Někteří důchodci mají už více peněz než zaměstnanci

Ukazuje se, že v České republice nejsou peníze od daňových poplatníků distribuovány zrovna uvážlivě. V minulých deseti letech se například ze řetězu utrhl nárůst důchodů. Ještě v roce 2013 činila průměrná penze necelých 11 tisíc korun. Dnes už je to téměř dvojnásobek a v dalších deseti letech se dle ministerstva práce a sociálních věcí očekává nárůst až nad průměrných 30 tisíc korun.

Prací se již neuživí

Problém je v tom, že zaměstnancům za posledních deset let nevzrostly jejich příjmy na dvojnásobek, a to zejména těm nízkopříjmovým. Bohužel tak došlo ke zvláštní situaci, kdy mnoho současných zaměstnanců, kteří aktuálně posílají peníze do důchodového systému, ze kterého jsou vypláceni současní důchodci, berou výrazně méně, než jaké jsou penze.

Už mě to vážně nebaví. Pořád v televizi slýchám, jak se zvyšují důchody, teď už je to skoro 21 tisíc korun, co jim chodí v čistém. Já to ale vydělám v hrubém a na účet mi přijde 19 tisíc. Jenže z toho musím živit rodinu se všemi potřebami,” říká pan Milan, který pracuje jako řidič v jedné pekárně.

To je ovšem vedlejší, jelikož podobných lidí je velká spousta. Mnozí pracují na plný úvazek a nejsou schopni se z toho uživit, a tak si musí hledat ještě druhou práci, což už je však nedůstojné a dlouhodobě neudržitelné.

Foto: Shutterstock

Jak se to všechno platí?

Je otázkou, zda je moudré, aby se v této době ještě vůbec nějaké peníze důchodcům přidávaly, když v průměru takto nadstandardně vyskočili a vlastně přeskočili výkon celé ekonomiky. Tomu ostatně odpovídá i skutečnost, že už na současné důchody nejsou v systému peníze a musí se dotovat ze státní kasy, tedy opět z peněz všech daňových poplatníků. Ti tak na současné důchodce platí vlastně hned dvakrát.

Čtěte také: Do důchodu až v 80 letech. V Česku se chystá obrovská změna, mnozí do něj ani nenastoupí

Celé je to o to složitější, že jsou to právě dnešní zaměstnanci kolem třicátého a čtyřicátého roku věku, jejichž důchody jsou naopak více než nejisté. Neví ani, v jakém věku do penze půjdou, natožpak jaké peníze dostanou. Rozhodně už to ale nebude tolik, kolik mají v poměru ke mzdám ti současní.

Komentář Tomáše Mrkvičky

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice brzy zmizí velmi důležité platidlo, které zároveň představuje významnou součást naší historie. Lidé by se na to měli připravit, a pokud ho mají ještě doma, jelikož ho z různých důvodů potřebovali, měli by se ho co nejrychleji zbavit. Zanedlouho s ním totiž nikde nezaplatí. Konečně se to vyřeší Nejde o nic menšího než kolkové známky, takzvané “kolky”. Kolikrát se vám na nějakém úřadu stalo, že po vás chtěli vaši žádost okolkovat. Právě k tomu tyto kolkové známky sloužily. Jejich odpůrci nicméně dlouhodobě namítají, že tento pozůstatek ještě z Rakouska-Uherska by měl z českého systému platidel vymizet. Pravdou je, že Česká republika byla v tomto ohledu anomálií. Všude jinde, kde kolky dříve platily, už se totiž dosti dlouho nepoužívají. Například Slovensko tento způsob platby zrušilo již před deseti lety. A teď je tedy na řadě i Česko, jakkoliv se to mnoha lidem nelíbí. Kolkové známky by pravděpodobně platily dále, jen kdyby nevznikl takzvaný konsolidační balíček, v rámci kterého se stát snaží o nejrůznější úspory. Jde o soubor stovek nejrůznějších opatření, jejichž dopady odhalujeme postupně. Zrušení kolků je jedním z nich, jelikož podle státu s jejich vydáváním, prodejem a používáním vznikají pouze dodatečné administrativní náklady. Ještě máte možnosti V době, kdy je možné platit elektronicky kartou nebo bezhotovostně převodem na účet už něco takového zkrátka není potřeba. Dalším důvodem je také skutečnost, že právě na kolky se v poslední době zaměřili podvodníci. Snažili se je falšovat a potom různě směňovat, jelikož předpokládali, že na tomto poli je menší znalost a tedy i kontrola. Čtěte také: Češi musí fofrem do své banky. Kdo si tam tohle nevyřídí, přijde v roce 2024 o velké peníze V tomto roce ještě platí určité přechodné období, v rámci kterého se budete moci bezproblémově zbavit starých kolků. Můžete je využít, odprodat, případně vyměnit na některých pobočkách České pošty. Od příštího roku už se ovšem budou správní poplatky hradit pouze peněžní formou, ať už hotovostní či bezhotovostní. Foto: Shutterstock 7SdíleníSdíletTweet [...]
Velkými změnami prochází aktuálně společnost Zásilkovna, která spadá do skupiny Packeta Group. Po dlouhých letech totiž přichází o svou výkonnou ředitelku a zakladatelku, která ji vybudovala do současné podoby. Simona Kijonková ze společnosti po 13 letech odchází a bude nahrazena někým jiným. Musela odejít Jde o velký předěl, který souvisí s tím, že Packeta Group v nedávné době změnila majitele. Tím se stala investiční firma CVC Capital Partners a také společnost Emma, která patří českému miliardáři Jiřímu Šmejcovi. Ti měli za Zásilkovnu a další přidružené firmy spojené ve skupině zaplatit skutečně horentní cenu, jež mnohým zájemcům připadala až příliš vysoká. Prodej se přitom podle dostupných informací odehrál proto, že mezi spolumajiteli Zásilkovny začaly narůstat rozpory a takzvaný exit byl zřejmě jedinou možností, jak je vyřešit. Někdo nicméně mohl předpokládat, že tu nejdůležitější figuru celé společnosti si noví majitelé ponechají. Obvykle je tomu tak, že zakladatel firmy musí při takovémto prodeji ještě alespoň několik let zůstat a předávat své know-how. Jenže v tomto případě se tak nestalo a Kijonkovou si noví majitelé pravděpodobně nechat nechtěli. Novým ředitelem se stane zkušený manažer Erich Čomor, který pomáhal rozjíždět například úspěšnou Air Banku, jak firma informuje v tiskové zprávě. Přišly velké problémy Zásilkovna vznikla již v roce 2010 a po nesmělých začátcích se z ní stala společnost, bez které se český trh ecommerce v podstatě neobejde. Byznys vzala především České poště, jejíž služby byly postupem času horší a horší, zatímco Zásilkovně se dařilo budovat zákaznickou spokojenost, byť v posledních letech ve špičkách také nestíhala a docházelo k určitým problémům. V loňském roce přitom řešila velkou reputační komplikaci, kdy jeden z jejích logistických partnerů zadržel tisíce zásilek, které odmítal vydat. Ty se tak k lidem nakonec nedostaly a Zásilkovna je musela finančně kompenzovat. Čtěte také: Zásilkovna v obrovských problémech. Balíky lidem nedodala už 3 měsíce. Co se to děje? Ikonické se každopádně staly výdejní místa a v poslední době také výdejní boxy, které Zásilkovna provozuje. V loňském roce přitom firma dosáhla obratu 7,25 miliardy korun a v poslední době jí hodně pomáhá doručování pro velké čínské eshopy, jako je Temu. Foto: Shutterstock 1SdíleníSdíletTweet [...]
O čem už se nějakou dobu mluví, je teď definitivně vidět i na číslech. Důchodový systém v České republice je naprosto vyčerpaný a reálně se příliš neví, co s tím dělat. Chystá se sice určitá podoba důchodové reformy, ovšem odborníci už teď tvrdí, že je to nedostatečné, a to její hlavní náběh přijde teprve za celou řadu let. Rychle to roste Těžko ale říct, co se bude dít v nejbližší budoucnosti. Dá se totiž usuzovat na to, že na důchodce v Česku jednoduše docházejí peníze. V loňském roce totiž celý systém skončil v rekordním schodku ve výši 72,8 miliard korun. To jsou peníze, které z důchodového systému odplynuly navíc oproti tomu, kolik do něj přiteklo. Dalo by se nad tím mávnout rukou s tím, že v dalších letech se to určitě zlepší. Jenže ono se to samo od sebe nezlepší. Naopak, bude se to zhoršovat. To už je daná věc na základě demografické křivky, která je na příštích pár desítek let rozjetá opravdu hodně špatně. S každým dalším rokem budeme ve větší a větší krizi, až nakonec můžeme dojít do stavu, kdy na důchody skutečně peníze nebudou, jelikož by to ohrožovalo hospodářskou stabilitu státu. Ostatně, tímto už se argumentovalo loni, když stát nečekaně zarazil mimořádnou valorizaci penzí, a to podle mnohých protizákonně. Jednoduše oznámil, že na takové navýšení důchodů na základě zvýšené inflace jednoduše nejsou peníze. Je třeba tvrdý zásah Opravdu hodně si Česká republika zavařila tím, že v posledních deseti letech se na důchodech přidávalo příliš mnoho. Vždyť loni oproti roku 2022 vzrostly výdaje na penze o neuvěřitelných 97,2 miliardy korun. Celková částka na penze dosáhla téměř 700 miliard korun. Jen ono navýšení tak tvořilo přibližně sedminu celkové částky. Za jeden jediný rok. Letos už to bohužel zase začíná a je pravděpodobné, že deficit celého systému bude ještě vyšší. Jen za leden totiž skončil ve schodku ve výši 8,1 miliardy korun. A takto to bude pokračovat po celý rok, jelikož tu není žádný faktor, který by to zvrátil. Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré Řešení je spíše dlouhodobé. Lidé budou muset chodit do důchodu výrazně později než dnes, a to proto, aby déle pracovali a kratší dobu pobírali penzi. Zároveň je nutné výrazně přibrzdit růst důchodů, případně ho dokonce zcela zmrazit. Jinak by se také jednou mohlo stát, že bude nutné přistoupit dokonce ke snížení důchodů, a to už by byla skutečně citelná rána, kterou si nikdo nepřeje. Foto: Shutterstock 42SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

21 Replies to “Někteří důchodci mají už více peněz než zaměstnanci

 1. Konečne niekto napísal pravdu!!! Nič v zlom, ale dnešní dôchodci mali za totáča všetko zadara( škôlky,rekreácie, byty, kúpele, zdravotníctvo…,) a teraz si žijú ako jráli( viem, sú aj takí, čo majú málo, ale tých je minimum).Ja som zamestnanec Správy Pražsk.Hradu a mám plat 20486 Kč! Som samoživiteľka so synom vysokoškolákom a od nového roku nedostanem ani úľavu na dani, k tomu budem platiť zdravotné( pritom som tento rok mala problémy s kolenom a všetko som si platila- keď som nechcela byť na neschopenke 3x dlhšie). A nikdy od nikoho nebudem poberať vdovský dôchodok, ktorý sa tiež zvýšil a predľžil. Napriek tomu, že celý život som to mala s výchovou omnoho ťažšie ( hlavne finančné, o ostatnom nehovorím)

  1. Vážená paní co tam vykonáváte za práci? A že berete tento plat za to můžou důchodci? Jestli si tohle myslíte tak máte IQ tykve. Že naši mocipáni berou statisíce to vám nevadí. Ale za vše můžou důchodci. Chce se mě blejt velebnosti.

  2. Mám odpracováno 45 let a vychovali jsme 3 děti. Žádné dovolené u moře i 2 zaměstnání jsme měli s manželem. Po nocích jsem šila. Na nás má kdo odvádět daň. Nezáviďte jenom kolik měsíčně nás stojí léky. Jste ubozí ono se vám to jednou vrátí

 2. Ten inteligent co pracuje v penamu může poděkovat Babisovy. Že bere tak málo. Tak nevím jak to souvisí z důchody. Ještě by mě zajímalo jakou práci dělá když má 19000 Kč. Zase článek jak víno viď Kulhanku. Ty nezklames.

 3. Neustále se omílá průměrný důchod ale průměrné prijmy taky nebyly v historii tak vysoké jako dnes. Tvrzení, že jsme měli sociku vše zdarma není pravda. Na to jsme si všichni museli vydělat a to i na firmy, které se prodaly i za 1,- kč panu Stehlíkovi POLDI Kladno. Přehrady elektrárny mnoho dalšího. Je pravda, že nebyli milionáři a už vůbec miliardáři. Dáváte nám za vinu, že jsme nepostavili více za 40 let? A co v dnešní době 33 let jste vybudovali. Ano dluhy, které nebyly naopak přebytek v zahraničních pohledavkach. Nechte už důchodce na pokoji. Nas nejmenší důchod je 48,- kč a nejvyšší 230.000,- kč.

  1. Dobře si to napsal , pořád si stěžují ať si najdou pořádnou práci ,kde jim budou platit a nemontovat se do důchodců.

  2. Stehlík vydražil Poldovku za 1,5 miliardy. Banka mu půjčila 1 miliardu, kterou celou splatil. Další 1/2 miliardy mu odmítli půjčit. Dělali všechno, aby Poldovku zlikvidovali. Vypínání elektriky a páru. Nakonec ho i zavřeli do vazby. Nic mu nedokazali, ale to stačilo aby bez vedení Poldovku zlikvidovali. Zatkli ho přímo na letišti, když se vracel z Iráku se zakazkami a penězi v hotovosti. Komu se hodilo zlikvidovat PODI? Proč se první zlikvidovala nejmodernější ocelárna na Dříni? Kdo obětoval POLDI výrobce nastrojovych a ušlechtilých ocelí? Kdo zlikvidoval náš průmysl a zemědělství? Kdo má nasvědomí 20 000 tisíc lidí bez práce a bez jakékoliv podpory statu? Komu jsme museli uvolnit trh? Pan Dlouhý by nám o tom mohl něco říct. Proč musel padnout Stehlik, jeden z nejpoctivějších podnikatelů? Proč to všem lumpum a zlodějům prošlo? Protože ti lumpové by dokázali zlikvidovat i Baťu, kdyby v te době začal podnikat.

   1. Lidé měli v POLDI práci a slušné platy. Dokazali vydělat miliardu na splacení půjčky bance. Závazky a platby se plnily. Který podnik to tehdy dokázal? Stehlik ačkoli na něj spadala amnestie, trval na projednání soudem. Nic mu nedokázali, nic si nenakradl. Žil skromně a skončil téměř jako bezdomovec.

  3. Zapomeli jste že. Někteří nemají vůbec nic . 26 let v šachtě invalidita 3 stupně bez platby jen proto že za posledních 10 let jsem neplatil pojištění a nikoho nezajímá že to pojištění jsem platil 26 let a určitě více než jiné profese možná 3×vice jako horník 😎

 4. Každý duchodce musel celý život dělat tak si to zaslouží . Já nevim ale připadá že někteří lidi jim jenom závidí ale nemají co.Jednou tam budeme všichni.Opravdu ti co závidí jsou tupci

 5. Né všichni důchodci mají 21000kč!!!Mám plný invalidní důchod, takže už nikdy nebudu pracovat!!Mám 12000kc a jsem sama.Musim platit nájem a musím taky jíst 🥺

  1. Kamarád je v jedničce částečného důchodu a bere přes 12000Kč. Tak nevím v jaké jste skupině? V důchodu je rok a půl.

 6. Neodsuzujte důchodce o jejíchž životě nic nevíte. Takový život by jste žít nechtěla.Pracovat jsem začínala v roce 1969 a skončila v roce 2023

 7. Velebnosti to je hnus. Takto se stále navážet do důchodců. Naše důchody nedosahují ani průměru EU. U nás se dává na důchody 8% HDP průměr Evropy je 12% vyspělejší staty, ke kterým jsme se chtěli po 89 vyrovnat dávají 14-16% HDP. Tyto lži o důchodcich jsou zde stále. Na Ukrajinu a Ukrajince se peníze našli, pro učitele a doktory se najdou i desítky milionů. Na podpory pro flakače a ty co celý život šidili stát na daních taky bude. Jen důchodci, kteří celý život pracovali a v podstatě tu všechno vybudovali jsou stále na tapetě. Je to fialový hnus.

  1. Přes důchodce si váše peníze nevydělávejte, koukněte se nazpět a uvidíte jaký měli žebračenky, neurážejte Kulhánku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *