Dříve to byla velká novinka, které poměrně dlouho trvala, než si ji lidé osvojili. Dnes už jsou ale samoobslužné pokladny doslova nedílnou součástí takřka každé větší prodejny v České republice a také u nich už se tu a tam tvoří fronty, protože stále více lidí využívá tohoto způsobu obsluhy.
Stále častější
Tomu mnozí přitom dlouho nedokázali přijít na jméno. Obávali se, že pokud budou tyto pokladny používat, přispějí tak k tomu, že vedle stojící prodavačka brzy přijde o práci. Takové obavy se však nenaplnily. Prodavaček je potřeba stále více a naopak jich panuje velký nedostatek. Od doby zavedení samoobslužných pokladen si navíc platově velmi polepšily, a to i relativně vůči dalším povoláním. Dnes už tak toto povolání nabízí velmi slušný výdělek.
Na samoobslužné pokladny nicméně začíná doplácet někdo jiný. A to samotné obchodní řetězce. Není to přitom fenomén pouze Česka, ale takřka celého světa, a zřejmě tak trochu souvisí se současným globálním zdražováním.
Češi si ho nicméně také velmi rychle osvojili a využívají tak samoobslužné pokladny jako bránu k levnějšímu nákupu. “Triků existuje hned několik a pořád se objevují nové. Zákazníci, nebo bych měl spíše říkat zloději, jsou důmyslní a vždy přijdou s nějakou novinkou,” říká jedna z prodavaček obchodního řetězce Tesco.

Raději to nezkoušejte
“Tím nejčastějším je však zneužívání štítků. Zákazník si jednoduše vyjede nějaký štítek na levnou zeleninu, třeba cibuli, a nalepí ho na výrazně dražší zboží, jako je třeba prací prášek nebo káva. Na pokladně pípne tento štítek a zboží vloží do taškové zóny,” říká prodavačka. Podobné praktiky se řetězce sice snaží hlídat, ale obvykle nemají dostatek personálu, aby se jim to dařilo.
V některých obchodech je zóna samoobslužných pokladen pod větším dohledem, ale třeba v menších prodejnách, kde je za kasou často jeden člověk a zbytek provozu probíhá právě přes “samoobslužky” si něčeho takového všimne opravdu málokdo.
Nutno však říct, že nejde o žádný přípustný trik, který by byl v rámci pravidel hry. Pakliže vás při něčem takovém chytí, bude to považováno za krádež nebo pokus o ni. Na druhou stranu, tito vykukové dobře ví, že pokud se vejdou do 10 tisíc korun, jedná se o pouhý přestupek, ze kterého žádná velká polízanice nekouká.
Foto: Shutterstock