Česká republika se možná promoří ještě před vakcínou. V lednu se nakazí až 834 tisíc lidí, upozorňuje ÚZIS

Česká republika se může stát jednou z prvních zemí na světě, které se promoří přirozenou cestou. Vzhledem k současnému vědeckému pohledu na promoření populace to ale nemůže být považováno za výhru, jako spíše selhání vlády a jejího řízení protiepidemických opatření. Docela dobře se ale může stát, že se ve velkém začne očkovat až ve chvíli, kdy bude mít země to nejhorší za sebou a bude disponovat přinejmenším částečnou kolektivní imunitou.

Vánoce epidemii akcelerují

Současný vývoj epidemie je extrémně nepříznivý. Rychle přibývá nakažených a podíl pozitivních testů na celkovém počtu je velmi vysoký. V populaci je tak velké množství nezjištěných případ. Do toho přicházejí vánoční svátky, v průběhu kterých se, navzdory opatřením, očekává značné zrychlení epidemie, jednoduše proto, že lidé se přes doporučení budou scházet.

Z toho také vyplývá jeden ze scénářů Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Podle jeho šéfa Ladislava Duška může v lednu přibýt 834 000 nově nakažených. Tento kritický scénář přitom počítá pouze s reprodukčním číslem 1,3, což je výrazně méně, než kolik toto číslo činilo na vrcholu druhé vlny epidemie, kdy to bylo i 1,6. Problém je v tom, že v současné chvíli i toto číslo stačí k velmi dramatickému zhoršení situace.

Predikce vývoje epidemie v České republice. / Foto: ÚZIS

Poslední velký nápor na nemocnice?

Podle Duška se potvrzuje rizikový scénář, kdy za týden vzrostl počet případů o 30 % a příští týden poroste ještě více. Roste také podíl pozitivních testů a také podíl nakažených seniorů. Rizikový scénář počítá s 900 až 1100 lidmi vyžadujícími intenzivní nemocniční péči za den. Ten nejčernější scénář potom počítá s tím, že by na JIP mohlo končit 2000 lidí denně. To by znamenalo, že zátěž nemocnic bude vyšší než na konci listopadu, kdy na jednotky intenzivní péče přibývalo 1200 denně.

Pokud by se rizikový scénář naplnil a za leden by skutečně oficiálně přibylo 834 tisíc nových případů, znamenalo by to podle odborníků, že podobný počet případů by nebyl zachycen. Jen za leden by tak nákazou mohlo projít 1,5 milionu lidí. Pokud by se něco podobného opakovalo v dalších měsících, přibyly by další miliony. Do této doby přitom bylo na koronavirus pozitivně testováno 630 000 Čechů. Ve skutečnosti však nákazou mohly projít přibližně 2 miliony lidí. Pokud se všechna tato čísla sečtou, je možné, že začátkem roku dosáhneme promoření přibližně poloviny populace, což už je hodnota, kdy by epidemie měla začít sama od sebe brzdit.

Foto: Adobe Stock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments