Důchodci mají problémy s výběrem příspěvku 5000 Kč, varuje ombudsman. Rouškovné skrývá hned dvě komplikace

Vyplácení jednorázového příspěvku ve výši 5000 Kč pro důchodce, takzvaného rouškovného, provázejí problémy. Řada lidí pobírajících důchod na přislíbenou dotaci stále čeká. Do věci se vložil už i ombudsman Stanislav Křeček, na kterého se obracejí důchodci s řadou obtíží. Ty mají především lidí, kteří si příspěvek nemohou nechat poslat na bankovní účet.

Rouškovné jde mimo důchod

Veřejných ochránce práv Stanislav Křeček upozornil na to, že lidé, jimž důchod chodí složenkou, mají s vybráním rouškovného problém. Takových je přitom v České republice 860 tisíc, jak vyplývá z údajů České správy sociálního zabezpečení.

Příspěvek se nevyplácí spolu s důchodem a pro výplatu v hotovosti se využívá odlišná poštovní služba. Zatímco běžný důchod se lidem v hotovosti vyplácí prostřednictvím důchodové služby, rouškovné se vyplácí složenkou typu B,” uvádí ombudsman Stanislav Křeček v tiskové zprávě na webu ochrance.cz.

S hotovostní výplatou mohou nastat přinejmenším dva problémy, s nimiž se už ombudsman setkal. Do potíží se dostávají zejména senioři, kteří jsou hospitalizovaní. Takových je přitom v současné době poměrně velký počet. Problém nastává ve chvíli, když jim poštovní poukázka přijde na adresu jejich trvalého bydliště. V takovém případě radí ombudsman, aby s pomocí rodiny či sociální pracovnice požádali o doručení příspěvku do zdravotnického zařízení.

Rouškovné nemůže propadnout

Případně se mohou rodinní příslušníci se souhlasem seniora dohodnout s poštou, že vyzvednou prostředky v místě jeho bydliště, neboť poštovní poukázka není určena do vlastních rukou adresáta,” nabízí další alternativu Křeček.

Podle ombudsmana je velkou chybou omezená doba pro výplatu rouškovného pomocí poštovních poukázek. “Dle mých zkušeností je v poukázkách stanoveno datum výplaty většinou do konce tohoto kalendářního roku. Proto doporučuji seniorům, aby datu na poštovní poukázce věnovali pozornost a peníze si vyzvedli včas. Nicméně, i když tak neučiní, o své peníze nepřijdou. Pošta je vrátí zpět ČSSZ a senior se s ní může domluvit na opakovaném doručení,” uvedl ve svém prohlášení Křeček.

Foto: Freepik

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments