Češi mohou dostat od státu 950 tisíc korun najednou. Stačí udělat jednu věc ve svůj prospěch, to tu ještě nebylo

Ačkoliv na jedné straně neustále slýcháme o tom, že stát nemá peníze, platí to v podstatě selektivně. Vždy se najde určitá oblast, která je zrovna centrálně podporovaná. Důležité je ji v daný moment náležitě využít, protože tak můžete získat v podstatě zadarmo. Vítaným zdrojem je už nějakou dobu program Nová zelená úsporám, který bude o září tohoto roku nejen dostupnější, ale také výrazně štědřejší.

Na peníze máte nárok

Žadatelé budou moci získat až 950 tisíc korun, a to v případě komplexního zateplení domu, které navíc povede k významnému snížení spotřeby energií, což hraje ve prospěch domácnosti. Pakliže jste tak zvažovali zvýšení energetické efektivity vašeho domu, je na to teď ten nejlepší čas, protože stát vám velkou část nákladů jednoduše zaplatí. Příspěvek se zvýšil o celých tři sta tisíc korun, což není vůbec málo.

Málokdo přitom ví, že dotaci můžete čerpat i na novostavbu, což se jen tak nevidí. Tam je maximální výše omezena stále velkorysou částkou 535 tisíc korun. Pravdou ale je, že se bude vztahovat pouze na domy, které se podaří vystavět v nejvyšším energetickém standardu. Taková dotace už je ale velkou motivací k tomu to skutečně udělat. Neušetříte totiž pouze náklady, ale zajistíte si tím i bydlení, které bude spotřebovávat minimum energie. Nejvyšší štítek už totiž zaručuje skutečně vysokou efektivitu.

Foto: Shutterstock

Zajímavé programy

Atraktivně vypadá také nový program, který se jmenuje příhodně Oprav dům po babičce. Ten se zaměřuje na mladé žadatele, kterým spadla do klína postarší nemovitost, která potřebuje rekonstrukci jako sůl. S pomocí programu Nová zelená úsporám vás to vyjde o poznání levněji a získáte z hlediska energetické náročnosti moderní bydlení.

Ve velkém se ale mají podporovat také bytové domy, ve kterých žijí starší lidé, případně rodiny s nárokem na příspěvek na bydlení. Tyto domy mají často problém pustit se do nákladného zateplení, protože u nízkopříjmových domácností panují obavy z navýšení příspěvku do fondu oprav. Družstva a společenství vlastníků jednotek tak v případě rekonstrukce nově dostanou bonusy za každou takovou domácnost.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments