatně výdělečně činné nebo ti, kdo mají příjmy z prodeje cenných papírů, popřípadě dividend. Letos si navíc stát připravil velkou změnu, kterou musí ti, kdo daňové přiznání podávají, reflektovat. OSVČ už totiž nebudou mít možnost podat daňové přiznání klasickou papírovou formou, ať už osobně na finančním úřadě nebo jeho odesláním poštou. Od toho totiž mají dnes už povinně zřízené datové schránky, přičemž od letošního roku je musí začít používat pro odeslání nejdůležitějšího dokumentu, tedy daňového přiznání za rok 2023. Možností, jak to udělat, je přitom několik. Lze vyplnit klasický formulář, ať už na počítači nebo písemně a potom ho ofotit a zaslat datovou schránkou na příslušný finanční úřad. Mnohem lepší je však využít nových možností, které nabízí digitalizace státu. Dokdy máte čas? Za tímto účelem funguje portál Mojedane.cz, který není ničím jiným než jakýmsi online finančním úřadem, kde můžete dělat veškerá elektronická podání pro finanční správu. Přihlásíte se jednoduše pomocí identity občana nebo datové schránky. Následně už o vás bude portál vědět vše potřebné a do dokumentů, včetně daňového přiznání, vám to bude předvyplňovat. Když potom do příslušného formuláře vyplníte vše potřebné, stačí kliknout na tlačítko odeslat a vše už se na finanční úřad přenese. Je to velmi pohodlné a ve skutečnosti výrazně příjemnější než vyplňovat stohy papírů. 📊 Startují pravidelné pondělní statistiky.📊 K 11. 2. 2024 evidujeme 141 026 podaných přiznání k dani z příjmů.📊 Dvoustránkový formulář využilo 31 560 fyzických osob. pic.twitter.com/RJeAdt7YaM— Finanční správa ČR (@financnisprava) February 12, 2024 Každopádně, pokud využijete portálu Moje Daně, prodlouží se vám termín pro odeslání daňového přiznání o jeden měsíc. Standardně na to máte lhůtu do úterý 2. dubna 2024, ovšem pokud tak učiníte elektronicky, stačí ho podat do čtvrtka 2. května 2024. Kdo potom využívá daňového poradce, tomu se termín prodlužuje až do pondělí 1. července 2024. Čtěte také: Vydělám si pěkných 150 tisíc měsíčně. Stát mi odpustí daně a ještě zaplatí bydlení. Naučte se v tom chodit Finanční úřad potom ještě počítá s ochrannou lhůtou ve výši pěti dnů. Pokud se tedy o pár dní opozdíte, ještě se nic neděje. Potom už ale začnou naskakovat úroky a budou vyměřovány pokuty. Tomu je každopádně lepší se vyhnout. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

19 Replies to “EU chce skončit s fosilními palivy, včetně plynových kotlů. Už určila termín

  1. EU je ještě horší nez RVHP za komunistů celá EU zničí celou Evropu hlavně ať lidi nepřijdou euro jinak budeme úplně vprdely

    1. Mám dojem že se to těm co výmysly tyhle vylomeniny přelilo z p*déle do hlavy.

  2. Skromný dotaz, kdo bude ty srandičky eurobyrokratů platit. Silně pochybuju, že na to 90 procent českých domácností bude mít. To pak už určitě nastane v Česku krvavá revoluce. A možná nebudeme v Evropě sami.

  3. To si snad dělají legraci, co ten všeuměl ve vládě? Kdy, se teda postaví konečně někdo za Čechy?

  4. Takto to dopadá pokud EU poslouchá rady několika bláznů. EU neni ani 10 populace na zemi a nesmyslné sebeznicenim zachranune svet. Je to smutne mozna bude opravdu lepsi idejit z EU jako Anglie.

  5. Ale já na ty jejich pikačoviny nemám čas ani náladu, No tak holt si ve střeše udělám díru a teplo budu mít ze spalování odpadu hihihi a celá EU může jít tam zezadu.

  6. Az konecne lidem dojde, ze eu nedokaze zachranit cely svet, tak mozna i Kreveta Hulybrkova zacne buzerovat ostatni, a ne jen eu. Dokud Rusko, Usa, Ukrajina, Čína, Indie a dalsi nezacnou neco delat, tak se svet proste nezmeni. Je pravda ze nekdo s tim zacit musi, ale eu zacla davno. A ted jen doufat, ze tem blbeckum take dojde, ze elektroauta jsou horsi nez normalni, precejen ty baterie se nedaji jen tak vsechny zrecyklovat a co seusi vytezit lithia atd…

  7. To by mě vážně zajímalo, jak bude možné topit a vařit v domech v centru měst. Že by památkáři povolili instalaci solárních panelů, větrných mlýnů na střechy domů nebo i jen instalaci tepelných čerpadel na zdi domů (a jaký by byl zdroj této energie) o tom silně pochybuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *