Do důchodu výrazně později. V Česku se chystá důchodová reforma

Dnes jsou důchody vnímány jako něco, na co má člověk jednoznačný nárok a nelze si bez toho vlastně představit nějaký důstojný život v pokročilém věku. Je však třeba si uvědomit, že je to pouze společensko-ekonomický konstrukt, který také mohl vypadat úplně jinak. Ostatně, lidstvo dlouhodobě existovalo bez jakýchkoliv důchodů.

Už to nefunguje

První důchodové systémy začaly vznikat teprve někdy v závěru 19. století a plně do dnešních podob se rozvíjely až ve 20. století. V této podobě tak fungují teprve nějakých 100 let. Nelze tedy říct, že jde o něco neměnného, co by v blízké budoucnosti nemohlo projít doslova zásadními změnami.

Ostatně, ukazuje se, že postupné uvolňování podmínek a zpřístupňování důchodů od dřívějšího věku byla dosti neudržitelná strategie, která bude muset projít revizí. V České republice už se chystá důchodová reforma, v rámci které se lidé budou muset připravit na to, že změní opravdu mnohé.

Předně půjde o to, kdy lidé do důchodu odejdou. Dnes je to stanoveno na 65 let, přičemž už je v podstatě jasno, že tento věk je neudržitelný. Na tom se shodnou snad všichni. Chvíli to vypadalo, že se věk pro odchod do penze zvýší na 67 let, ovšem brzy se ukázalo, že i to je málo.

Ministerstvo práce a sociálních věcí to tedy vyřešilo šalamounsky. V nové úpravě bude platit, že by všichni měli v důchodu trávit přibližně 21,5 let. Důchodový věk tedy bude proměnný a záviset bude na věku dožití.

Foto: Shutterstock

Jediná možnost, jak to udržet

Ten se přitom neustále zvyšuje a existuje předpoklad, že bude růst i nadále. Pakliže se tak jednou vyšplhá třeba nad 100 let, budou lidé odcházet do penze někdy kolem osmdesátého roku věku. Kritici tohoto nastavení však upozorňují na skutečnost, že lidé se sice dožívají stále vyššího věku, ovšem zdaleka ho netráví všechen ve zdraví.

Čtěte také: Stát chce Čechům zabavovat jejich peníze. Budou muset prokázat, jak k nim přišli, jinak je zkonfiskuje

Zdá se však, že se pomalu, ale jistě budeme vracet k původnímu koncept důchodů, kdy se ho zdaleka nedožívali všichni, a když už se to podařilo, potom v něm trávili třeba jen několik málo let. To bylo pro stát dlouhodobě udržitelné. Další variantou je potom zrušit povinné sociální pojištění a s ním i důchody zcela a nechat pouze na samotných lidech, aby se za produktivního života zabezpečili takovým způsobem, že budou moci na odpočinek odejít tehdy, kdy to uznají za vhodné.

Komentář Tomáše Mrkvičky

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Ačkoliv se všichni připravují na velký zvrat ve světě automobilů v roce 2035, odkdy Evropská unie zakázala prodej nových vozů se spalovacími motory, ve skutečnosti už se teď odehrávají kroky, které mohou celou záležitost ještě podstatně více urychlit. Jde do tuhého A pokud se někdo domníval, že si v roce 2034 koupí poslední vůz s naftovým motorem, který potom bude opečovávat a používat dalších dvacet let, takže jeho života se dost možná žádný zákaz týkat nebude, pravděpodobně narazí na celou řadu překážek, díky kterým se takové vozidlo stane nepoužitelným, a to podstatně dříve. Bylo by bláhové se domnívat, že EU sice zakáže prodej nových vozů se spalovacími motory, ale nechá tu jezdit desítky let stará vozidla, která by nadále znečišťovala ovzduší, a to v ještě větší míře, jelikož často nesplňují ani emisní normu Euro 5, natožpak ty modernější. Znepříjemnění života majitelům vozů se spalovacími motory bude probíhat hned v několika rovinách, z nichž některé již byly aktivovány. Předně se i v České republice musí od letošního roku prodávat benzin E10, který však některé vozy nesmí vůbec tankovat a všeobecně se mluví o tom, že není příliš vhodný pro tankování do žádného auta, jelikož kvůli biosložce příliš dlouho nevydrží. Samé nepříjemnosti Řidičům starších aut však nebyla poskytnuta žádná alternativa. Čerpací stanice totiž mohou nabízet pouze Natural 95 v tomto složení, nikoliv ten čistý. Jedinou možností je tankovat dražší Natural 98 a jiné prémiové pohonné hmoty, kde jsou sice biosložky také, ovšem ty tolik nelikvidují motor. Jenže to už je podstatně dražší palivo. Právě prodej pohonných hmot a jejich zdanění je mimo jiné dalším způsobem, jak majitelům spalovacích motorů znepříjemnit život. Není nic jednoduššího, než to, že EU v určitý moment zavede velmi vysokou daň na benzin a naftu. Pokud potom litr bude stát třeba 100 Kč, lidé si rozmyslí, zda si přeci jenom nekoupit ten elektromobil. Čtěte také: Je to tady. Němci odmítli elektromobily. Už to nikdo nechce. Ale v čem budeme jezdit? A jdou tu i další cesty. Například město Stockholm již oznámilo, že od roku 2025 zakáže vjezd vozidlům se spalovacími motory. To se v podstatě rovná jejich předčasné likvidaci, jelikož kdo by vlastnil takové auto, když ho nemůže používat. Obdobné zákazy platí už v řadě evropských měst, kdy mají vjezd povolen jen ta s určitou normou. A potom už není problém tuto hranici snížit tak, že projedou pouze elektromobily. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Už je to černé na bílém. Česká republika čelí obrovskému náporu organizovaných skupin, které vás mohou vmžiku připravit o nemalé peníze. V loňském roce bylo zaznamenáno rekordní množství případů, kdy tisíce lidí přišly takřka o veškeré úspory, které měli uloženy na bankovním účtu. Lidé rychle naletí Podvodníci s nimi přitom často neměli ani nijak složitou práci. Stačilo například poslat SMS na náhodné číslo, ve které potom byla výzva k určité akci s bankovním účtem. Lidé často naletěli na to, že jim potom měla být vyplacena například určitá dávka nebo dokonce jakási výhra. Zdá se, že problém tkví v nezkušenosti a naivitě majitelů bankovních účtů a stále větší profesionalitě skupin, které se takto snaží přihlašovací údaje vylákat. “Prodávala jsem na Facebooku kočárek, a byla jsem nadšená z toho, že se mi obratem někdo ozval a akceptoval mou cenu. Proto jsem nerozporovala, když mi poslal odkaz, který měl vést k tomu, že mi peníze pošle. V tu chvíli jsem si vůbec neuvědomovala, že je přeci nesmyslné, abych do svého bankovnictví vyplňovala přihlašovací údaje,” líčí paní Eva z Ostravy. Stránka, kde údaje vyplňovala, vypadala jako bankovnictví její banky, ovšem stránka byla podvodná. “Přišla jsem takhle o 60 tisíc korun. Řekli mi, že peníze už zřejmě nikdy neuvidím.” Podle České bankovní asociace bylo tímto způsobem napadeno 69 685 klientů českých bank. To je obrovské číslo, které pravděpodobně nebude ještě kompletní. Mnozí si totiž sami uvědomí, jakou chybu udělali a následně se za to stydí, takže se ani neozvou. Ztratily se velké sumy Celková škoda přitom činila 1,35 miliardy korun. Na jednoho podvedeného klienta tedy připadá ztráta 19 357 korun. Reálně tady ale budou panovat velké rozdíly, které závisí na tom, kdy si daný klient všimne probíhajícího podvodu a také toho, kolik peněz na účtu vlastně má. Zaznamenány jsou případy, kdy lidé přišli třeba i o 500 tisíc korun a na druhé straně potom mohou být ztráty v řádu nižších stokorun nebo tisíc. Čtěte také: Důchodcům v Česku začaly chodit drsné SMS. Kdo ji dostane, může přijít o veškeré peníze České banky si problém samozřejmě uvědomují a z jejich strany jsou podnikány veškeré kroky k tomu, aby měli podvodníci situaci co nejsložitější. Stále se ovšem najde velké množství klientů, kteří jim jednoduše poskytnou vše, co k vyluxování účtu potřebují. Někdy bezpečnostní systémy bank zafungují a transakce zablokují, ale tito šíbři teď často vybírají po menších částkách, které procházejí. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Je až neuvěřitelné, že někteří lidé se mohou stát bohatými bez jakéhokoliv vlastního přičinění a v podstatě omylem. Dnešní svět je nastaven tak, že se mimořádně oceňuje jakákoliv vzácnost, a pokud je něčeho málo, má to okamžitě obrovskou hodnotu. A je přitom celkem jedno, zda jde o porcelánové sady, mince, bankovky, komiksy, knihy nebo staré kazety do videa. Určete cenu nábytku Pokud je po něčem ze strany sběratelů poptávka, roste to na hodnotě doslova každým rokem. V určité chvíli se potom může vyplatit to prodat a inkasovat významný zisk. Málokdo si přitom uvědomuje, že bohatství může ležet třeba i ve starém nábytku, který máte doma po babičce a na který se vám akorát tak práší. Možná už jste si kolikrát říkali, že by ta stará komoda nebo vitrína zasloužila vyměnit za něco moderního, co v obchodech jako Ikea nebo Sconto pořídíte za pár tisíc, a staré věci vyvézt například do sběrného dvora. Potom se vám jich ale zželí, protože pro vás mají především nostalgickou hodnotu. Jenže pro sběratele mají hodnotu ještě mnohem větší, a tak se jich teoreticky můžete zbavit ještě s velkým bonusem. Nemusí jít přitom o kdovíjak staré kousky. Podle jednoduchého pravidla se dá říct, že určitou hodnotu může mít nábytek vyrobený před rokem 1945. Pochopitelně, je třeba, aby byl něčím vzácný a ideálně se trefil do aktuálních trendů ve sběratelství. Oblíbené jsou dnes například kousky ve stylu art deco. Zcela jistě se ale uplatní i další specifické styly. Pakliže máte podezření, že byste doma mohli mít vzácný nábytek, rozhodně ho rovnou nenabízejte obchodníkům. Ti vám totiž obvykle řeknou, že nemáte hodnotu a že vám ještě udělají službu, když ho vykoupí za pár stokorun. Potom si ho ale vystaví ve svých obchodech se starožitnostmi s cenovkou klidně ve výši stovek tisíc korun. Správný postup při prodeji Optimální je tedy jít cestou znaleckého posudku, za který sice budete muset zaplatit, ale v konečném součtu se to může hodně vyplatit. Důležité jsou různé faktory, například míra poškození nábytku, případně to, zda byl restaurován. Skvělé je také, pokud jsou na nábytku i původní štítky a signatury výrobce. Znalec určí cenu vzácného nábytku, se kterou potom už můžete operovat. Pokud půjdete za obchodníkem, budete mít už zcela jinou pozici. Ve starožitnostech můžete věc prodat napřímo, ovšem tam počítejte s tím, že vám bude vyplacena jen část odhadní ceny, jelikož obchod potřebuje také vydělat. Nábytek ale můžete dát i takzvaně “do komise”, tedy komisního prodeje. Jednoduše bude v obchodě ležet, dokud se neprodá za cenu, kterou si stanovíte. Z ní se potom srazí provize obchodníka a vy si rozdíl odnesete. Čtěte také: Češi doma začali nacházet cenný porcelán. Najednou jsou z nich velcí boháči. Jednoduše zjistíte, zda i ten váš je takto vzácný Dnes ovšem lze takové kousky skvěle prodávat i svépomocí, a to na nejrůznějších bazarech nebo aukčních serverech. Pakliže máte skutečně velmi vzácný kousek, rozhodně se vyplatí jít právě cestou aukce, kdy se sběratelé budou doslova předhánět v tom, aby ho získali. Vy potom můžete dostat podstatně vyšší cenu, než se kterou jste původně počítali. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

14 Replies to “Do důchodu výrazně později. V Česku se chystá důchodová reforma

 1. Proč nikdo, ze” statečných” politiků neříká , že nebude na sociální dávky pro lidi co nikdy nepracovali? A statečně hlásají, že nebude na důchody pro lidi co pracovali celý život?

 2. Promiňte.Kazdy z nás mame za povinnost platit soc.davky.zruste to a i důchody.Mily státe polibte nám prdel.

 3. U tohodle debilniho státu by mě to nepřekvapilo…celej život si platit pojištění,šetřit na důchod a pak umřu než na něj budu mít nárok? Kreténi!

 4. Všechno je dané systémem. V současnosti úloha státu je hlavně zajistit vnitrni a vnější bezpečnost státu. Jednotlivec se o sebe musí postarať sám. (Lenin:odumirani státu 👹).” Sociální inženýrství ” je relikt minulého režimu. Podpora růstu populace je snad jen záležitosti KDU. Zvyklí jsme si na vyšší životní standard a k němu děti nepatří.

 5. Vláda může dělat jen to co si občané nechají líbit. Záleží na tom jaké si vláda stanoví priority. Pokud není totalita a je demokracie, tak to vyřeší volby. Na důchody se musí peníze vždy najít. Náš uživí Husakovi děti. Jejich děti se musi postarat o ně. Že jich je málo je problém poslednich třiceti let. Nebyla tady žádná populační politika. Politika “každý se musi postarat o sebe”, sobectví a klanění se jen zlatému teleti tady vládlo. Vyplácení mateřské po dobu čtyř let zapříčinilo malou porodnost. Málo kdo má vice než dvě deti, průměr je sotva 1,5 dítěte. Prognózy co bude za 30 nebo 50 let pozbývají významu. Nikdo neví co bude za 2-3 roky. Nikdo neví na jaké úrovni bude věda a technika? Jak do toho zasáhne robotizace, automatizace, jaký bude politický systém a co si ještě nechají občané líbit.

 6. Celý život pracuji,odvadim daně, sociální,zdravotní, os státu necerpam nic,až půjdu do důchodu tak by mě nejraději nedali nic,zajímalo by mě proč se tady vyplácí dávky lidem,kteří v tomto státě beodpracovali nic

  1. Již v polovině 90 let prof. Keller na jedné své přednášce řekl, že když politicko-tunelářské mafii dojde k rozkrádání státní majetek, zaměří se na majetky lidí a hlavně na důchodový systém aby lidi připravili i o tento sociální benefit.

 7. Už ani tu rakev nemusí lidé nosit. Je mě 55 a zdravotní stav je na úmrtí. Ti co dělají těžkou práci celý život nedožiji se ani důchodu. Je známo že po 50 jsou lidé nad míru nemocný a v dnešní době kór.

 8. Lidé celý život musí odvádět daně sociální a zdravotní . Także si tímto způsobem šetří do důchodu, także na důchody peníze existují. Za vlády Klause byl důchodový fond použit do st.rozpočtu a nikdy nebyl vrácen.Vláda peníze rozhazuje, kde se dá . Vyplácí soc.podpory těm snědším příživníkům, kteří nikdy nepracovali a pracovat nebudou. Podporuje kde koho. Miliardy ve zbraních posílá na Ukrajinu. Politici si jezdí za peníze daňových poplatníků po celém světě a zbytečně. Nic tam nedojednají. Mají amorální platy a náhrady, které si nemíní snížit a ještě si přidávají tisįce, zatím co důchodce okradli o tisícovku. Konec tèto vládě,!!!

 9. Toto už nemyslí vláda opravdu vážně??!!!! .. Pracují s lidmi a neznám člověka, který by nenadál, nedivím se, vždyť vláda myslí jen na sebe. Do důchodu v 80 . letech, panebože vždyť již teď libé co moc pracují nemůžou,asi z práce rovnou nohama napřed! Smutná doba

 10. Tak to je pěkná blbost už vidím jak jdu do důchodu v 80ti letech a nebo si něco teď nešetřil? Z čeho když je vše dražší a dražší oni se ty naši blbouni úplně pomatli!!!

 11. Tak přestaneme platit sociální pojištění a začneme si šetřit na důchod celý život pracuji tak mám na důchod nárok dejte naším politikům třicet tisíc měsíčně a uvidíte jak se bude pokladna plnit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *