Odevzdejte plynový kotel dobrovolně. Dostanete za to pořádný balík, v Česku už to jede

Moderní plynové kotle byly považovány za velmi účinné a počítalo se s nimi i ve střednědobé budoucnosti, tedy s výhledem na příští desítky let. Vše se ale změnilo s tím, jak Evropa přestala mít přístup k levnému plynu. Do toho se navíc zamotaly ještě řeči o tom, že tento zdroj tepla zase není tak úsporný, jak se dříve tvrdilo a dnes je potřeba mít mnohem větší nároky.

Chystá se stopka

V prvních zemích už se koketuje se zákazem prodeje nových kotlů, což je přesně to, jak to vždycky začíná. Následně se opatření rozšíří napříč Evropskou unií, která už teď zvažuje, že dá plynovým kotlům stopku od roku 2029. To může být velký problém pro mnoho domácností. Sice nikdo neříká, že nebudete moci používat ten starý, ovšem jakmile se vám porouchá, nebudete mít možnost náhrady. To pak stejně povede k urychlenému převodu všech domácností na tepelná čerpadla.

Zatím se tak můžete rozhodnout dobrovolně a nově na to také od státu získat zajímavou dotaci. Program Nová zelená úsporám totiž bude rozšířen právě o dotace na výměnu plynového kotle za tepelné čerpadlo. Oficiálně vytýčeným cílem je snižovat spotřebu plynu v České republice, což už o něčem svědčí.

Foto: Shutterstock

Jsou třeba úpravy

Bohužel tepelná čerpadla mají řadu nevýhod. Například nejsou vhodná pro rodinné domy, které nejsou energeticky úsporné a je v nich velké množství tepelných úniků. Mnozí udělali tu chybu, že si zařízení nainstalovali právě do takového domu. Nakonec splakali nad výdělkem. Tepelné čerpadlo totiž nemá takovou účinnost, aby neúsporný dům vytopilo. A když se o to pokouší, dochází k ještě větší spotřebě energie než u plynového kotle.

Také proto je dotace na výměnu plynových kotlů za tepelná čerpadla omezena na domy s energetickou náročností třídy D a lepší. Pakliže tuto úroveň nesplníte, můžete využít kombinované dotace, která pokryje jak výměnu zdroje vytápění, tak i zateplení domu. Někteří odborníci však upozorňují, že ani v takovém případě nemusí být tepelné čerpadlo ideální volbou a lidé mohou být ze své investice nakonec zklamaní, protože plynový kotel zkrátka poskytuje lepší tepelný komfort.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

6 názorů k článku “Odevzdejte plynový kotel dobrovolně. Dostanete za to pořádný balík, v Česku už to jede

  1. Tepelné čerpadlo je pro většinu domácností nesmysl. Zaprvé je absurdně drahé, zadruhé je velmi drahé na případné opravy (kompresor, výměník, elektronika) řádově ve vyšších desítkách tisíc cca po 8-10 letech provozu. Zatřetí elektřina je výrazně dražší než plyn a i při vyšší účinnosti TČ (která klesá společně s venkovní teplotou) je provoz TČ u běžného hůře izolovaného domu dražší než plyn, protože u takového domu funguje TČ jako obyčejný elektrokotel, ovšem s výrazně vyššími pořizovacími i provozními náklady. A takových domů je v ČR drtivá většina. TČ může mít smysl u nízkoenergetických novostaveb, ale vzhledem k pořizovací ceně je i do těchto staveb vhodnější např. podlahové vytápění topnými kabely, které je zhruba 7x levnější než TČ.

    Nicméně nikdo nikomu žádné plynové kotle nezakazuju a už vůbec nikomu nikdo nepřikazuje pořízení TČ. To jsou opět fakenews tohoto proruského webu. Plynový kotel si budete moci pořídit i v roce 2030 a provozovat ho třeba následujících 50 let. Plynové kotle mají výhodu v tom, že se dají snadno a levně opravit, neboť jsou konstrukčně velmi jednoduché a není problém je udržet v provozu dlouhá desetiletí, navíc dnes už jsou v prodeji plynové kotle, které umí spalovat určité procento vodíku a tyto kotle patrně zůstanou v prodeji i po roce 2030. V neposlední řadě je samozřejmě možnost si pořídit krbová kamna s výměníkem či teplovzdušnými rozvody, eventuálně kotel na dřevo/pelety, což je ostatně nejlevnější způsob vytápění, který je navíc dlouhodobě podporován EU, neboť topení biomasou je klasifikováno jako OZE.

  2. Dobrovolně půjdu a nakopu ti tu debilni hlavu. Kulhanku ty debile tebe když vaši dělali tak ten nad nimi musel být buď zhulenej nebo nevím. Ty si kokot nejtvrdšího kalibru. No vždyť to říkám v hlavě samý piliny a sracky. Běž si onanovat někam jinam.

  3. Co se nás starostka naotravovala, abychom si nechali nainstalovat plynový kotel. A co obec stálo natažení plynovodu do vsi…

  4. Žádné čerpadlo si nikdy nekoupím. Až mi odejde kotel, nechám si ho dovézt třeba z Číny. Nebude mi tato vláda stále něco zakazovat a přikazovat. Svoboda je pro ně nejspíše sprosté slovo..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *