V Česku náhle zkrachoval velký obchodní řetězec. Má stovky obchodů, to je drsné

Mohlo by se zdát, že prodej potravin je v současné době zlatým dolem, ale jak se ukazuje, ani samotní obchodníci to nemají vůbec jednoduché. Ačkoliv je zřejmě obtížné paušalizovat. Někteří na tom budou lépe, zatímco jiní hůře, záleží také na charakteru prodejen.

Velká nepříjemnost

Jisté je však to, že jeden z velkých obchodních řetězců v České republice, společnost Rosa Market provozující obchody Enapo, náhle zkrachovala. Insolvenční návrh podala sama na sebe, protože už nebyla schopna dál dostávat svým závazkům. To může být nepříjemné pro celou řadu dodavatelů, protože v tomto byznysu je běžné dodávat velké množství zboží na fakturu, která je splatná až později.

Ačkoliv se to nezdá, Enapo je na tuzemském trhu velkým hráčem. Provozuje stovky obchodů se smíšeným zbožím a zaměstnává více než tisícovku lidí. Od některých dodavatelů tak jistě odebírala velké množství produktů, což zejména ty menší může dostat do potíží, pokud nedostanou zaplaceno.

Foto: Shutterstock

Jak to dopadne?

Mezi těmi, komu společnost dluží, jsou ale i velcí hráči, jako je například nápojářský gigant Kofola nebo potravinářský kolos Orkla. Řetězec ale dluží také za energie a další služby.

Společnost by ráda působila dále v rámci reorganizačního řízení. Je ale otázkou, zda se to povede, respektive zda to věřitelé povolí. Ti teď budou hrát o to, aby dostali zpět co nejvíce ze svých dlužných plateb. Vzhledem k velikosti firmy se do hry jistě zapojí celá řada různých zájmů.

Ani pokud by se reorganizace nepovedla, nemusí to znamenat nutně konec všech obchodů. Společnost provozuje 129 vlastních prodejen a stovky dalších jsou ve formě franšízy. Ty by zřejmě pokračovaly dále pod jinou značkou.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments